Szybko starzejące się społeczeństwo Unii Europejskiej grozi osłabieniem konkurencyjności bloku, pogłębieniem niedoborów siły roboczej, zawyżeniem budżetów publicznych i pogłębieniem nierówności regionalnych.
Oto niektóre z niepokojących wniosków płynących z nowego raportu na temat zmian demograficznych opublikowanego w środę przez Komisję Europejską, który przedstawia alarmujący obraz głębokiej transformacji społecznej i gospodarczej wywołanej kurczeniem się siły roboczej.
Krótko mówiąc, UE zbyt szybko się starzeje.
„Każde państwo członkowskie musi stawić czoła własnym wyzwaniom” – powiedziała Dubravka Šuica, wiceprzewodnicząca Komisji odpowiedzialna za demokrację i demografię.
„W Holandii kluczowym wyzwaniem jest mieszkalnictwo i gęstość zaludnienia, podczas gdy w niektórych regionach Hiszpanii jest to spadek liczby ludności. We Włoszech kluczowym wyzwaniem jest spadający wskaźnik urodzeń i starzenie się społeczeństwa. Grecja jest państwem członkowskim o najszybszym starzeniu się populacji. Chorwacja zmaga się z drenażem mózgów młodszych osób.”
Według raportu liczba ludności UE, która na początku tego roku wynosiła nieco ponad 448 mln, ma osiągnąć swój szczyt około 2026 r., a następnie stopniowo spadać, tracąc 57,4 mln osób w wieku produkcyjnym do 2100 r. Bardziej niepokojące jest to, że współczynnik obciążenia bloku — stosunek liczby osób starszych do liczby osób w wieku produkcyjnym — wzrośnie z obecnych 33% do 60% pod koniec stulecia.
Drastyczna zmiana piramidy demograficznej wywróci rynek pracy do góry nogami, powodując powszechne niedobory, które mogą zahamować tempo wzrostu, produktywności i innowacyjności, a tym samym przyspieszyć utratę konkurencyjności w porównaniu z innymi dużymi gospodarkami.
Malejąca siła robocza nieuchronnie zmniejszy dochody do kasy państwa, jednocześnie wywierając dodatkową presję na budżety publiczne, aby wydawały więcej na opiekę zdrowotną i emerytury, co stanowi wybuchową kombinację, która może odwrócić uwagę od bardzo potrzebnych inwestycji w energię odnawialną i najnowocześniejsze technologie.
To w zamian podkopie spójność społeczną, stwierdził Šuica, oraz „w ostatecznym rozrachunku zaufanie do instytucji i procesów demokratycznych w Europie”.
Zanim szkody staną się nieodwracalne, Komisja zaleca państwom członkowskim podjęcie zdecydowanych działań, takich jak zlikwidowanie zróżnicowania wynagrodzeń ze względu na płeć, poprawa równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, oferowanie ulg podatkowych, zmniejszenie kosztów opieki nad dziećmi oraz ułatwienie młodym ludziom dostępu do wysokiej jakości miejsc pracy i niedrogich mieszkania na początku dorosłego życia.
Bruksela twierdzi również, że „kluczowe znaczenie ma umożliwienie starszym pracownikom dłuższej aktywności” poprzez programy podnoszenia kwalifikacji i elastyczne godziny pracy, a także wzywa przedsiębiorstwa do przezwyciężenia „z góry przyjętych wyobrażeń i stereotypów” na temat osób starszych.
„Dłuższe życie stwarza nowe możliwości i rozpoczyna przejście od starzejącego się społeczeństwa do społeczeństwa długowiecznego” – stwierdził Šuica, wzywając kraje do wykorzystania nowych możliwości gospodarczych stworzonych przez tak zwaną „srebrną gospodarkę”.
W innym zaleceniu w raporcie wezwano do „zarządzania legalną migracją” w celu zapełnienia rosnącej liczby wolnych miejsc pracy, która i tak jest już rekordowo wysoka.
Blok, który jest w trakcie zaciekłych wysiłków na rzecz zreformowania swojej polityki azylowej, przyjął w zeszłym roku 3 miliony pracowników migrujących legalną drogą w porównaniu z 300 000, którzy przybyli nielegalnie.
Podczas prezentacji Šuica kilkakrotnie podkreślił, że chociaż legalna migracja jest cenną opcją rozwiązania problemu demograficznego, nie jest jedyną, a wyjaśnienie to, jak się wydaje, ma na celu uniknięcie gniewu skrajnie prawicowych rządów, które opowiadają się za pronatalnością polityki mające na celu zwiększenie wskaźnika urodzeń lokalnej ludności bez polegania na przepływach migracyjnych.
„Jesteśmy 27 demokracjami” – powiedział Šuica. „To inna sytuacja i dlatego mówimy, że nie ma jednego rozmiaru pasującego do wszystkich”.