O nas
Kontakt

Brytyjskie firmy wydają więcej ostrzeżeń dotyczących zysków niż podczas kryzysu bankowego w 2008 roku

Laura Kowalczyk

The Bank of England, London. Oct. 13, 2022.

Jedna na pięć brytyjskich firm ostrzega przed spadkiem zysków z powodu wysokich stóp procentowych.

Z nowego raportu EY-Parthenon wynika, że ​​w 2023 r. spółki notowane na brytyjskiej giełdzie wydały 294 ostrzeżenia dotyczące zysków. Oznacza to, że co piąta spółka wysłała oficjalne ostrzeżenia inwestorom o przewidywanym spadku zysków w nadchodzącym roku.

Choć liczba ta jest niższa niż 305 odnotowanych w 2022 r., to stanowi 18,2% spółek giełdowych, czyli więcej niż 17,7% odnotowanych w 2008 r., będącym szczytem kryzysu finansowego.

Jednym z głównych wyzwań stojących obecnie przed przedsiębiorstwami jest wysoki koszt pożyczek, przy czym podstawowa stopa procentowa Banku Anglii (BOE) kształtuje się obecnie na rekordowo wysokim poziomie 5,25% od 15 lat.

W rezultacie firmy twierdzą, że odnotowały mniejszy wzrost, większe zakłócenia w łańcuchu dostaw i utratę zaufania rynku.

„Pod koniec 2023 r. zaobserwowaliśmy rosnącą liczbę ostrzeżeń o zyskach z sektorów znajdujących się u podstaw łańcuchów dostaw, takich jak chemikalia, oraz tych, które opierają się na zaufaniu biznesu, takich jak rekrutacja” – powiedziała Jo Robinson z brytyjskiego i irlandzkiego strategię naprawy i restrukturyzacji. lider w EY-Parthenon.

Robinson zauważył również, że chociaż na początku 2023 r. większość ostrzeżeń pochodziła od małych przedsiębiorstw, pod koniec roku większe przedsiębiorstwa również zaczęły borykać się z trudnościami.

W ostatnim kwartale 2023 r. jedna trzecia z 77 ostrzeżeń dotyczących zysków została wydana przez firmy, których roczny obrót przekracza 1 miliard funtów (925 miliardów euro), czyli ponad dwukrotnie więcej niż średnia.

Sektory, które w zeszłym roku najbardziej ucierpiały, to dobra rekreacyjne, handel detaliczny, artykuły gospodarstwa domowego i budownictwo mieszkaniowe.

Wydatki konsumentów na podstawowe artykuły rosną, ale EY-Parthenon twierdzi, że apetyt na uznaniowe zakupy jest nadal słabszy niż zwykle.

Perspektywa spadku inflacji może w nadchodzącym roku złagodzić pewną presję na borykające się z trudnościami firmy, uważa szef strategii.

„Rozpoczynamy rok 2024 z coraz bardziej optymistycznymi nadziejami dotyczącymi inflacji i stóp procentowych, co sprawi, że wyniki i otoczenie prognoz będą mniej zniechęcające” – powiedział Robinson.

„Nie można jednak zagwarantować płynnej ścieżki do obniżek stóp procentowych i miękkiego lądowania gospodarczego, biorąc pod uwagę szereg stojących przed nami wyzwań, w tym rosnące napięcia geopolityczne, zakłócenia w łańcuchu dostaw, niepewność wyborów i wciąż słaby wzrost”.

W najbliższy czwartek odbędzie się kolejne posiedzenie BOE, po którym zostanie ogłoszona ostatnia decyzja w sprawie stóp procentowych.