O nas
Kontakt

Chaos w podróżowaniu po Europie po odwołaniu usług Eurostar z powodu powodzi

Laura Kowalczyk

Passengers wait on the concourse at the entrance to the Eurostar in St Pancras International station, central London on Saturday

Podróżni utknęli w Paryżu i Londynie z powodu odwołań pociągów, a w niektórych obszarach Europy obowiązują ostrzeżenia powodziowe.

Połączenia Eurostar do i z Londynu zostały w sobotę odwołane po zalaniu tunelu pod Tamizą w wyniku ulewnych opadów.

Świąteczne plany podróżnicze zostały zakłócone w jednym z najbardziej pracowitych okresów w roku.

Setki podróżnych próbujących przedostać się przez kanał La Manche utknęły na londyńskiej stacji międzynarodowej St. Pancras i na stacji Gare du Nord w Paryżu.

Eurostar, obsługujący połączenia z Londynu do Paryża, Brukseli i Amsterdamu, powiedział, że z powodu powodzi przez całą sobotę nie będzie kursował pociągów dużych prędkości.

Przez cały okres świąteczny Wielką Brytanię nękały silne, porywiste wiatry i ulewne deszcze sprowadzone przez burzę Gerrit.

Dalsze utrudnienia w podróżowaniu przewidywane są w ostatni weekend roku.

Brytyjski synoptyk pogody Met Office podał, że w sobotę w Londynie i południowej Anglii nawiedzi więcej silnych wiatrów i opadów.

Porywy wiatru dochodzące do 80 km/h będą nawiedzać kraj, przy czym najsilniejsze wiatry będą prawdopodobnie pojawiać się w pobliżu obszarów przybrzeżnych.

W innych częściach Europy szykuje się powódź

W Niemczech prognozuje się kontynuację intensywnych opadów deszczu, podczas gdy kraj jest już dotknięty powodzią.

Od Bożego Narodzenia znaczną część Niemiec nawiedziły ulewne deszcze. Niektóre rzeki wystąpiły z brzegów, a innym grozi takie ryzyko.

Krajowa służba pogodowa DWD podała, że ​​w ciągu 24 godzin może spaść około 40 mm deszczu, szczególnie w górach Harz w środkowych Niemczech i kilku obszarach w zachodnim stanie Nadrenia Północna-Westfalia.

Tymczasem kraje na północy i wschodzie kontynentu otrzymały poważne ostrzeżenia pogodowe.

W Holandii, na Węgrzech i na Litwie życie codzienne mieszkańców zostało dotknięte tą chorobą.

W wielu miejscach wzdłuż holenderskiej rzeki Ijssel i Dunaju przepływającego przez Budapeszt, stolicę Węgier, wzniesiono zapory przeciwpowodziowe, których poziom jest najwyższy od dziesięciu lat.

Według lokalnych meteorologów poziom wód powodziowych na Litwie również wzrośnie do niepokojącego poziomu.