O nas
Kontakt

Były szef Banku Anglii Mark Carney popiera Rachel Reeves z Partii Pracy

Laura Kowalczyk

Były szef Banku Anglii Mark Carney popiera Rachel Reeves z Partii Pracy

Carney chwali Reevesa jako „poważnego ekonomistę”, podczas gdy partia opozycyjna walczy o władzę.

Były prezes Banku Anglii Mark Carney poparł w poniedziałek „poważną” rzeczniczkę finansową Partii Pracy Rachel Reeves, dając impuls partii opozycyjnej w nadziei na pozyskanie biznesu i utworzenie kolejnego brytyjskiego rządu.

W wiadomości wideo na doroczną konferencję Partii Pracy Carney, która w latach 2013–2020 pełniła funkcję głównego bankiera centralnego Wielkiej Brytanii, pochwaliła Reeves i stwierdziła, że ​​„to już nie czas”, aby jej plany „wprowadzono w życie”.

Jest to ostatnia interwencja Carneya, który został mianowany na to kluczowe stanowisko przez ówczesnego kanclerza konserwatystów George’a Osborne’a i który doradzał także Borisowi Johnsonowi, w codzienną politykę.

W nagraniu, które zostało przesłane do sali konferencyjnej Liverpoolu po poniedziałkowym przemówieniu Reevesa, Carney stwierdził, że Reeves był „poważnym ekonomistą”.

„Rozpoczęła karierę w Banku Anglii, więc rozumie szerszą perspektywę” – powiedział. „Ale, co najważniejsze, rozumie ekonomię pracy, miejsca i rodziny. I spójrz, to już ponad czas, w którym możemy wcielić jej energię i pomysły w życie.

Wyraźne poparcie ze strony Carneya, który przed objęciem stanowiska w Banku Anglii był czołowym bankierem centralnym Kanady, nadeszło kilka tygodni po tym, jak wycelował bezpośrednio w Liz Truss, krótkotrwałą premier konserwatystów, którą Partia Pracy oskarża o przewodnictwo w gospodarczym „chaosie”. „

Carney powiedział, że Truss „dostarczył Argentynę kanałowi La Manche” i zaatakował „skrajnych konserwatystów”, zarzucając „podstawowe niezrozumienie tego, co napędza gospodarkę”.

Od czasu opuszczenia Threadneedle Street Carney przewodniczy Brookfield Asset Management i doradzał ówczesnemu premierowi Johnsonowi w sprawie finansowania działań związanych ze zmianą klimatu, gdy Wielka Brytania przewodniczyła konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP26.