O nas
Kontakt

Ceny we Francji spadają w listopadzie wraz ze spadkiem inflacji w sektorze energetycznym

Laura Kowalczyk

Ceny we Francji spadają w listopadzie wraz ze spadkiem inflacji w sektorze energetycznym

Dane o inflacji we Francji za listopad były niższe niż oczekiwano w związku z wolniejszymi wzrostami cen w sektorze energii i usług.

W czwartek opublikowano roczną inflację we Francji w listopadzie, która wyniosła 3,4% w porównaniu z 4% w październiku.

Jest to najniższy wynik od stycznia ub. r. i wynika głównie z wolniejszego od oczekiwań wzrostu cen usług, które wzrosły o 2,7% wobec 3,2% w październiku.

Ceny energii również pozostały w tyle, wzrastając o 3,1% w porównaniu z 5,2% w październiku. Można to wytłumaczyć głównie wzrostem zaufania do bezpieczeństwa energetycznego Francji.

Coraz więcej konsumentów uważa również, że krajowe reaktory jądrowe powinny wytrzymać tę zimę, ograniczając w ten sposób ceny energii.

Historycznie rzecz biorąc, Francja odniosła korzyści na niższych cenach energii, ponieważ państwowy producent energii EDF został zmuszony przez rząd do oferowania dostawcom około jednej czwartej swojej produkcji po znacznie obniżonych cenach. Tarcza taryfowa Francji i obniżka cen paliw w zeszłym roku również pomogły w utrzymaniu cen energii na znacznie niższym poziomie w porównaniu z innymi krajami.

Ceny wyrobów przemysłowych również spadły do ​​1,9% z 2,2% przed miesiącem, a ceny artykułów spożywczych również spadły do ​​7,6% z 7,8% przed miesiącem.

Wstępne szacunki UE dotyczące zharmonizowanej rocznej stopy inflacji dla Francji wzrosły z 4,5% w październiku do 3,8% w tym miesiącu. Miesięczna stopa inflacji spadła do -0,2% z 0,1% w październiku.

Tymczasem kwartalna dynamika produktu krajowego brutto (PKB) za III kwartał 2023 r. wyniosła -0,1% wobec 0,6% w II kwartale 2023 r. Był to pierwszy ujemny wynik od I kwartału 2022 r. i wynikał głównie przypisuje się spadek. handlu netto, przy spadku eksportu o -1,0% w porównaniu do 2,5% w poprzednim kwartale.

Import wzrósł jednak o 0,1%, ale pozostaje na niskim poziomie w porównaniu z 2,4% w drugim kwartale 2023 r. Odbiło jednak spożycie gospodarstw domowych i wyniosło 0,6% w porównaniu do -0,1%, prawdopodobnie ze względu na wzrost wydatków na dobra przemysłowe i żywności w miarę zbliżania się wakacji na koniec roku.

Wydatki publiczne również wzrosły o 0,5% z 0,1%, ale inwestycje w środki trwałe spadły do ​​0,2% z 0,5%, dodatkowo hamowane przez słabość w sektorze budowlanym.