Chiny zdobyły prawie dwa razy więcej medali niż druga w rankingu Wielka Brytania. Sprawdź pełną tabelę medalową tutaj.
Zakończyły się Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu w 2024 r. i po raz szósty z rzędu Chiny znalazły się na szczycie klasyfikacji medalistów. To sportowe osiągnięcie zapoczątkowane zostało w 2004 r. w Atenach.
Zespół pobił 29 rekordów świata, odnosząc sukcesy w wielu dyscyplinach, w tym w pływaniu, lekkoatletyce i tenisie stołowym.
Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania z 49 złotymi medalami – o 45 mniej niż liderzy.
Gwiazdą ostatniego dnia biegu okazała się jednak marokańska biegaczka Fatima Ezzahra El Idrissi, która pobiła kobiecy rekord świata w maratonie, kończąc bieg w czasie 2 godzin, 48 minut i 36 sekund.
Na igrzyska paraolimpijskie w Paryżu odnotowano rekordową liczbę delegacji (169), sprzedano 2,4 mln biletów z 2,5 mln dostępnych. Wzięło w nich udział około 4400 sportowców.
Podczas wydarzenia wywalczono także pierwszy historyczny medal dla Paraolimpijskiej Drużyny Uchodźców. Udało się to pochodzącej z Afganistanu Zakii Khudaddu, która zajęła trzecie miejsce w taekwondo kobiet w kategorii wagowej do 47 kg.
Ukraina niemal wyrównała swoją pozycję w tabeli Tokio 2020, pomimo zniszczenia lub uszkodzenia setek obiektów sportowych w wyniku wojny.
Organizatorzy Igrzysk chcieli nie tylko pozostawić po sobie dziedzictwo sportowe, ale także dać przykład w zakresie integracji osób niepełnosprawnych.
Miasto przeszło gruntowny program renowacji mający na celu przyspieszenie rozwoju jego dostępności.