O nas
Kontakt

„Chcę zająć się tym w zdecydowany sposób”: Poznaj Nigeryjki stojące na czele projektów fotowoltaicznych

Laura Kowalczyk

Products at a Solar Sisters outreach in a Nigerian community.

Afrykański kraj ma najniższy na świecie dostęp do energii elektrycznej. Kobiety i dziewczęta ponoszą największy ciężar ubóstwa energetycznego.

32-letnia przedsiębiorczyni zajmująca się zieloną energią Yetunde Fadeyi nigdy nie zapomni, co zainspirowało ją do założenia firmy zajmującej się czystą energią w Nigerii.

Jako sześciolatka najlepsza przyjaciółka Fadeyi, Fatima, zginęła w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w swoim domu w Lagos wraz z ojcem i ciężarną matką.

„Często przychodziła na noclegi. Ale tego dnia tego nie zrobiła” – mówi Fadeyi. „To był czas, kiedy kradli ludziom generatory, więc trzymali (generator) w zamkniętym pomieszczeniu i zanim nastał ranek, byli już martwi”.

Generatory zasilane benzyną, takie jak ten, który posiadała rodzina Fatimy, są cennym aktywem ze względu na problemy energetyczne kraju, przez co stają się celem kradzieży, jeśli zostaną pozostawione poza domem.

Coraz więcej dzieci umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza – głównie w domu – w Nigerii niż w jakimkolwiek innym afrykańskim kraju, a Fadeyi postawiła sobie za cel swoje życie położenie kresu ubóstwu energetycznemu będącemu przyczyną takich zgonów.

Po dzieciństwie spędzonym w Lagos, borykającym się z przerywanymi przerwami w dostawie prądu, uzyskał dyplom z chemii i szkolenie w zakresie paneli słonecznych instalacji Fadeyi uruchomił energię odnawialną i zrównoważony rozwój środowiska (REES). Ta organizacja non-profit zajmuje się wspieraniem klimatu i dostarczaniem czystej energii biednym społecznościom na obszarach wiejskich w Nigerii.

Dostarczenie energii słonecznej do najbiedniejszych domów w Nigerii

Od momentu powstania w 2017 r. REES Africa dostarcza energię słoneczną do ponad 6000 osób w najbiedniejszych częściach Nigerii, ufundowanych z dotacji i datków filantropijnych.

Zaopatruje mikrosieci słoneczne, które wytwarzają energię za pomocą paneli słonecznych i przechowują ją w bankach akumulatorów do dystrybucji. Małe sieci zapewniają wysokiej jakości, tanią i stałą energię nawet do 100 domów każda, zasilając żarówki, radia, gniazdka i inne urządzenia energooszczędne.

Fadeyi twierdzi, że firmy energetyczne nie widzą potencjału zysku w biednych i marginalizowanych społecznościach. Ponieważ około 40 procent Nigeryjczyków żyje poniżej krajowego progu ubóstwa, na razie zadaniem firm takich jak Fadeyi's jest wypełnienie tej luki.

Energia słoneczna zmienia życie kobiet w Nigerii

We wsi Aba-Oje, wiejskiej placówce w południowo-zachodniej Nigerii76-letnia szefowa społeczności Muritala Ojeleley twierdzi, że życie całkowicie się zmieniło, odkąd w 2018 r. firma REES Africa zainstalowała sieć fotowoltaiczną.

„Od historii tej wioski nie mieliśmy tu światła, nawet słupów elektrycznych. Życie było dla nas bardzo trudne” – mówi.

Zgadza się z tym Mary Ojo, 46-letnia handlarka. Urodziła pięcioro swoich dzieci przy świetle lampy naftowej.

„Najbliższy szpital jest oddalony o dwie, trzy godziny drogi” – mówi. „Położne odbierają tu porody i (poprzednio) jeśli zdarzało się to w nocy, używały atupy (latarni naftowych), aby dobrze widzieć”.

Lampa naftowa używana wcześniej w społecznościach.
Lampa naftowa używana wcześniej w społecznościach.

Dzięki prądowi może teraz pracować dłużej i zarabiać więcej, bo nie musi przerywać pracy o zmroku.

