O nas
Kontakt

Były premier Albanii Berisha został umieszczony w areszcie domowym

Laura Kowalczyk

Sali Berisha, leader of the opposition Democratic Party, speaks to his supporters An Albanian court on Saturday,

Były przywódca będzie zmuszony pozostać w swoim domu do czasu prowadzenia śledztwa w sprawie możliwej korupcji.

Albański sąd nakazał areszt domowy dla byłego premiera Sali Berishy, ​​przywódcy opozycyjnej Partii Demokratycznej:

Trwa śledztwo w sprawie rzekomej korupcji.

Sędzia Irena Gjoka przychyliła się do wniosku prokuratury o umieszczenie 79-letniego Berishy w areszcie domowym po tym, jak naruszył on dotychczasowe restrykcyjne zasady zgłaszania się co dwa tygodnie.

Zakazano mu także wyjazdów za granicę.

Prawnik Berishy, ​​Genc Gjokutaj, powiedział, że sąd zakazał Berishy komunikowania się z osobami innymi niż członkowie jego rodziny, którzy z nim mieszkają.

Gjokutaj powiedział, że złoży apelację od postanowienia sądu, a członkowie jego zespołu prawnego powiedzieli: „W tej sprawie nie zostało spełnione żadne z kryteriów prawnych wymaganych do nałożenia lub eskalacji takich ograniczeń”.

Albańskie media poinformowały o przybyciu funkcjonariuszy policji do mieszkania Berishy w centrum Tirany. Nie jest jasne, w jaki sposób funkcjonariusze planowali go monitorować.

W zeszłym tygodniu parlament głosował za pozbawieniem Berishy immunitetu prawnego. Ustawodawcy lojalni wobec Berishy próbowali zakłócić posiedzenie i zbojkotowali głosowanie.

Berisha skrytykował śledztwo w jego sprawie i jego aresztowanie jako represje polityczne zarządzone przez premiera Ediego Ramę. Ostrzegł przed „potężnymi protestami”.

Pozbawienie Berishy komunikacji może stać się szerszą kwestią polityczną, ponieważ jest on liderem głównej partii opozycyjnej.

W październiku prokuratorzy publicznie wszczęli śledztwo w sprawie Berishy w związku z rzekomym nadużyciem stanowiska, aby pomóc swojemu zięciowi Jamarberowi Mallteziemu w prywatyzacji gruntów publicznych pod budowę 17 budynków mieszkalnych.

Prokuratorzy nie przedstawili jeszcze formalnych zarzutów w sądzie, a technicznie rzecz biorąc, dochodzenie w sprawie Berishy jest nadal w toku.

Berisha był premierem Albanii w latach 2005–2013 i prezydentem w latach 1992–1997. W wyborach parlamentarnych w 2021 roku został ponownie wybrany na posła z ramienia Partii Demokratycznej.

Rząd Stanów Zjednoczonych w maju 2021 r. i Wielka Brytania w lipcu 2022 r. zakazały Berishy i członkom bliskiej rodziny wjazdu do swoich krajów ze względu na rzekome zaangażowanie w korupcję.

Sprawa ma miejsce w momencie, gdy Unia Europejska zgodziła się rozpocząć proces harmonizacji prawa albańskiego z prawem unijnym w ramach drogi tego bałkańskiego kraju do pełnego członkostwa w bloku.