O nas
Kontakt

Ceny piwa w Europie: Ile kibice zapłacą podczas Euro 2024?

Laura Kowalczyk

Revellers enjoy an outing at the Oktoberfest

Ceny piwa różnią się znacznie pomiędzy stolicami europejskimi, przy czym najwyższe ceny odnotowano w regionie nordyckim, Wielkiej Brytanii i Francji. Ranking ulega istotnej zmianie, jeśli uwzględnimy poziom cen napojów alkoholowych obliczony na podstawie parytetów siły nabywczej.

Nadszedł czas na Mistrzostwa Europy 2024. Fani piłki nożnej przygotowują się na emocjonujące mecze, co dla wielu oznacza delektowanie się piwem i oglądanie rozgrywek swoich ulubionych drużyn.

Jednak koszt tego doświadczenia będzie się znacznie różnić w zależności od tego, gdzie fani się znajdują i dokąd się wybierają. Najnowsze dane ujawniają wyraźne różnice między krajowymi cenami piwa z beczki a ogólnym poziomem cen napojów alkoholowych w Europie, podkreślając zróżnicowane koszty, jakich mogą się spodziewać fani.

Według Numbeo, strony internetowej zawierającej statystyki dotyczące kosztów utrzymania, ceny krajowego piwa z beczki (0,5 litra) w restauracjach i pubach wahają się od 2 euro w Sofii do 8 euro w Kopenhadze w stolicach UE.

Kraje nordyckie mają najwyższe ceny piwa

Uwzględniając Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA), Wielką Brytanię i kraje kandydujące do UE, na szczycie listy znajduje się Reykjavik w Islandii z ceną 10 euro za piwo, tuż za nim plasuje się Oslo z ceną 9,6 euro.

Następna w kolejności jest Kopenhaga i Helsinki, gdzie średnia cena piwa wynosi 8 euro.

Za piwo z beczki w Londynie (7,7 euro) i Paryżu (7 euro) trzeba zapłacić ponad 7 euro. W Bernie w Szwajcarii kosztuje 6,7 euro

Chociaż trzy miasta plasują się wyżej od Sztokholmu (6,7 euro), ogólnie kraje nordyckie mają najwyższe ceny piwa w Europie.

Oznacza to, że kibice w tych miastach będą musieli przeznaczyć większy budżet na napoje w dniu meczu niż w innych lokalizacjach.

Z drugiej strony miasta takie jak Kijów, Mińsk i Kiszyniów oferują znacznie tańsze opcje. Najniższą cenę za piwo ma Kijów – 1,1 euro, następnie Mińsk – 1,2 euro i Kiszyniów – 1,3 euro.

Ceny piwa są również stosunkowo niższe w Madrycie (3,5 euro) i Lizbonie (€).

Są to ceny nominalne i nie odzwierciedlają standardów siły nabywczej (PPS). Ta znacząca rozbieżność cen pokazuje, jak ceny piwa mogą odzwierciedlać szersze warunki gospodarcze i czynniki rynku lokalnego.

Różnice cen w obrębie krajów

Ceny piwa mogą się znacznie różnić w niektórych krajach, przez co w niektórych miastach jest ono tańsze. Wielka Brytania jest doskonałym przykładem: podczas gdy piwo kosztuje 7,7 euro w Londynie, można je wypić za 4,3 euro w Coventry, 4,8 euro w Aberdeen i 5,2 euro w Sheffield.

Gdzie jest najtańszy i najdroższy alkohol w Europie?

Wskaźniki poziomu cen (LPI) umożliwiają porównanie poziomów cen w krajach ze średnią UE, obliczoną przy użyciu parytetów siły nabywczej (PPP). Jeśli PLI przekracza 100, kraj jest stosunkowo drogi w porównaniu ze średnią UE. I odwrotnie, jeśli PLI jest poniżej 100, kraj jest stosunkowo tani w porównaniu ze średnią UE.

Według Eurostatu, oficjalnego urzędu statystycznego UE, w 2022 r. Islandia (297% średniej UE) była najdroższym krajem pod względem napojów alkoholowych, natomiast Węgry (82%) były najtańszym spośród 37 krajów europejskich.

W UE najdroższym krajem pod względem alkoholu była Finlandia ze wskaźnikiem cen wynoszącym 213%, a tuż za nią znalazła się Irlandia (210%).

Podobnie jak w przypadku cen nominalnych, najwyższy wskaźnik cen napojów alkoholowych mają kraje nordyckie. Pierwsza trójka to kraje nordyckie, a w pierwszej ósemce znajdują się także inne kraje.

Warto wspomnieć także o przypadkach Turcji i Grecji. W tych krajach poziom cen napojów alkoholowych jest znacznie wyższy od średniej w UE i wynosi odpowiednio 173% i 153%.

Wielka Brytania jest droższa, podczas gdy unijna „wielka czwórka” jest tańsza

Patrząc na pięć największych gospodarek europejskich, poziom cen napojów alkoholowych w Wielkiej Brytanii (139%) był wyższy od średniej w UE. Chociaż dane z Wielkiej Brytanii pochodzą z 2020 r. i nie są bezpośrednio porównywalne z danymi z 2022 r., nadal dostarczają ogólnie cennych informacji.

We Francji wskaźnik kształtował się nieco poniżej średniej UE i wyniósł 99,9%. W Hiszpanii było to 97,6%, we Włoszech 89,3%, a w Niemczech 86,7%, co wskazuje, że napoje alkoholowe są tańsze w „wielkiej czwórce” UE w porównaniu do ogólnej średniej UE.

Spośród 37 krajów poziom cen alkoholu był około 3,6 razy wyższy w najdroższym kraju niż w najtańszym. W UE różnica ta była 2,6-krotna.