O nas
Kontakt

Chorwacja ogłasza nową ustawę mającą na celu włączenie kobietobójstwa do krajowego kodeksu karnego

Laura Kowalczyk

Chorwacja ogłasza nową ustawę mającą na celu włączenie kobietobójstwa do krajowego kodeksu karnego

Chorwacja ma zamiar wprowadzić bardziej rygorystyczne środki w celu zwalczania przemocy wobec kobiet, w tym uwzględnić w kodeksie karnym przestępstwo zabójstwa kobiet – co wciąż jest rzadkością w całej Europie.

Chorwacja ogłosiła w tym tygodniu nową ustawę, która wprowadzi zabójstwo kobiet do krajowego kodeksu karnego i nałoży dłuższe kary więzienia za gwałt.

Premier Chorwacji Andrej Plenkovic nazwał to „najszerszymi i być może najbardziej znaczącymi jak dotąd zmianami” mającymi na celu walkę z przemocą wobec kobiet i dzieci w kraju.

„Zaproponowane środki potwierdzają to, co wciąż powtarzamy – istnieje wola polityczna walki z przemocą wobec kobiet. Jest to niepodważalne, stałe, etyczne i stanowi nasz system wartości” – powiedział Plenkovic podczas środowego spotkania z przedstawicielami instytucji i stowarzyszeń obywatelskich w Zagrzebiu.

Zaproponowane przez rząd poprawki do istniejących przepisów zostaną podane do opinii publicznej do konsultacji do końca przyszłego tygodnia. Idealnie powinny one wejść w życie do stycznia 2024 r.

W ramach tego nowego środka Chorwacja wprowadzi do swojego kodeksu karnego przestępstwo zabójstwa kobiet, czyniąc je samodzielnym przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 10 lat, która może być dłuższa.

Jednocześnie kraj zaostrzy kary dla gwałcicieli, zwiększając kary pozbawienia wolności z od 1 do 5 lat do od 3 do 8 lat.

Najpoważniejsze przypadki będą zagrożone karami pozbawienia wolności od 5 do 12 lat, w porównaniu z poprzednimi wyrokami od 3 do 10 lat.

Nowa ustawa o postępowaniu karnym zapewni także ofiarom gwałtu, przemocy domowej i seksualnej, zastraszania lub jakiegokolwiek rodzaju przemocy ze względu na płeć większe uprawnienia w postępowaniach prawnych przeciwko sprawcom. Przy podejmowaniu decyzji o zakazie zbliżania się sąd będzie zmuszony uwzględnić oświadczenie kobiety o zagrożeniu dla jej bezpieczeństwa.

Ofiary zostaną również poinformowane o zwolnieniu sprawców.

Organizacja Narodów Zjednoczonych definiuje kobietobójstwo jako umyślne zabijanie kobiet i dziewcząt ze względu na ich płeć. Według agencji większość kobietobójstw popełniają mężczyźni, a zwłaszcza ci, którzy są blisko ofiar – na przykład członkowie rodziny, partnerzy lub byli partnerzy.

W 2021 r. w Chorwacji zginęło 14 kobiet, z czego 11 zostało zamordowanych przez swoich partnerów. Według danych z 2021 r. Całkowita populacja Chorwacji wynosi około 3,8 mln.

Po trzech makabrycznych zabójstwach kobiet, które miały miejsce w styczniu 2022 r., przywódcy chorwackiej opozycji wezwali w lutym do wpisania przestępstwa kobietobójstwa do krajowego prawa.

Tylko dwa kraje europejskie uznają to obecnie za przestępstwo samo w sobie – Cypr i Malta.

Aktywistki i eksperci są zgodni co do tego, że uznanie kobietobójstwa w prawie pomogłoby rządom w gromadzeniu dokładnych danych na temat przestępstwa, co z kolei mogłoby pomóc władzom uporać się z szerzącym się problemem.