O nas
Kontakt

Bruksela, kochanie? UE udaje dobrego policjanta podczas złego COP?

Laura Kowalczyk

Bruksela, kochanie?  UE udaje dobrego policjanta podczas złego COP?

W Brukseli, kochanie? w tym tygodniu wyjaśniamy, dlaczego tak ważne jest, aby światowi przywódcy spotykali się raz w roku, aby omówić klimat, nawet w kraju bogatym w ropę, takim jak Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W tym numerze Brukseli, kochanie?, omawiamy trwającą COP28 i rolę, jaką Unia Europejska ma do odegrania w walce z kryzysem klimatycznym.

Naszymi gośćmi w tym tygodniu byli Chris Hocknell, dyrektor firmy doradczej ds. zrównoważonego rozwoju Eight Versa, Suzana Carp, specjalistka ds. polityki klimatycznej UE i Dharmendra Kanani, dyrektor operacyjny w brukselskim think tanku Friends of Europe.

W miarę jak nasila się kryzys klimatyczny, przywódcy z całego świata spotykają się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na konferencji ONZ COP28, aby omówić sposoby kontrolowania globalnego ocieplenia i zapobiegania katastrofalnemu wzrostowi globalnych temperatur.

Konferencja wywołała kontrowersje i oskarżenia o „ekościemę” – zarzuty te nasiliły się po tym, jak prezydent konferencji, sułtan al-Jaber, zaprzeczył naukowym podstawom wycofywania się z paliw kopalnych.

Dharmendra Kanani ostro skrytykowała rosnącą niechęć do przeciwdziałania zmianom klimatycznym w obliczu coraz większej liczby dowodów na ich konsekwencje.

„Ciągle słyszymy od naukowców, że to najgorętszy rok w historii” – powiedziała Kanani. „A jednak politycy się wahają”.

Jeśli chodzi o stawkę COP28, Suzana Carp jako najwyższy priorytet uznała wdrożenie Porozumienia paryskiego.

„Podczas tej COP musimy połączyć ludzką pomysłowość, innowacje i inwestycje, abyśmy mogli szybko przejść w kierunku zwiększania skali potrzebnych technologii” – powiedziała Suzana.

Chris Hocknell stwierdził, że kontrastujące poglądy UE i krajów takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie na temat zielonej transformacji stanowią przyczynę bierności w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.

„Myślę, że problem polega na tym, że rozmawiamy z ludźmi na różnych poziomach i o różnych poglądach” – powiedział Chris. „Europa musi naprawdę ustalić, w jaki sposób buduje mosty i do ostatniej chwili angażuje ludzi, którzy zastanawiają się nad eksploatacją swoich paliw kopalnych”.

Paneliści dyskutowali także o konsekwencjach zdrowotnych zanieczyszczenia powietrza.

Europejska Agencja Środowiska ponownie podkreśliła fakt, że zła jakość powietrza pozostaje największym zagrożeniem dla środowiska na kontynencie, powodując różne problemy zdrowotne i każdego roku powodując setki tysięcy przedwczesnych zgonów.

Suzana Carp nazwała brak działań na rzecz poprawy jakości powietrza „niepokojącym”.

„Wszystkie te zagrożenia są ujawniane, a mimo to tak naprawdę nic nie robi się” – stwierdziła Suzana. „Musimy przyspieszyć wprowadzenie zakazu stosowania silników spalinowych”.

Dharmendra Kanani podkreśliła powagę postaci.

„Zanieczyszczenie powietrza zabija obecnie Europejczyków częściej niż wypadki samochodowe” – powiedział Kanani. „Musimy mieć lepsze wyczucie tego, w jaki sposób zanieczyszczasz i sprawić, by zużycie powietrza było mniej toksyczne”.

Chris Hocknell jako przykład ochrony jakości powietrza poprzez regulacje podał Londyn.

„W ciągu ostatnich siedmiu lat poczyniono kilka dość znaczących kroków” – powiedział Chris. „Było to połączenie zwiększonego ruchu pieszego i dość agresywnych mandatów w zakresie tego, co uważa się za zgodne”.