O nas
Kontakt

Co to jest „zielonaflacja” i czy zagraża energii odnawialnej?

Laura Kowalczyk

What is

Ceny nowych projektów w zakresie energii odnawialnej rosną – twierdzą doradcy polityczni.

Ceny nowych projektów w zakresie energii odnawialnej rosną – twierdzą doradcy polityczni.

Choć sprawia to, że uruchamianie projektów jest jeszcze droższe, twierdzą, że powinno to jednocześnie ułatwić dostęp do pieniędzy w innych obszarach. Dzieje się tak ze względu na zjawisko zwane „ekonomią skali”.

Kiedy więcej czegoś, np. paneli słonecznych do projektu dotyczącego energii odnawialnej, można wyprodukować na większą skalę przy mniejszych kosztach wejściowych, powstaje „korzyść skali”.

Koszty ogólne, które można zmniejszyć dzięki korzyściom skali, obejmują opłaty za pozwolenia, koszty pracy związane z instalacją i pieniądze wydane na znalezienie nowych klientów.

Zatem rosnące koszty, a także problemy w łańcuchu dostaw niektórych towarów i towarów potrzebnych do realizacji ekologicznych projektów nie będą długoterminowym zagrożeniem dla opłacalności ekonomicznej czystej energii, twierdzą doradcy Reutersa.

Ogólne koszty ponoszone przez branżę powinny wykazywać tendencję spadkową, ponieważ istnieje niewiele barier utrudniających zwiększanie skali, powiedział Harry Boyd Carpenter, dyrektor zarządzający ds. zielonej gospodarki i zmian klimatycznych w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Tanie pieniądze na OZE

Vaibhav Chaturvedi, członek Rady ds. Energii, Środowiska i Wody (CEEW), uważa „ekologiczną inflację”, czyli koszty związane z przejściem na ekologię, za problem, szczególnie w perspektywie krótkoterminowej.

„Podstawowe ceny towarów rosną na całym świecie” – stwierdził.

Ceny metali takich jak cyna, aluminium, miedź, nikiel-kobalt wzrosły w tym roku aż o 91 proc. Metale te wykorzystywane są w technologiach wpisujących się w transformację energetyczną.

Jednak Chaturvedi postrzega obniżenie kosztów finansowania projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii jako „dużą dźwignię”, która może przeciwdziałać wzrostowi podstawowych kosztów.

Według projektów Allied Market Research, światowy rynek energii odnawialnej – wyceniony na ponad 881 miliardów dolarów (781 miliardów euro) w 2020 roku – ma wzrosnąć ponad dwukrotnie do prawie 2 bilionów dolarów (1,8 biliona euro) do roku 2030.

Gauri Singh, zastępca dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), argumentuje, że pomimo inflacji i zakłóceń w łańcuchu dostaw malejące koszty finansowania pomogły w zeszłym roku wygenerować rekordowe 260 gigawatów energii ze źródeł odnawialnych.

„Tak naprawdę nie dostaniesz tanich pieniędzy na nic, co stwarza ryzyko klimatyczne. Natomiast w przypadku odnawialnych źródeł energii rynek mięknie” – powiedział Singh.