O nas
Kontakt

Bruksela popiera przedłużenie o 10 lat stosowania glifosatu w UE

Laura Kowalczyk

Bruksela popiera przedłużenie o 10 lat stosowania glifosatu w UE

Komisja Europejska potwierdziła w środę, że zaleci ponowne zatwierdzenie stosowania glifosatu w UE na 10 lat.

Glifosat, substancja chemiczna stosowana w herbicydach, takich jak środki chwastobójcze, jest źródłem kontrowersji, odkąd w 2015 r. agencja ds. nowotworów Światowej Organizacji Zdrowia stwierdziła, że ​​jest on prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi.

Jednak urzędnicy UE potwierdzili w środę, że po tym, jak unijna agencja ds. bezpieczeństwa żywności EFSA nie znalazła w lipcowej ocenie żadnych krytycznych obszarów budzących wątpliwości, zaleci przedłużenie zezwolenia na tę substancję w Unii o 10 lat.

Urzędnicy przyznali jednak, że analiza EFSA zawierała luki w danych i nie doprowadziła do wyciągnięcia wniosków na temat niektórych aspektów, w tym diet konsumentów.

„Nasza propozycja opiera się na solidnych informacjach naukowych” – powiedział rzecznik UE.

„Jednocześnie jednak musimy mieć świadomość, że nauka nigdy się nie kończy. Powinniśmy w dalszym ciągu uważnie śledzić całą ewolucję naukową i znajdować równowagę między informacjami uzasadniającymi decyzję Komisji a możliwością pojawienia się nowych elementów naukowych” – dodał. .

Zezwolenie UE na glifosat wygasło w grudniu 2022 r., ale zostało tymczasowo przedłużone w oczekiwaniu na oceny przeprowadzone przez EFSA i Europejski Trybunał Obrachunkowy, agencję chemiczną UE.

W odpowiedzi na decyzję na platformie mediów społecznościowych X, wcześniej Twitterze, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego Pascal Canfin potępił tę decyzję za naruszenie opinii naukowych.

Oczekuje się, że kraje UE przedyskutują zalecenie Komisji w piątek, a głosowanie odbędzie się 13 października. Zatwierdzenie zezwolenia wymaga zgody kwalifikowanej większości państw członkowskich.

Jeżeli zalecenie zostanie zatwierdzone, kraje będą mogły zdecydować, czy wprowadzić do obrotu produkty zawierające glifosat, w oparciu o ryzyko dla rolnictwa i środowiska.

Urzędnik UE powiedział, że 17 państw członkowskich zgłosiło wątpliwości techniczne dotyczące tej decyzji.

Państwa członkowskie, w tym Francja i Luksemburg, w przeszłości rozważały wprowadzenie ograniczeń w stosowaniu produktów zawierających glifosat.

Jednak francuski minister rolnictwa Marc Fesneau powiedział w zeszłym tygodniu w wywiadzie dla Ouest France, że Paryż poprze decyzję UE. „Ufamy nauce, badaniom, które mówią, że glifosat nie stwarza problemu rakotwórczego” – powiedział.

Organizacje pozarządowe wezwały Komisję Europejską do zakazania tej substancji chemicznej, powołując się na ryzyko dla zdrowia ludzkiego. różnorodność biologiczna i rolnictwo.

Organizacja pozarządowa Pesticides Action Network Europe stwierdziła, że ​​decyzja jest „całkiem sprzeczna z wolą Europejczyków”, powołując się na niedawny sondaż IPSOS przeprowadzony w 6 krajach UE, z którego wynika, że ​​tylko 14% obywateli popiera przedłużenie stosowania glifosatu.