O nas
Kontakt

Culture Re-View: Pięć inspirujących cytatów Martina Scorsese z okazji jego 81. urodzin

Laura Kowalczyk

Culture Re-View: Pięć inspirujących cytatów Martina Scorsese z okazji jego 81. urodzin

17 listopada 1942: urodziny Martina Scorsese.

Wszystkiego najlepszego dla Martina Scorsese! Amerykański reżyser kończy dziś 81 lat, co stanowi zwieńczenie roku, w którym wypuścił swój 26. film fabularny Zabójcy Kwiatowego Księżyca.

W okresie poprzedzającym premierę filmu na ekranach strajki SAG-AFTRA doprowadziły do ​​kampanii promocyjnej, obejmującej występy gwiazdorskiej obsady w mediach. Zamiast tego świat został potraktowany czymś bardziej wyjątkowym. W licznych wywiadach z samym Scorsese reżyser w liryczny sposób opowiadał o wzlotach i upadkach osiemnastolatka.

Scorsese urodził się – gdzie indziej? – Nowy Jork. Dorastał w Little Italy, dzielnicy na Manhattanie znanej z dużej społeczności włoskich imigrantów w pierwszej połowie XX wieku. Była to wówczas tętniąca życiem część miasta, nękana biedą i przestępczością.

Scorsese, syn pracowników branży odzieżowej i aspirujących aktorów, zakochał się w filmie w młodości po długich dniach spędzonych w kinie, ze szczególnym upodobaniem do twórczości brytyjskiego duetu filmowego Michaela Powella i Emerica Pressburgera, lepiej znanego jako The Archers.

Scorsese w 1973 roku, podczas reżyserii
Scorsese w 1973 roku, reżyserując „Ulice przeciętności” w wieku 30 lat

Jego katolickie wychowanie wśród klasy robotniczej i walczących Amerykanów włoskiego pochodzenia znacząco wpłynęło na jego karierę filmową. Podczas studiów na Uniwersytecie Nowojorskim Scorsese nakręcił swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny Najpierw dzwonię w 1967 r. Od tego czasu zmieniono tytuł na Kto puka do moich drzwi i jest przykładem sposobu, w jaki tworzył narracje na temat życia ludzi, wokół których dorastał. Z Harveyem Keitelem w roli głównej Scorsese i wykorzystując umiejętności montażowe Thelmy Schoonmaker, reżyser znalazł już dwóch swoich najlepszych współpracowników.

W jego przełomowym filmie pojawił się kolejny świetny współpracownik. Lata 1973 Średnie ulice z Keitelem i młodym Robertem De Niro ugruntowali talent Scorsese do filmów gangsterskich. Od czasu tego parszywego, warczącego filmu regularnie powraca do tematu niebezpiecznych mężczyzn, ale zawsze w swoim stylu filmowym, który jest bystry, ale bez pozornie moralistycznego stylu. Jest to droga, którą zdobył wielkie uznanie dzięki filmom takim jak Kierowca taksówki, Wściekły byk, Chłopaki, Kasyno, Wilk z Wall Street, Irlandczyk i ostatnio Zabójcy Kwiatowego Księżyca.

Reżyser Martin Scorsese (po lewej) i Robbie Robertson biorą udział w 31. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w Cannes we Francji, gdzie zaprezentują
Reżyser Martin Scorsese (po lewej) i Robbie Robertson biorą udział w 31. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w Cannes we Francji, gdzie w 1978 r. zaprezentują „Ostatni walc”

Jednak imponująca filmografia Scorsese obejmuje nie tylko filmy gangsterskie. Często pojawiają się filmy o winie katolików (Ostatnie kuszenie Chrystusa, Cisza), a także nawiązywania kontaktu z szerszym światem poprzez własne filmy (Kundun) lub jego wieloaspektową działalność na rzecz zachowania kina światowego. Wyreżyserował także 16 filmów dokumentalnych, wiele z udziałem artystów i myślicieli, których ceni.

Biorąc pod uwagę to imponujące CV i radość, jaką czerpał z omawiania własnej moralności, oto kilka najlepszych cytatów Scorsese, którymi warto się kierować w dniu jego 81. urodzin:

„Próbuję dowiedzieć się, jak to jest żyć. Co zrobimy z tym czasem tutaj? Dla siebie? Rzecz w tym, że nie ma nic innego poza dbaniem o siebie nawzajem. To takie proste.”

Scorsese powiedział to w niedawnym wywiadzie dla „ Czasy. W późniejszych latach zastanawia się, jak chce spędzić pozostały czas z rodziną. Co więcej, nadal jest filmowcem, więc jeśli ma robić filmy, muszą one być ważne dla osiągnięcia tego kluczowego celu.

„Kochanie pracy, chęć robienia więcej i osiągania więcej – czy to nie jest to samo? Wyrasta z oddania i poświęcenia. Czuć to u Picassa aż do ostatniej minuty.”

Następnie wyjaśnia, dlaczego dożycie sędziwego wieku nie jest wymówką, aby pozbyć się pasji, które cię napędzają.

Scorsese z przyjaciółmi Spike'iem Lee i Harveyem Keitelem
Scorsese z przyjaciółmi Spike’iem Lee i Harveyem Keitelem

„Czas, który spędzasz, tak naprawdę jest czasem spędzanym. To nie jest strata czasu. Następnie należy odnaleźć się w tym spędzaniu czasu i pozwolić sobie na to, aby nie mieć poczucia, że ​​go marnujesz, jeśli po prostu istniejesz w tej chwili. Po prostu istnieć. Wyjrzyj przez okno i zobacz połowę drzewa. Wiesz, kiedy dorastałem, przeglądałem moje plakaty z lat 40. XX wieku. To są filmy, które widziałem.”

Tym razem rozmawia z GQ i doświadcza na głos sposobów, w jakie nauczył się ustalać priorytety w wykorzystaniu swojego czasu.

„W kościele nie odpokutowuje się za swoje grzechy. Robisz to na ulicach. Robisz to w domu. Reszta to bzdury i dobrze o tym wiesz.

Musieliśmy zamieścić cytat z jednego z jego filmów. Współautorem scenariusza jest Mardik Martin. Mamy nadzieję, że ten wers z „Ulic Mean” jest oryginałem Scorsese.

„Jeśli twoja mama gotuje włoskie jedzenie, dlaczego powinieneś iść do restauracji?”

I na koniec odrobina swojskiego realizmu od chłopca, który nigdy nie przestał kochać swojego włosko-amerykańskiego pochodzenia.