O nas
Kontakt

Bruksela przedłuża rozejm w handlu stalą i aluminium z USA, aby uniknąć noworocznych ceł

Laura Kowalczyk

EU trade commissioner Valdis Dombrovskis

Unia Europejska przedłużyła dziś rozejm handlowy ze Stanami Zjednoczonymi o kolejne 15 miesięcy, zapobiegając automatycznemu wprowadzeniu od 1 stycznia ceł na handel transatlantycki o wartości miliardów euro.

Porozumienie zawarte między Brukselą a administracją Bidena w październiku 2021 r. w celu rozwiązania sporu handlowego dotyczącego aluminium i stali za czasów Trumpa miało wygasnąć pod koniec tego roku.

Obie strony ścigały się, aby znaleźć rozwiązanie sporu i uniknąć ponownego wprowadzenia ceł na handel o wartości miliardów euro, ale rozmowy między prezydentem USA Joe Bidenem a szefami UE Ursulą von der Leyen i Charlesem Michelem, które odbyły się w Waszyngtonie w październiku, nie przyniosły przełomu .

Nowo ogłoszone przedłużenie zawieszenia ceł ma obowiązywać wkrótce po objęciu urzędu przez kolejną administrację USA.

„To ważne przedłużenie jest wynikiem intensywnej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi” – powiedział Valdis Dombrovskis, unijny komisarz ds. handlu. „Dajemy naszym importerom i eksporterom stabilność rynku i pewność biznesową, aby mogli kontynuować płynny handel”.

Administracja pod przewodnictwem Trumpa nałożyła cła na unijną stal i aluminium importowane do USA w 2018 r., twierdząc, że produkty wytwarzane za granicą stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Według unijnego organu wykonawczego cła ustalone na poziomie 25% na stal i 10% na aluminium osiągnęły wartość handlu handlowego o wartości 6,4 miliarda euro.

W odpowiedzi UE wprowadziła cła odwetowe na szereg amerykańskich towarów o wartości 2,8 miliarda euro wprowadzanych na jej rynek, takich jak whisky bourbon, motocykle Harley-Davidson i łodzie motorowe.

W ramach porozumienia z 2021 r. UE tymczasowo zniosła swoje odwetowe cła, ponieważ Stany Zjednoczone zezwoliły na wwóz do Stanów Zjednoczonych ograniczonych ilości metali produkowanych w UE bez opłat.

Mimo że dzisiejsze porozumienie okrzyknięto głównym osiągnięciem pozwalającym uniknąć ponownego nałożenia ceł, porozumienie przejściowe w dalszym ciągu stanowi porażkę dla unijnych eksporterów, którzy w dalszym ciągu płacą co roku wielomilionowe opłaty z tytułu handlu przekraczającego kontyngenty bezcłowe.

Szef handlu UE Dombrovskis powiedział w poniedziałek, że rozejm umożliwi obu stronom „kontynuowanie negocjacji w sprawie całkowitego i trwałego usunięcia (…) ceł na eksport z UE z czasów Trumpa”.

Negocjacje te skupiają się na tzw. „klubie zielonej stali”, którego celem jest opodatkowanie producentów stali w oparciu o intensywność emisji dwutlenku węgla przez ich metal. Plan utknął dotychczas w martwym punkcie ze względu na stosunkowo wyższy w bloku europejskim próg dotyczący standardów środowiskowych w imporcie.