Urządzenia i gadżety zasilane energią słoneczną robią ogromne postępy w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości. Oto nasz wybór tych, które przyciągają uwagę na targach CES 2024.
Zrównoważony rozwój jest jak zawsze coraz bardziej dominującym tematem na wszystkich konferencjach technologicznych, a tegoroczne targi Consumer Electronics Show (CES) nie są wyjątkiem.
Jednak nie tylko pojazdy elektryczne (EV) i oferty wodorowe, ale także energia słoneczna pokazała swoje możliwości w Las Vegas.
Oto jak energia słoneczna skradła show.
Fotonika otoczenia: Stała moc elektroniki wewnętrznej i zewnętrznej
Amerykański start-up Ambient Photonics zaprezentował swoje nowe ogniwo słoneczne, które może zapewnić stałą moc światła wewnętrznego i zewnętrznego, co według firmy może zapewnić trzykrotnie większą moc niż istniejące technologie.
Technologię tę można wykorzystać do wymiany miliardów baterii w domowych gadżetach, takich jak piloty do telewizorów i klawiatury bezprzewodowe.
„Baterie są wyczerpane, a światło w pomieszczeniach jest przyszłym źródłem zasilania miliardów podłączonych urządzeń” – stwierdziła firma.
„Ogniwa fotoniki otoczenia są zbudowane do zastosowań w rzeczywistych warunkach przy słabym oświetleniu. Wykorzystują nowe, rewolucyjne cząsteczki i procesy produkcyjne, aby wykorzystać światło otoczenia wewnątrz i na zewnątrz i stworzyć nieograniczone źródło zasilania”.
Powerfoyle: słuchawki zasilane energią słoneczną
Szwedzki start-up zajmujący się czystą technologią, Exeger, zaprezentował nową technologię ogniw słonecznych, która wykorzystuje lekki materiał do przekształcania wszystkich rodzajów światła, nawet światła otoczenia, w energię.
Materiał o nazwie Powerfoyle to jedyne na świecie w pełni konfigurowalne ogniwo słoneczne, które można wykorzystać niemal we wszystkim.
Exeger nawiązał współpracę z firmami Adidas i Philips, aby dostarczyć słuchawki zasilane energią słoneczną, które korzystają z materiału słonecznego znajdującego się na pałąku i nie wymagają ładowania.
Firma wyprodukowała nawet stylową torbę wykonaną z Powerfoyle, która po włożeniu do środka może ładować urządzenia. Torby nie można kupić, ale pokazuje potencjał tej technologii.
Szwedzka firma we współpracy z 3M pokazała także potężne ochraniacze uszu w słuchawkach.
Działa przy użyciu ogniw słonecznych umieszczonych na opasce i jest przydatny dla osób pracujących w hałaśliwym otoczeniu, np. na platformach wiertniczych i na placach budowy. Kosztuje około 700 euro – podała firma.
„Zmienia się postrzeganie dostępnej energii, w tym poprzez światło. Jest ona wszędzie i wokół nas i jesteśmy od tego zależni” – powiedział TylkoGliwice Next założyciel firmy Exeger, Giovanni Fili.
„A teraz będziemy go używać również do zasilania naszych urządzeń. Zatem to ważny rok dla firmy Exeger”.
The Squad: Miejski samochód zasilany energią słoneczną
Chociaż nikomu nie udało się zaprojektować samochodu zasilanego wyłącznie energią słoneczną, jedna firma z Holandii oferuje obiecującą alternatywę.
Squad, miejski samochód zasilany energią słoneczną firmy Squad Mobility, kosztuje zaledwie około 8500 euro i jest bardzo kompaktowym samochodem do jazdy po miastach.
Może przejechać około 30 km dziennie w słonecznym mieście, takim jak Las Vegas, bez konieczności ładowania, ale zużywa również energię elektryczną.
Jest to szczególnie przydatne, jeśli mieszkasz w miastach o mniejszej liczbie godzin nasłonecznienia; w tych miejscach samochód może przejechać około 22 km bez konieczności ładowania.
„W Holandii zima jest dość niekorzystna dla energii słonecznej, więc zimą trzeba od czasu do czasu ładować, a latem prawdopodobnie nie trzeba” – Robert Hoevers, dyrektor generalny i współzałożyciel Squad Mobility powiedział TylkoGliwice Next.
Kompaktowy samochód waży 350 kg i może rozwijać prędkość 40 km/h.
„Otrzymujemy wiele zapytań od firm dostarczających żywność, obsługujących firmy naprawcze i firmy medyczne, które szukają rozwiązań w zakresie mobilności w centrum miasta, umożliwiających łatwe parkowanie i łatwe ładowanie” – powiedział Hoevers.
Jackery: Słoneczny namiot na dachu
Kalifornijska firma zajmująca się energią słoneczną Jackery zaprezentowała namiot dachowy z generatorem słonecznym i, jak sama nazwa wskazuje, wygląda na to, że można go używać na innej planecie.
Jest to automatyczny tracker słoneczny w kształcie słonecznika z chowanymi skrzydełkami solarnymi o mocy 600 W, który można zamontować w samochodzie.
Pomysł jest taki, że jeśli spędzasz czas poza drogą, możesz wykorzystać moc Słońca do zasilania urządzeń do parzenia kawy, frytkownic, kuchenek mikrofalowych i tak dalej.
Można go także zamienić w namiot po złożeniu paneli słonecznych.
Według Jackery’ego można uzyskać do 1000 W energii słonecznej dziennie.
„Chodzi raczej o pomoc w stylu życia terenowego. Firmy nie mają jeszcze technologii umożliwiającej stworzenie samochodu w pełni zasilanego energią słoneczną. Ale w tej chwili dotyczy to stylu życia poza siecią” – Kevin Chen, menedżer ds. treści w Jackery powiedział TylkoGliwice Next.
Produkt jest na razie koncepcją, ale Jackery twierdzi, że może wejść do produkcji pod koniec tego roku.