Odstrasza cena podróży pociągiem? Dyrektor generalny Rail Europe dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, jak znaleźć najlepszą ofertę.
Bjorn Bender, dyrektor generalny Rail Europe, to człowiek, który zna się na pociągach. Tylko w zeszłym roku przejechał po Europie około 75 000 kilometrów.
Dla niego podróż pociągiem „nie oznacza przejazdu z punktu A do B, to właściwie drugi dom. To moje biuro, w którym naprawdę mogę wykonywać swoją pracę.
Od czasu Covid-19 ponownie wzrosło zainteresowanie usługami kolejowymi, ponieważ podróżni starają się pozostać bliżej domu, a wielu stara się łagodzić negatywny wpływ podróży lotniczych na środowisko. Popyt wzrósł na całym świecie, co Bjorn zauważył w sprzedaży biletów.
„Zapotrzebowanie na mobilność jest ogromne i rośnie na całym świecie” – mówi. „Branża kolejowa rośnie – w całej Europie i w przypadku usług transgranicznych wzrósł może o 20 procent”.
Dla Rail Europe rok 2023 był „niesamowitym rokiem”. Bender powiedział, że firma odnotowała 66-procentowy wzrost sprzedaży rok do roku w porównaniu z 2022 r. i około 75–80% wzrost w porównaniu z 2019 r.
Pomimo popytu wiele osób nadal uważa, że bilety kolejowe są drogie, co zdaniem Bendera jest błędne.
Dzieli się swoją wiedzą z TylkoGliwice Travel na temat tego, jak uzyskać największe oszczędności przy rezerwacji podróży pociągiem.
Nie rezerwuj biletów kolejowych bezpośrednio
Pierwszą wskazówką Bendera jest to, aby nie rezerwować bezpośrednio u przewoźników kolejowych. Porównuje to doświadczenie do rezerwacji lotów: „Zwykle nie dokonuje się rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej – przynajmniej ja bym tego nie zrobił. Porównuję ceny na przykład w Skyscanner lub Kayak.”
Porównywarki cenowe lub witryny podające ceny biletów od wielu dostawców zapewniają podróżnym najwięcej opcji i możliwość wyboru pomiędzy różnymi trasami i taryfami.
„Kiedy chcę pojechać z Frankfurtu do Nowego Jorku, nie obchodzi mnie, czy ostatecznie wysiądę w Delcie, United czy Lufthansie” – rozwija Bender.
Jego zdaniem takie podejście do rezerwacji podróży koleją dopiero teraz zadomowiło się w Europie. „Coraz bardziej wchodzimy w to środowisko w Europie – mając wzajemnie agnostyczne platformy, graczy takich jak my, porównujących ceny, taryfy i udzielających sugestii w oparciu o indywidualne potrzeby podróżnego”.
Zarezerwuj bilety kolejowe na siedem do 12 tygodni przed datą podróży
Powszechnie uważa się, że jeśli chodzi o podróże, im wcześniej dokonasz rezerwacji, tym taniej. Jednak podobnie jak w przypadku podróży lotniczych, zwykle pojawiają się wspaniałe możliwości, gdy ceny biletów kolejowych są najniższe.
„Powiedziałbym, że rezerwacja z wyprzedzeniem od 7 do 12 tygodni to całkiem dobry wybór” – radzi Bender. Cenna wiedza, ale na jak długo? W końcu wszystko się zmienia – twierdzi.
„W przeszłości w pociągach dużych prędkości dostępna była jedynie bardzo ograniczona liczba tańszych biletów. Teraz mogę zarezerwować taryfę oszczędnościową na 30 minut przed odlotem u każdego przewoźnika”.
Oszczędność pieniędzy na biletach zależy również od tego, gdzie i kiedy chcesz podróżować. Nic dziwnego, że wskoczenie do pociągu w poniedziałek rano jest droższe niż we wtorek, więc czasami znalezienie okazji jest po prostu nierealne.
Uwzględnij przystanki na trasie pociągu
Chociaż usługi realizowane bez przesiadek są z pewnością szybsze – a przez to bardziej atrakcyjne – są jednak również droższe.
„Jeśli zechcesz jednorazowo przesiąść się na inny pociąg, zwiększy to szansę na znalezienie lepszej ceny” – mówi Bender.
Jest to dość powszechna praktyka w przypadku biletów lotniczych i wydaje się, że w przypadku pociągów nie jest inaczej. Po wystarczających badaniach możliwe jest znalezienie łatwych połączeń ze stosunkowo krótkim czasem oczekiwania, dzięki czemu ogólny wpływ na podróż jest minimalny, a oszczędności są potencjalnie znaczne.
Dołącz do programów lojalnościowych i kupuj bilety kolejowe oraz karty kolejowe
„Programy lojalnościowe, szczególnie w przypadku usług transgranicznych, zwiększają szansę na uzyskanie lepszych cen” – mówi Bender.
Podobnie jak bilety kolejowe i karty kolejowe. „Podróżowanie na karnetach, gdy wybierasz się z rodziną na wakacje, daje Ci szansę zwiedzenia niemal całej Europy – za kilkaset euro za cztery tygodnie.”
Bender uważa, że dostępność i użyteczność kart kolejowych i karnetów jest w Europie wciąż niedoceniana.
„Istnieje wiele możliwości, ale poziom wykształcenia, nawet dla Europejczyków, nie jest jeszcze tak wysoki. Na nas, na wzajemnych dostawcach, spoczywa duży obowiązek rozpowszechniania wszystkich informacji i prawdziwego towarzyszenia podróżnym, od inspiracji aż po sprzedaż.”