To właśnie takie różnice, szczególnie w przypadku kobiet w społecznościach, w których pracuje, napędzają Fadeyi.

„Za każdym razem, gdy pracujemy w terenie, kończy się to płaczem” – mówi. „Dosłownie wyobrażam sobie, co dzieje się teraz w ciemnościach w niektórych z tych miejsc.

„Może mąż kobiety ją bije, bo nie dostała jedzenia na czas. Są to problemy przemocy ze względu na płeć, ukąszeń ludzi przez węże, gwałtów na kobietach – i takie są problemy, a sam dostęp do elektryczności może to zmienić”.

Kraj bogaty w ropę, ale ubogi w energię

Mimo że jest największym producentem ropy w Afryce i posiadająca największe złoża gazu na kontynencie, Nigeria ma najniższy dostęp do energii elektrycznej ze wszystkich krajów na świecie. Wytwarza jedynie około jednej trzeciej mocy swojej sieci, przez co ponad 92 miliony ludzi żyje poza siecią.

Produkcja energii elektrycznej w Nigerii w dalszym ciągu opiera się w dużej mierze na paliwach kopalnych, a jej zaopatrzenie w energię jest zawodne: według Banku Światowego ponad 200 awarii sieci w ciągu ostatnich dziewięciu lat spowodowało powszechne przerwy w dostawie prądu i roczną stratę w wysokości 29 miliardów dolarów (26,8 miliarda euro).

Rząd planuje przejście na odnawialne źródła energii, osiągając zerową emisję netto do 2060 r., a jednocześnie eliminując ubóstwo energetyczne w kraju. Wymaga to jednak inwestycji o wartości około 400 miliardów dolarów (370 miliardów euro), a luka w dostępie do energii stale rośnie wraz ze wzrostem liczby ludności.

Poznaj byłego eksperta ds. ropy naftowej zajmującego się skalowaniem mikrosieci słonecznych

Panele słoneczne są instalowane w społeczności w Nigerii.
Panele słoneczne są instalowane w społeczności w Nigerii.

Profesor Yinka Omoregbe ma nadzieję wypełnić tę lukę energetyczną jako dyrektor generalny Etin Power, dostarczając energię społecznościom poza siecią za pomocą minisieci słonecznych. Wnosi bogate doświadczenie do roli byłego doradcy krajowego ds. reformy sektora naftowego w Nigerii i byłego prokuratora generalnego stanu.

W pierwszym roku swojej działalności firma Etin Power dostarczyła energię elektryczną ponad 5200 osobom w trzech zaniedbanych społecznościach przybrzeżnych w stanie Edo w południowej Nigerii.

Chociaż dotychczasowe wyniki są niewielkie, ambicje Omoregbe są znacznie większe. „Będziemy mieli sieci wszędzie i wszędzie, a mimo to nadal będziemy w bezbronnych społecznościach. Udowodnimy, że możliwe jest opłacalne dostarczanie zielonej energii bezbronnym społecznościom”.

Udowodnimy, że możliwe jest opłacalne dostarczanie zielonej energii bezbronnym społecznościom.

Wierny jej sektorowi prywatnemu korzenie, Omoregbe jest tutaj, aby zarabiać, a także robić różnicę.

„Nie jestem tam tylko po to, żeby patrzeć na dwie społeczności i być z siebie bardzo zadowolonym. Nie jestem organizacją pozarządową. Nie chcę okazać braku szacunku, ale w większości przypadków organizacje pozarządowe są bardzo zadowolone z drobnych lub małych wyników. Nie, ponieważ to ogromny problem i chcę się nim zająć w wielkim stylu, jeśli to możliwe, a także zaprosić innych ludzi, aby zajęli się nim w poważny sposób.

Postrzega zaopatrzenie w energię jako kluczowy czynnik eliminacji ubóstwa; zwłaszcza na obszarach wiejskich Nigerii, gdzie mieszka prawie połowa populacji kraju, ale tylko około 34 procent ludzi ma dostęp do energii elektrycznej.

