Autorstwa Kirstie McDermott
Europa spędza wakacje nieco inaczej niż reszta świata. Weźmy na przykład holenderski Bouwvak, czyli wakacje budowlane.
W innych krajach, takich jak Irlandia i Wielka Brytania, zwane świętem budowniczych, nierzadko zdarza się, że cała branża budowlana – budowniczowie, stolarze, murarze, hydraulicy i inni – odkłada narzędzia, a projekty wstrzymują się. w sierpniu.
Jednak w Holandii Bouwvak jest obowiązkowym okresem wakacyjnym obchodzonym w całym kraju, aby zapewnić, że harmonogramy budowy i dostępność pracowników nie będą ograniczone w okresie letnim, który jest tradycyjnie popularnym czasem realizacji projektów budowlanych dzięki ładniejszej pogodzie.
Daty różnią się każdego roku, a stowarzyszenie branżowe Bouwend Nederland co roku ustala daty doradcze.
W tym tygodniu 3 oferty pracy w całej UE
- Starszy programista Java Polyglot, CodeGuild, Amsterdam (96 400 EUR)
- Menedżer konta, Melexis Microelectronic Systems, Paryż
- Konsultant SAP Data (wszystkie płci), Accenture, Bonn
To tylko jeden przykład tego, jak Europa radzi sobie z czasem wakacji. Na przykład w Szwecji pracownicy mogą korzystać z przepisów dotyczących urlopów, które zgodnie z prawem dają im prawo do 25 dni urlopu i czterech kolejnych tygodni wolnych w czerwcu, lipcu i sierpniu.
Szwedzcy pracownicy mogą także zaoszczędzić pewną liczbę dni urlopu w roku przez maksymalnie pięć lat, dzięki czemu będą mogli wziąć więcej czasu wolnego.
W Norwegii obchodzone jest Fellesfiere, wspólne święto, podczas którego w lipcu aż 50 procent siły roboczej bierze trzytygodniową przerwę.
Podczas Les Vacances d'Été Francuzi wyłączają laptopy i wyruszają tłumnie na wybrzeże, aby odpocząć i zrelaksować się.
Tradycyjne letnie spowolnienie w cieplejszym klimacie, takim jak Hiszpania, Portugalia i Grecja, trwa od lipca do sierpnia, które są zwykle najgorętszymi miesiącami w roku. Typowe jest, że firmy zamykają się w środku dnia, aby umożliwić pracownikom poradzenie sobie z upałem, lub po prostu biorą w tych okresach więcej czasu wolnego.
Jednak dzięki globalnemu ociepleniu inne kraje europejskie mogą wkrótce pójść w ich ślady. Od 1991 r. kontynent ociepla się dwukrotnie w porównaniu ze średnią światową, a dane pokazują, że temperatury są obecnie o 2,3°C wyższe od poziomu sprzed epoki przemysłowej.
Ze względu na różnorodność kulturową i klimatyczną Europy oraz uprawnienia urlopowe przysługujące jej obywatelom nierzadko można odnieść wrażenie, że w lecie cały kontynent przestaje działać, co może być trudne, zwłaszcza jeśli pracuje się w różnych jurysdykcjach.
Letni stres
Rosnące ciepło to tylko jedna część problemu. Z niedawnego badania specjalistów HR wynika, że 57 procent z nich zauważa, że latem koledzy cierpią z powodu wypalenia zawodowego, a 41 procent twierdzi, że wpływa to na produktywność.
Szczególnie w przypadku pracujących rodziców i osób sprawujących obowiązki opiekuńcze sezon letni może pogorszyć ich sytuację w miejscu pracy.
Dla osób opiekujących się starszymi krewnymi intensywne upały stanowią jeszcze bardziej śmiertelne zagrożenie. Naukowcy z Barcelońskiego Instytutu Zdrowia Globalnego (ISGlobal) oszacowali, że w wyniku fal upałów w Europie w 2022 r. zginęło ponad 61 000 osób.
Odkryli również, że osoby w wieku powyżej 80 lat były odpowiedzialne za ponad połowę zgonów spowodowanych upałami tego lata, przy czym starsze kobiety okazały się szczególnie bezbronne.
Rodzice również znajdują się w trudnej sytuacji, ponieważ w niektórych krajach szkoły mogą zostać zamknięte na okres do trzech miesięcy.
Rodzice łączą zabawę z mniejszymi dziećmi z dowozem i odbiorem starszych z obozów letnich – i starają się znaleźć opiekę w międzyczasie. Stanowi to układankę dla opiekunów, którzy starają się wykorzystać czas, który zwykle zajmują szkoły lub opiekunki do dzieci.
Może to wywierać ogromną presję na pracowników, prowadząc do stresu i zaabsorbowania, gdy radzą sobie z nieprzewidywalnością.
Co więc można zrobić? Miejsca pracy mają tu dużą władzę. Pierwszym krokiem w kierunku znalezienia rozwiązań jest uświadomienie sobie stresu, jaki okres letni może wywołać u pracowników. Od letnich premii pomagających pokryć wszystkie dodatkowe koszty po zapewnienie większej elastyczności w zakresie porannego i wieczornego przywozu – pomocne mogą być małe i niezbyt małe zakwaterowanie.
Obecnie rekrutowane są 3 stanowiska hybrydowe
- Menedżer sprzedaży (m/f/d) Hybrid, WinLocal GmbH, Frankfurt nad Menem
- Doradca ds. sprzedaży (F/M), AXA, HDF
- Przedstawiciel handlowy hybrydowy B2C, IU Internationale Hochschule, Magdeburg
Firmy coraz częściej oferują miękkie, czyli „letnie piątki”, podczas których pracownicy mogą wcześniej zakończyć pracę i zyskać przewagę w weekendy. PwC, Asos i Kellogg's to tylko trzy firmy oferujące tę korzyść.
W przypadku PwC program pilotażowy przeprowadzony w 2021 r. okazał się tak skuteczny, że 90% pracowników stwierdziło, że letnie piątki mają pozytywny wpływ, a 73% stwierdziło, że w dużym stopniu pozytywnie wpłynęło to na ich ogólne samopoczucie. Obecnie na stałe wpisało się w pakiet świadczeń pracowniczych.
Są też inne rzeczy, które pracodawca może zrobić. Działy HR mogą udzielić porad na temat wszelkich ulg podatkowych, do których możesz być uprawniony, a większe korporacje mogą stworzyć programy pracownicze obejmujące zniżki lub bony dla pracujących rodziców, aby pomóc w pokryciu letnich kosztów.
Ostatecznie zrozumienie i elastyczność są tym, czego zestresowani pracownicy potrzebują w miesiącach letnich. Przy tak dużej dodatkowej presji czasu i zasobów mogą dokonać dużej zmiany.
Chcesz zacząć szukać lepiej płatnej pracy? Znajdź swoją kolejną szansę na karierę już dziś za pośrednictwem tablicy ogłoszeń TylkoGliwice