O nas
Kontakt

Brytyjskie uniwersytety przyjęły miliony od gigantów paliw kopalnych po obietnicach wycofania się z branży

Laura Kowalczyk

Brytyjskie uniwersytety przyjęły miliony od gigantów paliw kopalnych po obietnicach wycofania się z branży

Niedawne dochodzenie przeprowadzone przez DeSmog wykazało, że kilka brytyjskich uniwersytetów przyjęło w zeszłym roku finansowanie od gigantów paliw kopalnych, takich jak Shell i ExxonMobil, pomimo ich deklaracji ekologicznych.

Z nowego badania wynika, że ​​w ubiegłym roku niektóre z największych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii przyjęły miliony od firm zajmujących się paliwami kopalnymi pomimo obietnic, że zaradzą kryzysowi klimatycznemu i staną się bardziej ekologiczne.

Z raportu DeSmog, portalu informacyjnego i aktywistycznego skupiającego się na kwestiach związanych ze zmianami klimatycznymi, wynika, że ​​od 2022 r. giganci z branży paliw kopalnych przekazali brytyjskim uniwersytetom łącznie ponad 47 mln euro (41 mln funtów).

Na liście zaangażowanych firm znajdują się jedne z największych nazw w świecie energii i niektóre z największych trucicieli na planecie, w tym giganty paliw kopalnych Shell, British Petroleum (BP), malezyjski państwowy koncern naftowy Petronas, włoski międzynarodowy Eni, Total Energies, Saudi Aramco i ExxonMobil.

Firmy te zaoferowały hojne kwoty na finansowanie umów badawczych, stypendiów, czesnego i innych brytyjskich uniwersytetów, o których wiadomo, że obecnie doświadczają trudności finansowych i grożącego kryzysu finansowego.

Według DeSmog wiele z tych ofert zostało faktycznie zaakceptowanych przez instytucje brytyjskie, mimo że te same uczelnie zobowiązały się do wycofania się ze spółek zajmujących się paliwami kopalnymi.

Z wniosku o wolność informacji złożonego przez portal informacyjny wynika, że ​​od zeszłego roku 44 uniwersytety w Wielkiej Brytanii zaakceptowały ponad 47 milionów euro zaoferowanych przez łącznie 32 przedsiębiorstwa zajmujące się paliwami kopalnymi. Należą do nich Exeter (14 700 000 funtów), Imperial College London (6 725 769 funtów), Cambridge (2 821 437 funtów), Oxford (1 209 221 funtów), Manchester (3 077 268 funtów), Royal Holloway (740 657 funtów), Queen Mary London (587 956 funtów) i wiele innych w całym kraju.

TylkoGliwice skontaktował się z wyżej wymienionymi uniwersytetami w celu uzyskania komentarza, które broniły swojego stanowiska w rozmowie z DeSmog. Exeter, który przyjął najwyższą kwotę od firm zajmujących się paliwami kopalnymi, stwierdził, że jego współpraca z Shell „przyczyni się do światowego wyścigu do zera netto”.

Rzecznik Imperial, drugiego co do wielkości beneficjenta, powiedział, że uniwersytet zobowiązał się w 2020 r. do nawiązania partnerstw badawczych wyłącznie „z przedsiębiorstwami zajmującymi się paliwami kopalnymi, w przypadku których badania stanowią część ich planów dekarbonizacji i tylko wtedy, gdy firma wykaże wiarygodną strategię strategiczną zobowiązanie do osiągnięcia zerowej wartości netto do 2050 r.”.

Większość wkładów wniosła firma Shell, Petronas i BP, które łącznie zaoferowały 76% z łącznej kwoty 47 mln euro zaoferowanej wszystkim zaangażowanym uniwersytetom.

Finansowanie brytyjskich uniwersytetów przez gigantów paliw kopalnych nie jest niczym nowym – poprzednie dochodzenia wykazały, że między 2017 r. a grudniem 2021 r. brytyjskie uniwersytety przyjęły ponad 103 mln euro (89 mln funtów) od przedsiębiorstw gazowych i naftowych – ale od tego czasu instytucje te obiecały się zdystansować od dużych trucicieli.

Raport DeSmog nie uwzględnia wielkości inwestycji w paliwa kopalne poczynionych przez te same uczelnie. Poprzednie badanie wykazało, że w ciągu ostatniego roku co najmniej 18 instytucji szkolnictwa wyższego zainwestowało bezpośrednie inwestycje o wartości ponad 9 milionów euro (8,1 miliona funtów) w 25 spółkach naftowo-gazowych.