„Społeczności wiejskie zostały całkowicie pominięte w rozmowach na temat zmian klimatycznych, nawet jeśli najbardziej ich dotykają” – mówi Omoregbe.

„W tym wszystkim najbardziej dotknięte są kobiety i ich dzieci. Kobiety najbardziej odczuwają skutki wszystkiego, co jest ubóstwem. Oblicze ubóstwa jest w rzeczywistości twarzą młodej dziewczyny, ponieważ to one znajdują się w najbardziej niekorzystnej sytuacji… ale prawda jest taka cierpi cała społeczność.

„Ubóstwo pod każdym względem ma wymiar płciowy, podobnie jak ubóstwo energetyczne ma wymiar płciowy.”

Tworzenie przedsiębiorców zajmujących się energią słoneczną

Kobiety nieproporcjonalnie dotknięte ubóstwem energetycznym stały się inspiracją dla Solar Sister, organizacji pozarządowej z siedzibą w USA, która walczy z ubóstwem energetycznym, jednocześnie wydobywając kobiety w Afryce z ubóstwa finansowego.

Inicjatywa, założona w 2009 roku przez byłą amerykańską bankierkę inwestycyjną Katherine Lucey, ma na celu uczynienie kobiet ze społeczności wiejskich przedsiębiorcami zajmującymi się energią słoneczną, właścicielami i prowadzącymi firmy sprzedające produkty zasilane energią słoneczną, takie jak lampy, latarki, ładowarki i radia.

Solar Sister pracuje obecnie w Ugandzie, Kenii, Tanzanii i Nigerii. Od czasu swojej działalności w Nigerii dziewięć lat temu ta organizacja pozarządowa przeszkoliła ponad 3000 kobiet w zakresie prowadzenia własnych małych przedsiębiorstw zajmujących się energią słoneczną, a obecnie działają one w 29 z 36 stanów Nigerii.

„Kiedy zaczynaliśmy dziewięć lat temu, większość osób zajmujących się energią stanowili mężczyźni” – wspomina Olasimbo Sojinrin, dyrektor operacyjny Solar Sisters w Nigerii.

„Odkryliśmy jednak, że wyzwania związane z ubóstwem energetycznym szczególnie i nieproporcjonalnie dotykają kobiet. Dlatego dla nas sensowne było budowanie sieci kobiet-przedsiębiorców, które nie tylko staną się ofiarami ubóstwa energetycznego, ale będą przodować w rozwiązywaniu tych problemów” – mówi Sojinrin.

Nie chodzi tylko o wzmocnienie pozycji ekonomicznej kobiet, gdy zarabiają na sprzedaży swoich produktów; ale wszystkie korzyści, jakie zapewnia czysta energia, wyjaśnia.

„Oszczędność czasu, oszczędność pieniędzy, fakt, że mają teraz czyste oświetlenie i efekt fali, która rozciąga się (…) na zdrowie lub edukację dzieci lub po prostu, aby domownicy nie musieli wdychać szkodliwych oparów.”

Rząd Nigerii musi zwiększyć finansowanie ze źródeł odnawialnych

Jak wynika z niedawnego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), Nigeria ma znaczny potencjał w zakresie energii odnawialnej.

Agencja zaleca rządowi Nigerii znaczne zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii, aby nadążać za szybko rosnącą populacją.

„Jednym z naszych głównych wyzwań jest zapewnienie środków na realizację wielkoskalowych projektów w zakresie energii odnawialnej niezbędnych do zasilania tych społeczności” – mówi Yetunde Fadeyi.

Omoregbe zgadza się. „Główną przeszkodą, jaką możesz napotkać… jest finansowanie.”

Zapewnia jednak, że nie pozwoli, aby jakiekolwiek przeszkody stanęły jej na drodze.

„Nie mam żadnych skarg, dopiero zacząłem. Ruszam się. Jeśli w którymś momencie zobaczę jakąś dużą przeszkodę, będę krzyczeć i krzyczeć… cokolwiek widzę, że muszę zrobić, idę dalej i to robię. Jeśli nie uda mi się tego zrobić, będę to nazywał wyzwaniem. Tak to widzę.”