O nas
Kontakt

COP28: „Ekscytujący” język na temat paliw kopalnych i ważny marsz klimatyczny w 9. dniu szczytu ONZ

Laura Kowalczyk

COP28: „Ekscytujący” język na temat paliw kopalnych i ważny marsz klimatyczny w 9. dniu szczytu ONZ

Największy marsz na rzecz sprawiedliwości klimatycznej podczas COP odbywa się dzisiaj, po wznowieniu negocjacji w sprawie globalnego przeglądu.

09:47

Około 500 lobbystów zajmujących się wychwytywaniem dwutlenku węgla na COP28

Jak wynika z nowej analizy Centrum Międzynarodowego Prawa Ochrony Środowiska (CIEL), co najmniej 475 lobbystów pracujących nad wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla (CCS) wzięło udział w COP28.

Po raz pierwszy monitorowano uczestników CCS, co świadczy o ich rosnącym wpływie w obszarach klimatycznych – mimo że promują niesprawdzone technologie, które według naukowców nie zmniejszą globalnego ocieplenia.

Wynika to z ujawnienia, że ​​w tym roku na COP28 jest rekordowa liczba 2456 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi, jak obliczyła koalicja „Kick Big Polluters Out Coalition” z początku tego tygodnia.

Lili Fuhr, dyrektor programu gospodarki kopalnej w CIEL, komentuje:

Obecność przedstawicieli przemysłu paliw kopalnych w Dubaju i ich agresywne dążenie do sprzedawania idei, że zanieczyszczeniem dwutlenkiem węgla można „zarządzać” i „wychwytywać”, jest oznaką ich desperacji. CCS, ratunek dla branży i najnowsza taktyka opóźnień, to zasłona dymna, na którą nie możemy dać się nabrać. (…)

Nie możemy sobie pozwolić na to, aby lobbyści zajmujący się CCS i paliwami kopalnymi wprowadzali fałszywe rozwiązania i odwracali uwagę od prawdziwego problemu: ciągłej produkcji i spalania paliw kopalnych. Czas stawić czoła głównej przyczynie kryzysu klimatycznego, a nie bawić się w nieskuteczne plastry.

Więcej na temat szerszej historii lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi tutaj:

Działacze twierdzą, że rekordowa liczba lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi została dopuszczona do udziału w rozmowach klimatycznych COP28

Ludzie robią zdjęcia na COP28, 8 grudnia. Źródło: AP Photo/Rafiq Maqbool
09:28

Co dzieje się w Światowym Dniu Akcji?

Jak zwykle w sobotę w połowie COP, dzisiaj jest światowy dzień działań klimatycznych. O 15:30 czasu GST działacze klimatyczni wyjdą na aleje w niebieskiej strefie zarządzanej przez ONZ, wywierając presję na negocjatorów w sprawie ambitnego porozumienia COP28.

Miejsce COP28 jest ogromne – praktycznie wielkości miasta – ale ściśle zarządzane przez Sekretariat ds. Klimatu ONZ. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego twierdzą, że zasady dotyczące protestów są „znacznie bardziej restrykcyjne” niż podczas jakiejkolwiek wcześniejszej COP, w tym w zeszłym roku w Egipcie.

W szczególności protesty na rzecz Palestyny ​​zostały według nich ograniczone do bezprecedensowego stopnia, o czym wczoraj pisaliśmy na blogu. Niezrażeni aktywiści twierdzą, że bez pokoju nie ma sprawiedliwości klimatycznej, i będą maszerować w wyrazie solidarności z mieszkańcami Gazy, a także wzywać do wycofywania się z paliw kopalnych i spełnienia innych kluczowych żądań klimatycznych.

„Będziemy maszerować z transparentem z napisem: zawieszenie broni w tej chwili, zakończenie okupacji” – powiedział wczoraj reporterom Asad Rehman, dyrektor wykonawczy War on Want.

Język ten budzi duże kontrowersje, a działacze twierdzą, że nadal nie wolno im nazywać Izraela ani nosić flag palestyńskich.

07:14

Dzień dobry z Dubaju! 28. spotkanie Konferencji Stron UNFCCC, czyli COP28, wkracza w dziewiąty dzień.

Dzisiejsze tematy to przyroda, użytkowanie gruntów i oceany. Świat osiągnął ważne porozumienie w sprawie ochrony przyrody podczas zeszłorocznej konferencji ONZ na temat różnorodności biologicznej, która odbyła się tuż po szczycie klimatycznym COP27. Zatem COP28 to ważna okazja, aby poruszyć temat tych bliźniaczych kryzysów i przekonać się, jak porozumienie w sprawie przywrócenia co najmniej 30 procent powierzchni lądów i oceanów planety do 2030 r. jest zgodne z Porozumieniem paryskim w sprawie ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C.

Jeśli chodzi o utrzymanie 1,5°C w zasięgu wzroku: negocjacje trwają. Wczoraj po południu opublikowano nową wersję podstawowego tekstu omawianego na COP8 – Global Stocktake – co wzbudziło ostrożny optymizm ze strony krajów rozwijających się i działaczy. Zawiera cztery możliwe opcje dotyczące paliw kopalnych, z których wszystkie odnoszą się do wycofywania, a nie wycofywania.

„Jesteśmy podekscytowani możliwością ostrego sformułowania na temat wycofywania paliw kopalnych, wynikającego z tej COP”, mówi Brandon Wu, dyrektor ds. polityki i kampanii ActionAid USA.

Jednak większe finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu jest kluczem do zawarcia porozumienia między krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się. „Globalne wycofywanie się z paliw kopalnych, które nie będzie poparte wsparciem finansowym dla krajów rozwijających się, postawi przed tymi krajami nierealistyczne i niemożliwe oczekiwania, z których wiele jest już uwikłanych w destrukcyjne cykle zadłużenia i wydobycia” – dodaje Wu.

Możliwość ambitnego porozumienia w sprawie paliw kopalnych wstrząsnęła OPEC+. W liście, który wyciekł wczoraj do gazety Guardian, kartel naftowy „w trybie pilnym” ostrzegł swoje państwa członkowskie, że „nacisk na paliwa kopalne może osiągnąć punkt krytyczny z nieodwracalnymi konsekwencjami” podczas COP28.

Zapraszamy do obejrzenia naszej wczorajszej relacji z COP28, gdzie dzieci były w centrum uwagi, a grupy społeczeństwa obywatelskiego stwierdziły, że spotykają się z bezprecedensowym poziomem ograniczeń związanych z protestami:

COP28: Negocjacje wznawiane są w miarę zbliżania się krajów do ostatecznego porozumienia na szczycie klimatycznym ONZ