O nas
Kontakt

Były premier Albanii Sali Berisha zostaje oskarżony o korupcję w związku ze skandalem związanym z prywatyzacją gruntów

Laura Kowalczyk

Były premier Albanii Sali Berisha zostaje oskarżony o korupcję w związku ze skandalem związanym z prywatyzacją gruntów

Sali Berisha i jego zięć zostali oskarżeni o korupcję w związku z rzekomym nadużyciem wpływów politycznych, a Berisha ma zakaz opuszczania kraju.

Były premier Albanii Sali Berisha twierdzi, że prokuratorzy postawili mu zarzuty korupcji i prania pieniędzy w związku z transakcją dotyczącą gruntów obejmujących posiadłość w Tiranie.

Berisha (79 l.) powiedział, że prokuratura zajmująca się sprawami przeciwko urzędnikom wyższego szczebla lub poważnymi sprawami nakazała mu nie opuszczać kraju.

Berisha powiedział również, że jego zięć, 50-letni Jamarber Malltezi, został aresztowany pod tymi samymi zarzutami na międzynarodowym lotnisku w Tiranie. Berisha powiedział, że zarówno on, jak i Malltezi są niewinni.

„W sprawie tych zarzutów oświadczam, że są one całkowicie bezpodstawne i stanowią czysto i w pełni polityczne oskarżenia ze strony (obecnego premiera) Ediego Ramy” – powiedział na weekendowej konferencji prasowej.

Rama nie odpowiedział natychmiast na twierdzenie Berishy.

Biuro Specjalnego Prokuratury ds. Korupcji i Przestępczości Zorganizowanej utrzymuje, że zięć Berishy wykorzystał pozycję Berishy jako premiera do sprywatyzowania gruntów w Tiranie będących własnością Ministerstwa Obrony kraju i zwrócenia ich poprzednim właścicielom, którzy natychmiast sprzedali je po niskiej cenie do Malltezi, który zbudował mieszkania na ziemi.

Zarzuty padły trzy lata po tym, jak minister spraw wewnętrznych Taulant Balla, ówczesny szef ugrupowania parlamentarnego rządzącej Partii Socjalistycznej, wysłał do prokuratury akta z zarzutami wobec Mallteziego i Berishy.

Berisha był premierem Albanii w latach 2005–2013 i prezydentem w latach 1992–1997. Został ponownie wybrany na posła z Partii Demokratycznej w wyborach parlamentarnych w kwietniu 2021 roku.

W maju 2021 r. rząd USA zakazał Berishy i jego najbliższej rodzinie wjazdu do kraju ze względu na rzekome zaangażowanie w korupcję.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że podczas kadencji Berishy na stanowisku premiera w latach 2005–2013 polityk był zamieszany w działania korupcyjne i wykorzystywał „swoją władzę dla własnej korzyści oraz w celu wzbogacenia swoich sojuszników politycznych i członków rodziny”.

Blinken oskarżył także Berishę o ingerencję w „niezależne dochodzenia, wysiłki antykorupcyjne i środki rozliczalności”. Powiedział, że „działania korupcyjne Berishy podkopały demokrację w Albanii”.

Od tego czasu w głównej opozycyjnej Partii Demokratycznej Berishy panuje zamieszanie, a różne frakcje walczą o przywództwo partii i jej prawną rejestrację.

Walka z korupcją jest piętą achillesową postkomunistycznej Albanii, silnie wpływającą na rozwój demokratyczny, gospodarczy i społeczny kraju. Berisha był czwartym najwyższym urzędnikiem albańskim, któremu zakazano wjazdu do Stanów Zjednoczonych z powodu rzekomego udziału w korupcji.