O nas
Kontakt

COVID-19: czy powinniśmy obawiać się nowej jesiennej fali infekcji i hospitalizacji?

Laura Kowalczyk

COVID-19: czy powinniśmy obawiać się nowej jesiennej fali infekcji i hospitalizacji?

Od połowy lipca w Europie nastąpił ponowny wzrost liczby przypadków Covid-19, częściowo ze względu na pojawienie się nowych wariantów wirusa.

Covid-19 powrócił do wiadomości, co oznacza, że ​​epidemia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Pod koniec sierpnia Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zgłosiło wzrost przenoszenia się wirusa Covid-19 w Unii Europejskiej.

W 16 z 21 analizowanych krajów zaobserwowano wzrost wskaźników zachorowań, szczególnie wśród osób w wieku 80 lat i więcej.

„Istnieją oznaki wzmożonej transmisji w niektórych częściach Europy. Od 20 sierpnia 2023 r. liczba przypadków COVID-19 wzrosła o 11 procent w porównaniu z poprzednimi 28 dniami” – powiedział dr Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę . powiedział TylkoGliwice Next.

Według Quique Bassata, epidemiologa i badacza w ISGlobal i ICREA, „w ciągu ostatnich kilku miesięcy, latem, zaobserwowaliśmy wzrost przenoszenia się COVID-19 w kilku krajach europejskich.

„Na przykład w Hiszpanii zaobserwowaliśmy znaczny wzrost przenoszenia i wzrost liczby hospitalizacji związanych z Covid-19. Przypisuje się to pojawieniu się nowych wariantów, bardziej zaraźliwych niż poprzednie”.

Epidemiolog dodał również, że „wydaje się, że co tydzień pojawia się nowy wariant podrzędny, który wydaje się bardziej niebezpieczny lub nawet bardziej zaraźliwy niż poprzednie”.

Czy tej zimy są jakieś poważne zagrożenia?

Gdy lato dobiega końca i temperatury zaczynają spadać, eksperci zwracają uwagę na możliwość pojawienia się nowej fali Covid-19 tej zimy.

„Z doświadczeń poprzednich zim wiemy, że za każdym razem, gdy nadchodzi mróz, pojawiają się nowe wirusy układu oddechowego, w tym tradycyjne wirusy, takie jak grypa i syncytialny wirus oddechowy (RSV) u dzieci, z których wszystkie mają tendencję do rozprzestrzeniania się w sezonie zimowym. „, wyjaśnił Bassat.

„Dodając do tych wirusów obciążenie związane z Covid-19, system opieki zdrowotnej jest nadwyrężony. A kiedy jest obciążony, cierpi. Tego wszyscy się boimy”.

Aby ograniczyć to ryzyko, eksperci zdecydowanie zalecają szczepienia przeciwko Covid-19 i grypie, podkreślając jednocześnie znaczenie utrzymania środków ostrożności.

„Musimy przygotować się na możliwy wzrost zachorowań jesienią i zimą, ponieważ prawdopodobnie rozwiną się choroby takie jak Covid-19, grypa i inne infekcje dróg oddechowych” – stwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia w TylkoGliwice.

„Zachęcamy osoby kwalifikujące się do przyjmowania ofert szczepień, w tym jednoczesnego podawania szczepionek przeciwko Covid-19 i grypie osobom z grup ryzyka. Szczepienia pozostają najlepszym sposobem ochrony, w połączeniu z dobrymi praktykami higieny osobistej.

Moja rada jest taka sama, jak ta, którą daję moim rodzicom, którzy są w podeszłym wieku i osiągnęli wiek 86 lat. Ostrożność, rozwaga i zdrowy rozsądek.

Quique Bassata

Badacz i epidemiolog w ISGlobal i ICREA

„Musimy przyjąć ostrożną postawę, kierując się zdrowym rozsądkiem, nie poddając się paranoi dotyczącej ryzyka związanego z Covid-19. Uważam, że musimy kontynuować dobre praktyki, które przyjęliśmy w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a mianowicie utrzymywać stałą czujność i monitorowanie. rozwoju sytuacji” – dodał ekspert.

Jaka jest reakcja UE?

Komisja Europejska dała zielone światło na dostosowanie nowych szczepionek przeciwko Covid-19 tak, aby były ukierunkowane na pojawiające się podwarianty leku Omicron.

„Szczepionka jest dopuszczona do stosowania dla dorosłych, dzieci i niemowląt powyżej 6 miesiąca życia… szczepionka ta stanowi kolejny ważny krok w walce z tą chorobą” – stwierdził dyrektor UE w oficjalnym oświadczeniu firmy Pfizer w sprawie szczepionki.

Ta aktualizacja szczepionki, sprzedawanej pod nazwą Comirnaty, powinna również „wzmocnić ochronę immunologiczną” przeciwko obecnym i powstającym wariantom.

Ale zaangażowanie UE w walkę z Covid-19 na tym się nie kończy.

„Koordynacja i współpraca stanowią podstawę silnej europejskiej Unii Zdrowia” – wyjaśniła Stella Kyriakides, europejska komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

„Od początku pandemii współpracowaliśmy z państwami członkowskimi, zapewniając za pośrednictwem ECDC wytyczne dotyczące sposobu monitorowania Covid-19, potrzeby sekwencjonowania, potrzeby nadzoru oraz strategii szczepień”.

Według Kluge „państwa członkowskie z Europejskiego Regionu WHO muszą pilnie ponownie zainwestować i ponownie zaangażować się w wysiłki, aby opracować i udostępnić wiarygodne i solidne dane z nadzoru epidemiologicznego i wirusologicznego, a także dokonać przeglądu poza naszymi granicami potencjalnych zagrożeń pojawiających się gdzie indziej. »

Aby uchronić się przed możliwą nową falą pandemii, wiele krajów europejskich przyjęło proaktywne środki.

Na przykład pod koniec sierpnia Wielka Brytania ogłosiła zamiar przesunięcia daty rozpoczęcia kampanii szczepień przeciwko Covid-19 na 11 września.

We Francji nowa kampania szczepień przeciwko Covid-19, połączona z kampanią przeciwko grypie, powinna rozpocząć się 17 października.

Komisarz Kyriakides również angażuje się w walkę z wirusem i apeluje do obywateli Europy: „Silna europejska unia zdrowia oznacza, że ​​wszyscy współpracujemy, aby uporać się z sytuacją w zakresie zdrowia publicznego.

„Zastosuj się zatem do zaleceń lekarzy dotyczących tego, czy powinieneś się zaszczepić, czy nie, i przestrzegaj podstawowych zasad higieny rąk. Myślę, że to niezwykle ważne. Jeśli czujesz się chory, zostań w domu, może tak nie być.” COVID. To może być grypa. Musimy jednak chronić się nawzajem podczas trudnego sezonu jesienno-zimowego, który może nadejść. „