O nas
Kontakt

Ceny gazu ziemnego rosną wraz ze wzrostem popytu na sztuczną inteligencję

Laura Kowalczyk

A hotly contested East Coast natural gas pipeline was finally given the go-ahead  in June to start operating, six years after construction began

Ceny gazu ziemnego poszybowały w górę w ciągu ostatnich trzech miesięcy w związku z optymistycznym popytem wynikającym ze wzrostu zużycia sztucznej inteligencji i jej kluczowej roli w przejściu na energię odnawialną.

Oczekuje się, że w globalnym przejściu na niski ślad węglowy gaz ziemny odegra kluczową rolę we wspieraniu popytu. Jednocześnie oczekuje się, że rozwój sztucznej inteligencji (AI) zwiększy jej wykorzystanie w zużyciu energii elektrycznej. Od połowy kwietnia kontrakty terminowe na gaz ziemny w USA wzrosły o około 62%, a holenderskie kontrakty terminowe na gaz wzrosły o 18% ze względu na zwiększone napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, zmniejszoną produkcję w Stanach Zjednoczonych, zakłócenia w dostawach w Norwegii i oczekiwania dotyczące rosnącego popytu.

Spodziewany jest wzrost zapotrzebowania na gaz ziemny

Według S&P Global Commodity Insights „globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o jedną trzecią w ciągu najbliższych 10 lat, w tym zapotrzebowanie ze strony centrów danych”, a „gaz ziemny będzie odgrywał ważną rolę jako źródło podstawowej energii. dodać 47 gigawatów rocznie w latach 2024–2035.

Kilka źródeł wskazało, że popyt na gaz wzrośnie, szczególnie na wschodzących rynkach Azji, w związku ze wzrostem liczby ludności, rozwojem przemysłu i przejściem na dekarbonizację paliw kopalnych do końca tego stulecia. Chociaż zwiększone inwestycje w LNG zwiększą podaż w perspektywie krótkoterminowej, w dłuższej perspektywie potrzebne będą nowe projekty, aby zaspokoić popyt.

Według danych Bloomberg, liczba chińskich ciężkich samochodów ciężarowych napędzanych LNG wzrosła o 459% w pierwszych czterech miesiącach tego roku w porównaniu z tym samym okresem 2023 r., co wynika z niższych kosztów gazu ziemnego i mniejszego śladu węglowego w porównaniu z ropą naftową. W marcu Instytut Badań Ekonomicznych i Technologicznych China National Petroleum Corporation przewidywał, że pojazdy elektryczne i ciężarówki napędzane LNG zastąpią w tym roku około 10–12% zużycia oleju napędowego i benzyny w Chinach.

Analitycy Wells Fargo przewidują, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w USA wzrośnie nawet o 20% do 2030 r., napędzane rosnącym zapotrzebowaniem sztucznej inteligencji na energię. Oczekuje się, że infrastruktura centrum danych AI zwiększy zapotrzebowanie na energię elektryczną o 323 terawatogodziny, czyli siedem razy więcej niż obecne roczne zużycie w Nowym Jorku.

Duże firmy technologiczne, w tym Amazon, Alphabet, Microsoft i Meta, prosperują dzięki infrastrukturze centrów danych, która wymaga ogromnego zużycia energii. Jednakże same energie odnawialne nie będą w stanie zaspokoić rosnącego zapotrzebowania w ostatnich latach, co czyni gaz ziemny istotnym źródłem dostaw energii elektrycznej. Według Goldman Sachs gaz ziemny mógłby zapewnić 60% energii potrzebnej do sztucznej inteligencji, a reszta pochodziłaby z energii odnawialnej.

Krótkoterminowy kryzys dostaw

Po stronie podaży do wzrostu cen gazu ziemnego w ostatnich miesiącach przyczyniły się również zakłócenia w produkcji w Norwegii i zmniejszona produkcja w Stanach Zjednoczonych.

Na początku czerwca ceny kontraktów terminowych na gaz w Holandii wzrosły do ​​36,01 euro za megawatogodzinę, najwyższego poziomu od grudnia 2023 r., w związku z awarią w zakładzie przetwarzania gazu Nyhamna w Norwegii. Od początku wojny między Ukrainą a Rosją Norwegia i Stany Zjednoczone wyprzedziły Rosję w roli głównych dostawców gazu ziemnego w Europie. W 2023 r. Norwegia odpowiadała za 30%, a Stany Zjednoczone 19% dostaw gazu do UE. Jednocześnie dostawy LNG z Rosji również wzrosły do ​​16%, co oznacza wzrost o 40% w porównaniu z 2021 rokiem. Uzależnienie od importu gazu stwarza istotne ryzyko dla regionu, choć jedna czwarta tych dostaw była przeładowywana do Azji.

W 2024 r. po drugiej stronie Atlantyku produkcja gazu w USA spadła o około 9% z powodu ograniczenia działalności wiertniczej i opóźnień w realizacji projektów odwiertów. Produkcja gazu spadła w maju do średnio 96,9 miliardów stóp sześciennych dziennie w porównaniu z 98,1 miliarda stóp sześciennych dziennie w kwietniu.

Patrząc w przyszłość, gorące lato na półkuli północnej może doprowadzić do dalszego wzrostu popytu ze względu na spowolnienie popytu w gospodarstwach domowych i wcześniejsze przygotowania zakładów przemysłowych. Pomimo spadku cen w zeszłym tygodniu, w nadchodzących miesiącach gaz ziemny może w dalszym ciągu podlegać presji wzrostowej.