O nas
Kontakt

Co program UE „Horyzont” oznacza dla brytyjskich badań i innowacji

Laura Kowalczyk

British Prime Minister Rishi Sunak takes part in a science experiment as he visits the Friendship Technology Preparatory High School during his trip to Washington, Wednesday,

„Horyzont Europa” to program zapewniający platformę globalnej współpracy badawczej i mający potencjał w zakresie innowacyjnych, przełomowych projektów i rozwiązań bieżących globalnych wyzwań.

Pomimo ciągłej konkurencji w postępie technologicznym „Horyzont Europa” można postrzegać jako wspaniałą szansę dla naukowców i badaczy dzięki ogromnemu programowi finansowania i budżetowi w wysokości 95,5 miliarda euro, którymi zarządza sama UE. Program stanowi platformę dla globalnej współpracy badawczej i ma potencjał do wprowadzania innowacyjnych, przełomowych projektów i rozwiązań bieżących globalnych wyzwań. Daje to szansę spojrzenia poza różnice gospodarcze i społeczno-polityczne i może prowadzić do spójnej unii wielkich umysłów.

Proponowany harmonogram tego programu obejmuje lata 2021–2027 i ma na celu skupienie się na wzmacnianiu ideałów innowacji, badań i odkryć naukowych na całym świecie.

Program został podzielony na trzy „filary”, które obejmują szeroki zakres innowacyjnych działań.

Filar 1 skupia się na podstawowych zasadach badań, w szczególności na wzmacnianiu europejskiej infrastruktury badawczej. Ważną rolę w tym obszarze odgrywają Europejska Rada ds. Badań Naukowych i Działania „Maria Skłodowska-Curie” (MSCA).

Struktura filaru 2 umożliwia zarządzanie badaniami naukowymi i innowacjami w trudnych obszarach, takich jak kultura, zdrowie, energia klimatyczna, przestrzeń kosmiczna, bezpieczeństwo cywilne, żywność, zasoby naturalne i rolnictwo.

Filar 3 ma na celu tworzenie nowych rynków poprzez wspieranie start-upów i MŚP administrowanych przez Europejską Radę ds. Innowacji (EIC). EIC nie tylko zapewnia finansowanie, ale także toruje drogę możliwościom tworzenia sieci kontaktów.

Ostatni segment programu – „Poszerzenie uczestnictwa i wzmocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej” – ma na celu zmniejszenie dysproporcji w zakresie innowacji pomiędzy krajami poprzez zapewnienie równych szans wszystkim państwom europejskim.

Jaki jest jego potencjał?

Program Horyzont Europa ma potencjał nie tylko wprowadzenia przełomowych innowacji w regionie europejskim, ale także zaproponowania zróżnicowanego podejścia do globalnych wyzwań. Na poziomie indywidualnym program skutecznie zapewnia zaangażowanie unijnego rurociągu talentów, zapewniając inwestycje i finansowanie najlepszym pomysłom i umysłom.

Po zidentyfikowaniu istniejących już ograniczeń tradycyjnych modeli badawczych, program „Horyzont Europa” przewiduje promowanie multidyscyplinarnej współpracy między różnymi grupami społeczeństwa, w tym decydentami, naukowcami, badaczami, środowiskiem akademickim i społeczeństwem obywatelskim. To praktyczne podejście kieruje się ideałem wywierających wpływ wyników, które mogą z powodzeniem przyczynić się do nadejścia zamożnego i zrównoważonego świata.

A co z korzyściami dla Wielkiej Brytanii?

Dzięki partnerstwu z UE w ramach programu „Horyzont Europa” Wielka Brytania uzyskała członkostwo stowarzyszone.

Według Komisji Europejskiej dzięki temu programowi badacze z Wielkiej Brytanii będą mieli dostęp do finansowania programu i będą mogli korzystać z możliwości współpracy w zakresie badań i rozwoju (B+R) wymienionych w programie. Umożliwi to Wielkiej Brytanii pogłębienie powiązań nie tylko z państwami europejskimi, ale także wzmocni partnerstwo z sektorem akademickim i biznesowym innych krajów rozwiniętych i rozwijających się.

Co oznacza ponowne przyłączenie się do programu UE „Horyzont” dla brytyjskich badań i innowacji?

Po przejściu przez surrealistyczne otoczenie pandemii 2020 r. ta globalna współpraca może zapewnić badaczom z Wielkiej Brytanii szerszy etap obserwacji, zrozumienia i przezwyciężenia różnych ograniczeń naukowych i badawczych, co ostatecznie doprowadzi do przełomowych odkryć i innowacji. Ten zmieniający życie wkład ma oznaczać możliwość zrewolucjonizowania brytyjskich sektorów zdrowia i technologii, co doprowadzi do lepszych perspektyw i możliwości gospodarczych.

Dzięki tej platformie Wielka Brytania powinna być w stanie przyciągnąć talenty z całego świata i zabezpieczyć swoją pozycję w sektorze badawczo-rozwojowym, torując drogę nowym możliwościom i ścieżkom. Warto zauważyć, że w ramach programu Horyzont 2020 prawie 2000 brytyjskich przedsiębiorstw otrzymało 1,4 miliarda euro, a MŚP ponad 840 milionów euro, zapewniając szersze możliwości zatrudnienia w całym kraju.

Takie międzynarodowe badania w ramach współpracy oznaczają, że Wielka Brytania powinna być w stanie wypracować lepszą pozycję na arenie międzynarodowej, będąc lepiej przygotowana do stawienia czoła globalnej konkurencji.

Wykorzystując pulę pieniędzy i zasobów, Wielka Brytania może otworzyć się na silniejszą współpracę międzynarodową, ulepszony rozwój technologii i innowacyjne badania naukowe.