Wzywając wszystkich miłośników teatru, historii mody i wyjątkowych dzieł, jak w każdy czwartek, do końca kwietnia, Comédie-Française udostępnia entuzjastom rzadką okazję do zakupu kostiumów z rezerw strojów wyjątkowych i historycznych.
Przez pierwsze trzy miesiące roku Comédie-Française była gospodarzem cotygodniowej wyprzedaży obejmującej wyselekcjonowany wybór kostiumów pieczołowicie wykonanych we własnych warsztatach.
Od haftowanych sukienek, koszul, palt i mundurów, każdy egzemplarz niesie w sobie historię teatru i pamięć o Repertuarze.
To ta sama aukcja, którą zorganizowano w zeszłym roku i która odniosła wielki sukces, sprzedając prawie 400 kostiumów.
Jeśli więc pamiętacie Johna Cenę, który w tym miesiącu wystąpił prawie nago podczas wręczania Oscara za najlepszy kostium, być może pamiętacie, co powiedział: „Kostiumy – są bardzo ważne” – powiedział aktor. „Być może najważniejsza rzecz na świecie.”
Każdy kostium teatralny jest opatrzony charakterystyczną etykietą, na której znajduje się imię i nazwisko aktora lub postaci, która pojawiła się na scenie, tytuł powiązanej sztuki oraz rok przedstawienia, a także ceny wahające się od 30 euro za sztukę. koszulę do 400 euro za komplet składający się z haftowanego płaszcza, kamizelki i kulisy.
Założona w 1680 roku przez Ludwika XIV, samego Króla Słońce, Comédie-Française posiada wybitny tytuł najstarszego aktywnego zespołu teatralnego na świecie. Zanurzony w historii i tradycji teatr stał się symbolem francuskiej doskonałości dramatycznej, miejscem, w którym żyje dziedzictwo Moliera, Racine’a i innych gigantów literatury.
Kostiumy z historią
Kostiumy przechowywane w rezerwach Comédie-Française często wykorzystywane są do momentu zużycia, przyzwyczajone do noszenia jeszcze długo po ich stworzeniu i poddawane przeróbkom przed kolejnymi przedstawieniami.
„Wszystkie produkty są szyte na zamówienie w naszych pracowniach. Każdy dla konkretnego członka firmy. To jak couture” – Oscar Héliani
W rezerwatach znajdują się m.in. liczne stroje męskie z XVIII w. oraz kamizelki z czasów panowania Ludwika XVI. Część strojów damskich jest natomiast restytucją plisowanych sukienek Watteau z czasów Ludwika XV.
Zdaniem teatru, w czasie Restauracji w 1815 roku emigranci szlachecki, powracający do Francji po rewolucji i cesarstwie, którzy nie używali już strojów dworskich z czasów Ludwika XVI, przekazali je Comédie-Française wykorzystania ich w Repertuarze.