O nas
Kontakt

Cyfrowy dylemat: wpływ technologii na gospodarkę wodną w Europie

Laura Kowalczyk

the European Commission

Technologia cyfrowa rewolucjonizuje europejskie systemy gospodarki wodnej, ale duże zużycie cennych zasobów wiąże się z własnymi wyzwaniami.

Technologia cyfrowa w coraz większym stopniu pomaga w zarządzaniu systemami wodnymi w Europie. Oferowane wsparcie obejmuje monitorowanie zużycia i jakości wody w czasie rzeczywistym, szybsze wykrywanie wycieków i inteligentne nawadnianie. Ponadto sztuczna inteligencja może pomóc w prognozowaniu wzorców opadów. Około 23% wody w sieciach UE ulega zniszczeniu, zanim trafi do konsumentów. Rozwiązania cyfrowe mogą zmniejszyć wycieki o 30% i zmniejszyć przelewy w systemach kanalizacyjnych.

Jak technologia cyfrowa pomaga w zarządzaniu zasobami wodnymi

Potencjalne korzyści rozwiązań cyfrowych w sektorze zostały ustalone w ramach projektów finansowanych przez UE w ramach klastra ICT4Water. Wykorzystanie analityki danych, przetwarzania w chmurze IoT, rozszerzonej inteligencji, blockchain oraz rozwój cyfrowych bliźniaków w branży wodno-kanalizacyjnej dają nowe możliwości analizowania, automatyzowania, korygowania w czasie rzeczywistym, przewidywania i minimalizowania zagrożeń dla środowiska naturalnego.

Ponadto można zastosować rozwiązania cyfrowe w celu podnoszenia świadomości, angażowania obywateli i konsumentów oraz wpływania na ich zachowania. Krajowe systemy dystrybucji wody również mogą odnieść korzyści z cyfryzacji. Cyfryzacja może między innymi zapewnić obywatelom więcej informacji na temat zużycia wody w gospodarstwach domowych i podnieść ich świadomość w zakresie zrównoważonego wykorzystania wody.

Jednak technologia cyfrowa może również mieć negatywny wpływ na najważniejszy zasób życia, przede wszystkim poprzez zwiększone zużycie słodkiej wody. Na przykład centra danych codziennie zużywają ogromne ilości wody chłodzącej, podobnie jak fabryki produkujące akumulatory samochodowe i półprzewodniki.

Technologia cyfrowa napędza rewolucję w zarządzaniu wodą

Zapotrzebowanie cyfrowe szczegółowo

  • Do 2023 r. dostęp do Internetu miało 5,3 miliarda ludzi.
  • Sektor ICT znacznie się rozwinie – do 2030 r. oczekuje się, że w Internecie będzie 29,3 miliarda urządzeń.
  • Centra danych, które wspierają ten rozwój, wymagają znacznych ilości wody do chłodzenia, od 68 000 do 1,7 miliona litrów dziennie.

Produkcja akumulatorów:

  • Do produkcji akumulatora samochodowego zużywa się około 26 000 litrów wody.

Wodór

  • Do produkcji wodoru potrzeba 9 litrów ultraczystej wody na kilogram.

Wykorzystanie technologii zużywających wodę do lepszego zarządzania systemami wodnymi wyraźnie przedstawia dylemat dla ustawodawców i liderów branży. Podejmowane są wysiłki mające na celu stworzenie innowacyjnych, wodooszczędnych technologii i zrównoważonych praktyk, aby zrównoważyć korzyści płynące z postępu cyfrowego z odpowiedzialnością za środowisko.

Centra danych zużywają ogromne ilości wody

Kompensowanie wysokiego zużycia wody w technologii cyfrowej

Centra wody i danych

Zastosowanie wydajnych technologii chłodzenia, takich jak chłodzenie cieczą, wykorzystanie wody niezdatnej do picia lub wody odzyskanej, a także optymalizacja infrastruktury może zmniejszyć zużycie wody. Strategie obejmują systemy wody o obiegu zamkniętym, odzyskane ścieki komunalne i wybór lokalizacji na obszarach zasobnych w wodę, a także zbieranie wody deszczowej i inteligentne magazynowanie wody.

Produkcja wody i baterii

  • Wydobywanie litu do akumulatorów zagraża zasobom wodnym i ekosystemom.
  • Celem unijnej ustawy o surowcach krytycznych jest minimalizowanie wpływu na środowisko i poszukiwanie zrównoważonych alternatyw.
  • Nowe rozporządzenie UE w sprawie baterii ma na celu promowanie zrównoważonej produkcji baterii i zajęcie się wpływem na środowisko, w tym zużyciem wody.

Technologia cyfrowa pomoże nam lepiej wykorzystywać wodę, ale jest też spragnionym konsumentem zasobów. Wyzwaniem jest oczywiście znalezienie właściwej równowagi.