Od przyspieszenia wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) po podważenie hegemonii Google – oto jak ChatGPT zmienił świat w ciągu zaledwie roku.
„To był rok nauki i pomocy” – odpowiedział ChatGPT TylkoGliwice Next’s z okazji jego pierwszych urodzin.
Rok temu „ChatGPT napisał ten tekst” mogło wydawać się sprytnym zwrotem akcji w Internecie, ale ponieważ rozpoznajemy najpopularniejszego na świecie chatbota generującego sztuczną inteligencję (AI) w pierwszą rocznicę jego powstania, przyglądamy się sposobom, w jakie on wywrócił do góry nogami Internet i nie tylko.
Od spanikowanych nauczycieli w szkołach po wielkich technologów – oto trzy najważniejsze zmiany, które ChatGPT wprowadził na świat.
Przyspieszyło rewolucję AI
Założona przez (odsuniętego, obecnie przywróconego na stanowisko) lidera Sama Altmana w 2015 r. OpenAI zaprezentowała generator obrazów DALL-E i GPT-3.5 przed uruchomieniem ChatGPT 30 listopada 2022 r.
Chatbot stał się najszybciej wdrażanym narzędziem online na świecie, z ponad 1 milionem użytkowników w ciągu 5 dni (rekord został pobity przez uruchomiony w lipcu Meta Threads).
Popularność narzędzia OpenAI zapewniła widoczność konkurencji (nawet jeśli została uruchomiona przed ChatGPT), w tym generator obrazów Midjourney, generator głosu Murf i narzędzie marketingowe Jasper. Jej największa konkurencja, Google Bard, została uruchomiona cztery miesiące później, w marcu 2023 r.
Rzuciło wyzwanie dominacji Google
Od tłumaczenia po wyszukiwanie informacji – uruchomienie ChatGPT wstrząsnęło obszarem zdominowanym przez technologicznego giganta Google przez ostatnie 20 lat.
Próbując pozyskać użytkowników dla swojej wyszukiwarki Bing – drugiej po Google z zaledwie 4% udziałem w rynku – Microsoft zainwestował miliardy w OpenAI. Firma zintegrowała narzędzie podobne do ChatGPT dla swojej wyszukiwarki i przeglądarki Edge.
Decyzję o przejęciu ChatGPT naśladowały inne firmy, w tym ostatnio chińska firma Baidu, która ogłosiła, że jej chatbot AI Ernie „nie jest gorszy od GPT w żadnym aspekcie”.
Odblokowało umiejętności
Chociaż uruchomienie ChatGPT spotkało się z niechęcią ze strony sztuki i nadal budzi kontrowersje, ponieważ narusza prawa autorskie, chatbot zdemokratyzował umiejętności, takie jak kodowanie i kreatywne pisanie.
Jeśli potrafisz wystarczająco precyzyjnie sterować chatbotem, według ekspertów może on napisać przyzwoity i użyteczny kod, oszczędzając ogromną ilość czasu. Obecnie korzystanie z narzędzi AI w pracy lub szkole stało się normą, a inżynierowie AI należą do najbardziej poszukiwanych ekspertów, a ich pensje mają sięgać 300 000 euro rocznie.
Nie zapominajmy, że pomimo wszystkich swoich osiągnięć ChatGPT miał również mnóstwo niedociągnięć, zwłaszcza jego wpływ na kulturę i sztukę, wywołując gniew zarówno autorów, jak i wydawców za usuwanie informacji z jego zbiorów danych.