O nas
Kontakt

Brak wsparcia menstruacyjnego w pracy dotyka dwie trzecie kobiet

Laura Kowalczyk

Brak wsparcia menstruacyjnego w pracy dotyka dwie trzecie kobiet

Nowe badanie przeprowadzone przez Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) uwydatniło nierówności, z jakimi borykają się kobiety w miejscu pracy ze względu na miesiączkę, przy czym ponad dwie trzecie Brytyjek ma złe doświadczenia w pracy.

Z ankiety przeprowadzonej przez CIPD wynika, że ​​69% kobiet w Wielkiej Brytanii miało negatywne doświadczenia w pracy bezpośrednio związane z objawami miesiączkowymi.

Badanie, w którym wzięło udział ponad 2000 uczestników, podkreśla powszechność problemu – ponad połowa ankietowanych przyznała się do nieobecności w pracy ze względu na objawy związane z miesiączką.

Badanie CIPD podkreśla również wpływ objawów menstruacyjnych na wydajność pracy. Cztery piąte kobiet doświadczających trudnych objawów zgłosiło, że pracuje pomimo złego samopoczucia, a ponad 50% stwierdziło, że jest zbyt chore, aby iść do pracy.

Do najczęstszych zidentyfikowanych objawów należą skurcze brzucha, drażliwość, zmęczenie i wzdęcia, wpływające na poziom koncentracji u 60% ankietowanych kobiet, co zapewnia kompleksowy przegląd częstości występowania objawów menstruacyjnych i ich wpływu na kobiety w miejscu pracy.

„Przeszkoda na drodze do sukcesu i dobrego samopoczucia”

Oprócz konsekwencji fizycznych w badaniu uwzględniono skutki emocjonalne i zawodowe: 81% zgłosiło negatywny wpływ w pracy na osoby ze zdiagnozowanymi problemami menstruacyjnymi.

Claire McCartney, starszy doradca ds. zasobów i włączenia społecznego w CIPD, stwierdziła, że ​​w raporcie podkreślono „potrzebę bardziej empatycznego i zrozumienia środowiska pracy. Miesiączka jest naturalną częścią życia wielu pracowników i nie powinna być przeszkodą w osiągnięciu sukcesu. lub dobre samopoczucie.

Skutki braku wsparcia w zakresie zdrowia menstruacyjnego wykraczają poza bezpośrednie wyzwania w miejscu pracy. Badanie pokazuje, że 12% kobiet uważa, że ​​objawy menstruacyjne miały negatywny wpływ na ich rozwój zawodowy.

Petchara Newson, koordynatorka ds. rozwoju biznesu w brytyjskiej organizacji charytatywnej Freedom4girls, rozmawiała z TylkoGliwice o złożonych uczuciach związanych z miesiączką i miejscem pracy.

„Rozmowa o okresie ze współpracownikiem lub szefem może już być onieśmielająca. Jeśli odłożysz swoje zmagania na bok, stworzy to wiele wstydu i zażenowania, a narażenie Twojej pracy na szwank przez ogromny ból i cierpienie podsyca ten negatywny cykl wstydu sam” – powiedział Newson.

Raport CIPD wzywa organizacje do podnoszenia świadomości i eliminowania piętna związanego z miesiączką, a jednocześnie szkoli menedżerów, aby rozmawiali z pracownikami o zdrowiu menstruacyjnym pewności siebie, komfortu i włączania.

Kobiety niechętnie dyskutują

Pomimo szerokiego wpływu badanie CIPD podkreśla niechęć kobiet do otwartego omawiania swoich problemów menstruacyjnych w miejscu pracy. Tylko 20% kobiet systematycznie informuje swojego przełożonego o związku pomiędzy ich nieobecnością a cyklem menstruacyjnym.

Zdecydowane 49% wskazało na obawę przed trywializacją, a 43% czuło się zbyt zawstydzone, aby ujawnić prawdziwy powód zwolnienia lekarskiego.

CIPD wzywa zakłady pracy do zajęcia się piętnem związanym z miesiączką i wdrożenia polityki wspierającej kobiety w trakcie cykli menstruacyjnych.

Spośród ankietowanych 12% przyznało, że otrzymuje jakąś formę wsparcia organizacyjnego w zakresie menstruacji i zdrowia menstruacyjnego. Koledzy okazali się bardziej niezawodnym źródłem wsparcia – 41% czuło, że wspierają ich koledzy, a nie pracodawcy czy przełożeni.

Przykład modelu hiszpańskiego

Obecnie Hiszpania jako jedyny kraj w Europie oferuje kobietom trzy dni urlopu menstruacyjnego w miesiącu, z możliwością przedłużenia go do pięciu dni, w zależności od nasilenia dolegliwości bólowych. Inne kraje, w których rząd zapewnia pewien poziom wsparcia dla kobiet w miejscu pracy, to także Japonia, Korea Południowa, Zambia, Wietnam i Indonezja.

Dyrektor generalna Europejskiego Instytutu Zdrowia Kobiet, Peggy Maguire, powiedziała TylkoGliwice Business, jakie kroki można podjąć, aby zapewnić kobietom równość w miejscu pracy, jeśli chodzi o miesiączkę.

„Biorąc pod uwagę wpływ objawów menstruacyjnych na udział kobiet w rynku pracy oraz debatę na temat polityki dotyczącej urlopów menstruacyjnych, decydenci i zainteresowane strony powinny ułatwiać otwartą debatę na temat zarządzania miesiączką w miejscu pracy. Weźmy na przykład Hiszpanię”.

Badanie CIPD nie tylko ukazuje skalę problemów menstruacyjnych, z jakimi borykają się kobiety pracujące w Wielkiej Brytanii, ale także podkreśla pilną potrzebę opracowania kompleksowej polityki, poradnictwa i szkoleń w miejscu pracy. Chociaż istnieją pewne środki wsparcia, istnieje wyraźne wezwanie do bardziej znaczącego wsparcia, takiego jak planowana elastyczna praca i dodatkowe przerwy w razie potrzeby.

Wyniki badania podkreślają potrzebę przełamania przez miejsca pracy milczenia na temat zdrowia menstruacyjnego i wprowadzenia znaczących zmian wpływających na dobrostan i rozwój kariery zawodowej kobiet.