Burmistrz Londynu Sadiq Khan wzywa rząd Wielkiej Brytanii do „pilnego zbudowania bliższych stosunków z UE” po tym, jak nowy raport ujawnia, ile brytyjska gospodarka traci po opuszczeniu UE.
Według raportu Cambridge Econometrics wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej kosztowało dotychczas jej gospodarkę około 140 miliardów funtów (162,87 miliarda euro), a wyniki gospodarcze były o 6% niższe niż w przypadku gdyby Królestwo Wielkiej Brytanii pozostało w UE.
Raport został zamówiony dla ratusza przez burmistrza Londynu Sadiqa Khana, członka opozycyjnej Partii Pracy, który głosował przeciwko Brexitowi w 2016 roku.
W czwartkowym wieczorem przemówieniu do przywódców politycznych i biznesowych w Londynie Khan wezwał rząd brytyjski do „pilnego zbudowania bliższych stosunków z UE”, aby powstrzymać spadek.
„Teraz jest oczywiste, że Brexit nie działa” – powiedział Khan publiczności w Mansion House w czwartkowy wieczór. „Twarda wersja Brexitu, z którą się spotkaliśmy, spowalnia naszą gospodarkę i podnosi koszty życia”.
Jaki jest koszt Brexitu dla Brytyjczyków?
Z raportu wynika, że w wyniku rozwodu z UE gospodarka Londynu spadła o nieco ponad 30 miliardów funtów (35 miliardów euro).
W 2023 r. sytuacja przeciętnego Brytyjczyka była gorsza o prawie 2000 funtów, podczas gdy w zeszłym roku sytuacja przeciętnego Londyńczyka była gorsza o prawie 3400 funtów z powodu Brexitu, jak podaje strona internetowa ratusza, powołując się na badanie.
Ratusz jest siedzibą rządu burmistrza i wybranego zgromadzenia Londynu.
Z obliczeń raportu wynika także, że w wyniku brexitu w Wielkiej Brytanii jest obecnie o 1,8 mln mniej miejsc pracy, w tym w samej stolicy o prawie 300 tys. mniej.
Dane zawarte w raporcie opierają się na obliczeniach wartości dodanej brutto (WDB), czyli wzrostu wartości gospodarki w wyniku produkcji towarów i usług.
Do sporządzenia swoich prognoz ekonomiści z Cambridge Econometrics wykorzystali dane z prognoz gospodarczych z marca 2023 r. przygotowanych przez Biuro Odpowiedzialności Budżetowej (OBR).
Od tego czasu OBR opublikował w listopadzie 2023 r. zaktualizowaną prognozę gospodarczą i fiskalną (EFO) na pięć lat do 2028–2029.
Co czeka Wielką Brytanię na horyzoncie bez silniejszych powiązań z UE?
Z badania wynika, że całkowity koszt opuszczenia UE wzrośnie aż do 311 miliardów funtów (361,8 miliarda euro) do 2035 r., ponieważ oczekuje się, że produkcja, inwestycje, eksport, import do Wielkiej Brytanii, zatrudnienie i produktywność będą niższe niż byłyby, gdyby Wielka Brytania pozostała w UE.
Oczekuje się, że do 2035 r. produkcja będzie o 10,1% niższa w Wielkiej Brytanii i o 7,5% niższa w Londynie, a po brexicie do 2035 r. liczba miejsc pracy spadnie o prawie trzy miliony, w tym około 500 000 w stolicy.
Oczekuje się, że inwestycje w Wielkiej Brytanii do 2035 r. będą o ponad 32% niższe niż byłoby w innym przypadku, co również odciśnie piętno na gospodarce Londynu. Wynika to z nowych barier handlowych, które zmniejszają chęć i zdolność europejskich przedsiębiorstw do handlu z Wielką Brytanią, podczas gdy koszty importu rosną.
Oczekuje się, że brexit zmniejszy wolumen eksportu o 5% i 16% wolumenu importu do 2035 r., co ostatecznie przełoży się na dodatnią saldo handlu.
Oczekuje się, że produktywność Londynu pozostanie podobna do tej, jaka byłaby, gdyby Wielka Brytania pozostała w UE, jednak produkcja i zatrudnienie w stolicy będą w dalszym ciągu borykać się z trudnościami ze względu na długoterminowe skutki Brexitu, szacuje badanie.
W rezultacie oczekuje się, że różnica w produktywności pomiędzy Londynem a resztą Wielkiej Brytanii jeszcze się pogłębi.
Badanie Cambridge Econometrics odwołuje się także do innego raportu Narodowego Instytutu Badań Ekonomicznych i Społecznych (NIESR) na temat wpływu Brexitu. W niniejszym raporcie szacuje się, że pełne urzeczywistnienie się wpływu brexitu na handel i produktywność w brytyjskiej gospodarce zajmie 15 lat.