O nas
Kontakt

Burza Ciarán: Czy zmiany klimatyczne dają więcej „paliwa na burze” w Europie?

Laura Kowalczyk

Burza Ciarán: Czy zmiany klimatyczne dają więcej „paliwa na burze” w Europie?

Po rekordowych prędkościach wiatru, obfitych opadach deszczu, ogromnych gradobiciach i tornadach w północnej Europie zapytaliśmy ekspertów ds. klimatu, jaki wpływ zmiany klimatu mają na tę ekstremalną pogodę.

Burza Ciarán nawiedziła północną Europę z huraganowymi wiatrami i ulewnymi deszczami, pozbawiając miliony ludzi prądu.

Najsilniejsza burza na Wyspach Normandzkich miała miejsce w środę (1 listopada) w nocy i we wczesnych godzinach porannych w czwartek, a rząd Jersey podał, że prędkość wiatru osiągnęła 164 km/h. Ciarán sprowadził także duży grad i 9-metrowe fale, przez co dziesiątki mieszkańców zmuszono do ewakuacji swoich domów.

Met Office potwierdziło, że w nocy nad Jersey przeszło tornado i wiatr o sile huraganu.

Rekordowo silny wiatr nawiedził w środę wieczorem północne i zachodnie wybrzeże Francji. Trwające całą noc spowodowały rozległe zniszczenia w całym regionie, zabijając kierowcę ciężarówki i pozbawiając miliony ludzi prądu.

Działania porządkowe po burzy Ciaran w La Baule-les-Pinswestern we Francji, 2 listopada 2023 r.
Działania porządkowe po burzy Ciaran w La Baule-les-Pinswestern we Francji, 2 listopada 2023 r.

Według Météo-France w Finistere i Côtes-d’Armor na wybrzeżu zarejestrowano prędkość wiatru przekraczającą 180 km/h, a liczne rekordy zostały pobite.

Na południowym wybrzeżu Anglii burza Ciarán spowodowała przerwy w dostawie prądu w Kornwalii i zagrożenie powodzią. Agencja Środowiska ostrzegła, że ​​w 77 obszarach w całym regionie spodziewane są powodzie. W całej Anglii obowiązuje ponad 150 ostrzeżeń o możliwej powodzi.

Wyspa Portland w Dorset, do której można dotrzeć jedynie wąską groblą, została odcięta od lądu i dopiero po raz drugi w ciągu dziewięciu lat musiała włączyć syrenę alarmową.

Burza Ciarán nadeszła niecałe dwa tygodnie po burzy Babet, która sprowadziła silne wiatry, ulewne opady deszczu i gwałtowne powodzie do części północnej Europy.

Czy zmiany klimatyczne pogarszają zjawiska pogodowe takie jak burza Ciarán?

Naukowcy nadal muszą dokładnie zbadać burzę Ciarán, a dokładny wpływ zmian klimatycznych na te zdarzenia pogodowe nie jest znany.

„Po zdarzeniu konieczne będzie przeprowadzenie badania atrybucyjnego, aby określić, na ile prawdopodobne jest, że intensywność tej burzy była spowodowana antropogeniczną zmianą klimatu” – mówi dr Melissa Lazenby, wykładowca ds. zmian klimatycznych na Uniwersytecie Sussex.

Czynniki powodujące powstawanie i utrzymywanie się burz są złożone. Jednak na niektóre, takie jak zasięg lodu morskiego w regionach w pobliżu biegunów, siła i położenie prądów strumieniowych, temperatura powierzchni morza i wzorce klimatyczne, takie jak El Nino, prawdopodobnie będzie miała wpływ zmiana klimatu.

Piana morska na ulicy Penmarc'h w zachodniej Francji, 2 listopada, gdy w region uderza burza Ciaran.
Piana morska na ulicy Penmarc’h w zachodniej Francji, 2 listopada, gdy w region uderza burza Ciaran.

„Zmiany klimatu będą miały różny wpływ na te cztery czynniki, niektóre spowodują bardziej intensywne burze, a inne je osłabią, dlatego nie ma zgody co do dużego wpływu zmiany klimatu na te burze” – dodaje dr Lazenby.

Siła wiatru i częstotliwość burz zmieniają się z roku na rok, a ostatnie obserwacje klimatyczne nie wykazały znaczących tendencji.

Czy zmiany klimatyczne powodują więcej opadów?

Wiemy jednak, że zmiany klimatyczne prawdopodobnie wpływają na zwiększone opady deszczu obserwowane podczas ekstremalnych burz, takich jak Ciarán.

„Powodem jest to, że każdy stopień ocieplenia, jakiego doświadczamy, powoduje, że atmosfera jest w stanie pomieścić o 7 procent więcej pary wodnej, w związku z czym obserwujemy zwiększone ryzyko wystąpienia ulewnych opadów w związku z opadami deszczu” – wyjaśnia dr Lazenby.

Prognozy klimatyczne wskazują również, że częstotliwość i intensywność burz może nieznacznie wzrosnąć.

„Zmiany klimatyczne ocieplają zarówno nasze oceany, jak i atmosferę, dostarczając więcej paliwa do powstawania i intensyfikacji burz, co skutkuje obfitszymi ulewami” – mówi Ben Clarke, badacz z World Weather Attribution w Imperial College London.

„Jeśli nadal będziemy wykorzystywać paliwa kopalne w tym samym tempie, będziemy płacić coraz większe koszty, ponieważ coraz częstsze i intensywniejsze burze nawiedzają Wielką Brytanię i Europę, a na całym świecie coraz bardziej powszechne stają się niebezpieczne warunki pogodowe”.

Pracownicy próbują oczyścić wodę na zalanej linii kolejowej w Romsey w południowej Anglii, 2 listopada 2023 r.
Pracownicy próbują oczyścić wodę na zalanej linii kolejowej w Romsey w południowej Anglii, 2 listopada 2023 r.

Chociaż wprowadzono pewne środki, aby poradzić sobie z tego typu burzami, należy podjąć dalsze działania na skalę lokalną i krajową.

„Należy wdrożyć systemy wczesnego ostrzegania na wypadek takich zdarzeń, a tam, gdzie to konieczne, należy wdrożyć środki takie jak ochrona przeciwpowodziowa i ulepszone odwadnianie” – mówi dr Lazenby.

„W sumie spodziewamy się bardziej intensywnych opadów deszczu ze względu na zmiany klimatyczne, dlatego należy opracować i wdrożyć środki, aby zbudować odporność na ulewne opady”.