Jean-Baptiste Andrea dołącza do znakomitej listy laureatów Nagrody Goncourtów, w tym Michela Houellebecqa, Marcela Prousta i Simone de Beauvoir
Reżyser filmowy Jean-Baptiste Andrea zdobył najbardziej prestiżową francuską nagrodę literacką – Nagrodę Goncourtów.
Andrea zdobył nagrodę za swoją powieść „Veiller sur elle” z 2023 r. (Patrz nad nią), ponad 500-stronicowy epos przedstawiający historię Włoch XX wieku przez pryzmat romansu biednego rzeźbiarza z arystokratą, gdy kraj popada w faszyzm.
„Myślę o wszystkich dzieciakach, które o tym marzą i mówią sobie: nie dam rady. Chcę im powiedzieć: bądźcie nierozsądni” – Andrea powiedziała AFP.
„Sztuka to wolność. Zawsze wierzyłem w romans, romans nigdy nie umarł” – dodał, zanim złożył hołd zmarłej w maju swojej wydawczyni Sophie de Sivry
„Veiller sur elle” to czwarta powieść Andrei po cieszących się dużą popularnością na całym świecie „Sto milionów lat i jeden dzień” oraz „Diabły i święci”. Ale to filmy początkowo przyniosły uznanie 52-letniemu pisarzowi.
Jako scenarzysta i reżyser filmografia Andrei obejmuje komedie z 2006 roku Wielkie Nicz udziałem Davida Schwimmera i Simona Pegga.
Nagroda Goncourtów jest prawdopodobnie najbardziej prestiżową nagrodą francuską w dziedzinie literatury. Oprócz tego zaszczytu, w ostatnich dwóch miesiącach roku sprzedaż książek przekroczy 400 000 egzemplarzy. Założona w 1903 roku, do poprzednich zwycięzców zaliczali się Michel Houellebecq, Marcel Proust i Simone de Beauvoir.
Andrea została wybrana w 14. turze głosowania przez sędziów, którym przewodniczył Didier Decoin. Nagroda Goncourtów ma w sumie czterech finalistów. Pozostali tegoroczni finaliści to Gaspard Koenig, Neige Sinno i Eric Reinhardt.
Choć cała czwórka była nominowana do tego tygodnia, Sinno została skutecznie przeceniona po ogłoszeniu, że w poniedziałek zdobyła Prix Femina za powieść „Triste tigre” (Smutny tygrys). Prix Femina powstała rok po Goncourtach jako wyzwanie dla seksizmu założycieli Julesa i Edmonda de Goncourtów. Od tego czasu te dwie nagrody są otwartymi rywalami.