O nas
Kontakt

Bruksela, kochanie? Szef UE ds. klimatu odchodzi z Brukseli na rzecz polityki krajowej

Laura Kowalczyk

Bruksela, kochanie?  Szef UE ds. klimatu odchodzi z Brukseli na rzecz polityki krajowej

W tym wydaniu Brukseli, kochanie? pytamy, jakie problemy mogą napotkać plany klimatyczne UE po odejściu komisarza Fransa Timmermana i czy hiszpańskie języki regionalne, w tym kataloński, galicyjski i euskera, mogą stać się językami urzędowymi UE.

W tym tygodniu dołączyli do nas Sara Matthieu, belgijska posłanka do Parlamentu Europejskiego z Partii Zielonych, Stefan Sipka, starszy analityk ds. polityki w Centrum Polityki Europejskiej i Kait Bolongaro, redaktor naczelna serwisu informacyjnego MLEX EUROPE.

Paneliści zareagowali na wiadomość, że znany unijny komisarz ds. klimatu Frans Timmermans odszedł z Brukseli, aby powrócić do holenderskiej polityki. Zastanawiamy się, co jego odejście może oznaczać dla szeregu zielonych celów Komisji Europejskiej i jakie mogą wyniknąć problemy.

„On naprawdę był motorem wielu tych ambitnych polityk, no wiecie, nowego granicznego podatku od emisji dwutlenku węgla, który wprowadzili, zakazu silników palnych i wprowadzenia większej liczby systemów handlu uprawnieniami do emisji” – powiedziała Kait Bolongaro.

Stefan Sipka z zadowoleniem przyjął jednak to posunięcie, ponieważ wdrożenie propozycji można przeprowadzić jedynie na poziomie krajowym i lokalnym.

„Myślę, że powrót do Holandii jest również uzasadniony, ponieważ moim zdaniem walka o Zielony Ład w coraz większym stopniu toczy się na szczeblu państw członkowskich. Możemy więc zrozumieć jego decyzję z tej perspektywy. Ale oczywiście ma swoją cenę. Pytanie brzmi, czy Komisja utrzyma tempo i zdoła utrzymać ten sam poziom ambicji, co za czasów Timmermansa? I to jest najważniejsze pytanie” – powiedział.

Kolejną obawą posłanki do Parlamentu Europejskiego Sary Matthieu jest wpływ, jaki transformacja ekologiczna będzie miała na najuboższych mieszkańców Europy.

„Dużym wyzwaniem dla tej Komisji i dla następnej Komisji jest zapewnienie, jak wiadomo, najbardziej bezbronnym osobom naprawdę ochrony w ten sposób, że otrzymają pomoc w zakresie renowacji energetycznej, na przykład w postaci towarów i niedrogiego transportu publicznego. I dla mnie to naprawdę musi się wydarzyć i było naprawdę kluczowe” – powiedziała.

Oglądaj Brukselę, kochanie? na odtwarzaczu powyżej.