Ceny nieruchomości mieszkalnych w Niemczech spadły najbardziej od czasu rozpoczęcia gromadzenia danych w 2000 r., przy czym w większych miastach spadki odnotowały jeszcze większe spadki.
Ceny mieszkań w Niemczech spadły najbardziej od rozpoczęcia rekordów w drugim kwartale, gdy wysokie stopy procentowe i rosnące koszty materiałów dały się we znaki na rynku nieruchomości w największej gospodarce Europy, wynika z danych rządowych.
Ceny nieruchomości mieszkalnych spadły o 9,9% rok do roku, co stanowi najgwałtowniejszy spadek od rozpoczęcia gromadzenia danych w 2000 r., podał w piątek federalny urząd statystyczny.
Ceny spadły w kwartale o 1,5%, przy czym w większych miastach spadły one bardziej niż na obszarach słabo zaludnionych.
W takich miastach jak Berlin, Hamburg czy Monachium ceny mieszkań spadły w skali roku o 9,8%, a domów jedno- i dwurodzinnych o 12,6%.
Od dziesięciu lat niskie stopy procentowe napędzają boom na rynku nieruchomości na największym europejskim rynku inwestycji w nieruchomości. Gwałtowny wzrost stawek i rosnące koszty budowy położyły kres tej passie, doprowadzając szereg deweloperów do niewypłacalności w związku z zamrożeniem transakcji i spadkiem cen.
Pozwolenia na budowę mieszkań w Niemczech spadły w lipcu o 31,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, jak podał w poniedziałek urząd statystyczny, ponieważ ceny budownictwa wzrosły o prawie 9% w stosunku do roku.
Niemcy zamierzają budować 400 000 mieszkań rocznie, ale osiągnięcie tego celu nie jest możliwe.
Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Mieszkaniowego GdW w piątek zaalarmowało sytuację, wzywając do wsparcia rządu dla firm budowlanych.
„Kryzys budowlany w Niemczech pogłębia się z dnia na dzień i coraz bardziej dociera do środka społeczeństwa” – stwierdziła w oświadczeniu GdW, reprezentująca około 3000 firm mieszkaniowych w całym kraju.
GdW wezwała do obniżenia podatku od wartości dodanej (VAT) do 7% z obecnego poziomu 19% w przypadku niedrogich czynszów i pożyczek rządowych z oprocentowaniem 1% na wsparcie firm.
W poniedziałek rząd ma odbyć szczyt z branżą, aby omówić sytuację.
GdW i stowarzyszenie właścicieli Haus&Grund oświadczyły, że bojkotują szczyt ze względu na zbyt mały wpływ na jego przebieg.
Niemiecki rząd planuje przedstawić pakiet pomocowy dla branży do końca miesiąca po ogłoszeniu planów promocji sektora budowlanego, w tym ograniczenia wymogów regulacyjnych i biurokratycznych.