O nas
Kontakt

Bułgarska oczyszczalnia ścieków przetwarzająca odpady na energię i produkty

Laura Kowalczyk

the European Commission

Dostarczanie wody do naszych kranów i jej późniejsze uzdatnianie odpowiada za około 5% emisji gazów cieplarnianych w wielu krajach. Ale jedna elektrownia wodna w Bułgarii przeciwstawia się temu trendowi. Czy można to zwiększyć, aby przemysł wodny osiągnął zerową emisję netto?

Od odkręcania kranu po spłukiwanie toalety, niewielu z nas często zastanawia się nad wpływem naszego zużycia wody na środowisko. Proces dostarczania czystej wody i uzdatniania jej po jej wykorzystaniu ma jednak znaczący ślad węglowy. W rzeczywistości w wielu krajach uważa się, że energia potrzebna do pompowania i uzdatniania naszej wody stanowi około 5% wszystkich emisji gazów cieplarnianych, co jest liczbą porównywalną z przemysłem lotniczym.

W wielu krajach przemysł wodny odpowiada za około 5% wszystkich emisji gazów cieplarnianych

Bułgaria przeciwstawia się trendowi

Kilka godzin po tym, jak ktoś pójdzie do toalety w stolicy Bułgarii Sofii, to, co zostanie spłukane, zazwyczaj trafia do oczyszczalni ścieków Kubratovo. Zakład, obsługiwany przez Sofiyska Voda, część grupy Veolia, jest jednym z najbardziej energooszczędnych w Europie.

Elektrownia Kubratovo produkuje biogaz, który przetwarza na energię elektryczną i ciepło

„Zbieramy ścieki od mieszkańców Sofii. Oczyszczamy je tutaj, aby były czyste, gdy wpływają do rzeki. W tym procesie produkujemy biogaz. Ten biogaz jest następnie przekształcany w energię elektryczną i ciepło. Ciepło jest wykorzystywane w naszych procesach, a energia elektryczna zaspokaja potrzeby tej instalacji” – powiedział TylkoGliwice Stanislav Stanev, dyrektor techniczny Veolia Bulgaria.

Stanislav Stanev, dyrektor techniczny Veolia Bułgaria

Każdego roku elektrownia Kubratovo generuje około 24 000 megawatogodzin energii elektrycznej i cieplnej – wystarczająco dużo, aby zasilić 2300 domów rocznie. Ale to, co wyróżnia elektrownię od innych zakładów uzdatniania wody, to wydajność jej digesterów, w których wytwarzany jest biogaz, wyjaśnia Stanislav.

Woda uzdatniana w zakładzie Kubratovo niedaleko stolicy Bułgarii, Sofii

”Różnica polega na ilości produkowanego biogazu. Zazwyczaj oczyszczalnie ścieków produkują 50 do 60% własnych potrzeb. A tutaj pokrywamy ponad 100% naszych potrzeb. Oszczędzamy również emisję CO2, około 70 000 ton rocznie.”

Stanislav Stanev, dyrektor techniczny Veolia Bulgaria, rozmawia z Euronews

Dążenie do zerowego poziomu netto

Woda uzdatniana w zakładzie Kubratovo w pobliżu stolicy Bułgarii, Sofii

Oprócz CO2, oczyszczanie ścieków wytwarza wiele gazów, takich jak metan, silny gaz cieplarniany. Wychwytywanie i wykorzystywanie tych gazów w procesie zwanym kogeneracją zapobiega ich uwalnianiu do atmosfery, a jednocześnie umożliwia ich wykorzystanie jako źródła energii.

W procesie oczyszczania zakład produkuje odwodniony osad. Znany również jako

„To jedna z branż, w której osiągnięcie zerowej emisji netto lub wręcz zerowej emisji nie jest niemożliwe” – wyjaśnia Diana Ürge-Vorsatz, wiceprzewodnicząca Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Diana Ürge Vorsatz, wiceprzewodnicząca Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu

„Mamy wiele możliwości, aby znacznie wydajniej wykorzystywać wodę i ponownie wykorzystywać te gazy, które są teraz gazami cieplarnianymi. Wszystko razem może stać się zerem netto, zwłaszcza jeśli energia, której używamy, pochodzi z odnawialnych źródeł energii” – dodaje.

Złoty standard

Zakład Kubratowo jest główną oczyszczalnią ścieków w stolicy Bułgarii

Elektrownia Kubratowo otrzymała już certyfikat Gold Standard za redukcję emisji, ale istnieją plany pójścia o krok dalej.

Podsumowując, Stanislav mówi: „Właśnie uruchamiamy nową instalację, która zwiększy produkcję biogazu o 10–15%, i instalujemy ogniwa fotowoltaiczne. Ale to nie tylko ta instalacja, wymieniamy się z naszymi kolegami, próbując zainspirować inne instalacje do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej, ponieważ jest to coś, o co grupa prosi nas, abyśmy to popchnęli do przodu”.

Zdobądź wiedzę na temat wody

TylkoGliwice i Komisja Europejska współpracują, aby promować kampanię UE Water Wise, #WaterWiseEU. Nasza seria Water Matters i kampania UE mają na celu podniesienie świadomości na temat rosnącego obciążenia europejskich systemów wodnych i potrzeby zrównoważonego zarządzania wodą. Water Matters zagłębi się w różne kwestie związane z wodą, podkreślając znaczenie ochrony przyrody i ekosystemów, które są integralną częścią cyklu wodnego. Poprzez angażujące treści TylkoGliwice i Komisja Europejska mają nadzieję, że zainspirujemy jednostki i społeczności do stania się #WaterWiseEU.