O nas
Kontakt

Bruksela, kochanie? Dylemat mieszkaniowy w Europie uwydatniający nierówności

Laura Kowalczyk

Bruksela, kochanie?  Dylemat mieszkaniowy w Europie uwydatniający nierówności

W tym wydaniu naszego talk show Bruksela, kochanie?, zagłębiamy się w złożony kryzys mieszkaniowy dotykający obecnie większość krajów UE i słyszymy o nowej ustawie medialnej, która ma chronić dziennikarzy przed ingerencją.

W tym tygodniu dołączyli do nas Dorthe Nielsen, dyrektor wykonawcza Eurocities, Petros Fassoulas, sekretarz generalny grupy kampanii European Movement i Kait Bolongaro, redaktor naczelna w serwisie informacyjnym Mlex.

Panel omawiał krytyczny problem mieszkalnictwa w całej Europie, od Portugalii po Irlandię. W zeszłym tygodniu tysiące ludzi wyszło na ulice Lizbony, aby domagać się prawa do mieszkań po lecie rekordowym w turystyce i w kontekście rosnącej gentryfikacji. W tym tygodniu na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu debatowano nad tą kluczową kwestią, a wielu posłów do Parlamentu Europejskiego zgodziło się, że UE nie może już nazywać tego problemem lokalnym, ale raczej europejskim kryzysem wymagającym europejskich rozwiązań.

Petros Fassoulas powiedział panelowi, że jego syn marzył o studiach w Dublinie w tym roku, ale musiał wybrać Tuluzę ze względu na brak mieszkań w Irlandii. Według Eurostatu w 2022 r. ceny domów w Europie wzrosły o 49%, a czynsze o 18%. W tym roku ceny domów nieznacznie spadły, ale banki nie udzielają kredytów lub pożyczki stają się zbyt drogie ze względu na wysokie stopy procentowe.

Paneliści poruszyli także kwestię europejskiej ustawy o wolności mediów. Posłowie do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu przyjęli swoje stanowisko w tym tygodniu w głosowaniu w Strasburgu przed negocjacjami z państwami członkowskimi. Chcą silniejszych przepisów chroniących wolność prasy i dziennikarzy oraz egzekwowania przejrzystości finansowania mediów, aby chronić media przed presją polityczną i chronić dziennikarzy przed oprogramowaniem szpiegowskim, takim jak Pegasus.

„Myślę, że to naprawdę ekscytujące prawo. Wierzę, że dziennikarstwo jest jednym z kluczowych filarów demokracji. Celem dziennikarstwa jest dostarczanie społeczeństwu prawdy. Rzucanie światła w ciemne miejsca. I, wiecie, obecnie jesteśmy świadkami bardziej napięte stosunki z politykami w prasie i że antagonizm tak naprawdę sprawia, że ​​dziennikarzom coraz trudniej jest wykonywać swoją pracę, zwłaszcza w krajach, w których wolność mediów i pluralizm prasy są coraz mniejsze” – stwierdziła Kait Bolangaro.

Oglądaj Brukselę, kochanie? w powyższym odtwarzaczu.