O nas
Kontakt

Co rzuca się w oczy: artystyczny geniusz Giacomettiego zaprezentowany na dużej wystawie w Danii

Laura Kowalczyk

Alberto Giacometti pictured on the left. Three Walking Men by Alberto Giacometti pictured on the right

Rozległa wystawa oferuje dogłębną eksplorację twórczości znanego szwajcarskiego artysty XX wieku, obejmującej rzeźbę, malarstwo, grafikę i rysunek.

Sława Alberto Giacomettiego opiera się na jego rzeźbach.

Uważany jest za jednego z najważniejszych artystów XX wieku i słynie z stworzenia najdroższej rzeźby, jaką kiedykolwiek wystawiono na aukcji – „Pointing Man”, która w 2015 roku zarobiła ponad 141 milionów dolarów (131 000 euro).

Ale zakres twórczości Giacomettiego jest znacznie szerszy.

„Był przede wszystkim rzeźbiarzem, ale malował i dużo rysował” – mówi główny kurator Thomas Lederballe Pedersen. „Większość z nas miała okazję poznać go jako rzeźbiarza, ale mimo to, jak widać tutaj, jest były obrazy, a także rysunki w jego ówczesnej twórczości.”

Nowa wystawa „What Meets the Eye”, stworzona we współpracy z Fondation Giacometti w Paryżu, w SMK, duńskiej Galerii Narodowej, zawiera około 90 jego prac.

Odwiedzający mogą zobaczyć niektóre z najpopularniejszych arcydzieł Giacomettiego, w tym „Nos” (1947), „Klatkę” (1950–51) i „Walking Man” (1960). Jest też wiele mniej znanych dzieł, rzadko pokazywanych publicznie.

Razem dają wyjątkowy wgląd w to, jak Giacometti, który zmarł w 1966 roku w wieku 64 lat, ukształtował swoje podejście.

Ewolucja artystyczna Giacomettiego: od surrealizmu do rzeczywistości fizycznej

Alberto Giacometti –
Alberto Giacometti – „Popiersie mężczyzny” (1962)

„Cytuje się André Bretona (francuskiego pisarza i poetę), który powiedział: «Ale każdy wie, jak wygląda głowa». I właściwie to właśnie stanowiło dla Giacomettiego największą zagadkę od tamtego czasu: nie wie, jak wygląda głowa” – mówi główna kuratorka wystawy, Lederballe Pedersen.

„Nie wie, jak wygląda postać, a stara się dotrzeć do esencji tego, co widzisz, kiedy coś widzisz. Co stanowi figurę wizualnie, kiedy ją widzisz. Jak rozpoznać postać po figurze, człowieka po istocie ludzkiej?”

Punktem wyjścia wystawy są lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku, okres, który odcisnął decydujące piętno na twórczości Giacomettiego. W 1934 roku odwrócił się od surrealistycznej fascynacji życiem wewnętrznym człowieka i zaczął interesować się rzeczywistością fizyczną.

Alberto Giacometti - Rysunek studyjny według głowy bogini Mut (1920-1939)
Alberto Giacometti – Rysunek studyjny według głowy bogini Mut (1920-1939)

„W połowie lat 30. XX wieku zdecydował się na przejście do postaci ludzkiej” – wyjaśnia Emilie Bouvard, dyrektor zbiorów i programów naukowych Fondation Giacometti w Paryżu.

„Naprawdę nie wiemy dlaczego. Muszę powiedzieć, że jeśli spojrzę na poziom psychologiczny, jego ojciec właśnie zmarł, a jego ojciec był malarzem postimpresjonistycznym zainteresowanym reprezentacją świata. Może dlatego był to aspekt psychologiczny.”

II wojna światowa i jej skutki

Alberto Giacometti –
Alberto Giacometti – „Nos” (1947)

Podczas drugiej wojny światowej Giacometti schronił się w Szwajcarii i nie mógł wrócić do swojej pracowni w okupowanym Paryżu. „Przez około rok mieszkał w okupowanym Paryżu, a potem zapragnął zobaczyć się z matką, ponieważ łączyła go z nią bardzo silna więź” – wyjaśnia Bouvard.

„Więc pojechał do Szwajcarii i nie mógł wrócić. A więc jego pracownia, wszystkie jego dzieła. To znaczy, wszystko, co robił przez 20 lat, miało miejsce w Paryżu i nie mógł wrócić.

Od 1941 roku Giacometti nawiązał kontakt z myślicielami, m.in. z francuskimi filozofami Jean-Paulem Sartre’em i Simone de Beauvoir. Filozoficzne pytania o kondycję człowieka zaczęły odgrywać kluczową rolę w jego twórczości.

Po drugiej wojnie światowej wszedł w okres wzmożonej produktywności, tworząc niektóre ze swoich najsłynniejszych rzeźb. „Próbuje dotrzeć do esencji” – wyjaśnia Pedersen.

„W bardzo namacalnym sensie bardzo zredukowane postacie i smukłe formy, które widzisz w jego pracach, mają związek z faktem, że są niezbędne. Są w pewnym sensie postacią ludzką zredukowaną do jej zasadniczej formy.”

Wystawę „Alberto Giacometti – Co widać na pierwszy rzut oka” można oglądać w duńskiej Galerii Narodowej, a Statens Museum for Kunst (SMK) można oglądać do 20 maja.