Nokia pozywa Amazon i HP za naruszenie patentów na technologie wideo w pięciu jurysdykcjach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych i Europejskim Jednolitym Sądzie Patentowym.
Nokia pozywa Amazon i HP – dawniej Hewlett-Packard – za naruszenie patentów na technologie związane z wideo.
Fiński gigant telekomunikacyjny ogłosił, że pozywa firmę Jeffa Bezosa w pięciu jurysdykcjach na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Indiach i Wielkiej Brytanii.
Sprawa została także złożona przed Jednolitym Europejskim Sądem Patentowym, unijnym sądem zajmującym się własnością intelektualną.
Oddzielnie firma złożyła pozew przeciwko HP w Stanach Zjednoczonych.
Chociaż Nokia „prowadzi rozmowy z Amazonem i HP” od kilku lat, „czasami postępowanie sądowe to jedyny sposób, aby odpowiedzieć firmom, które decydują się nie przestrzegać zasad przestrzeganych i szanowanych przez innych” – powiedział Arvin Patel, dyrektor ds. licencji w firmie Nokia . w raporcie.
Jak wynika z oświadczenia, skargi dotyczą usługi Amazon Prime Video, a także urządzeń, które według Nokii naruszają jej patenty w zakresie „kompresji wideo, strumieniowego przesyłania treści, rekomendowania treści i aspektów związanych ze sprzętem”.
Nokia podkreśliła, że do 2027 r. rynek transmisji strumieniowej osiągnie wartość 300 miliardów dolarów (282 miliardów euro), potępiając „lukę między tymi, którzy zainwestowali w rozwój technologii leżących u podstaw usług przesyłania strumieniowego, a tymi, którzy na tym skorzystają najbardziej”.
Od 2000 roku Nokia zainwestowała ponad 140 miliardów euro w badania i rozwój, jak podaje firma w komunikacie prasowym. Zawarła różne licencje z firmami takimi jak Apple czy Samsung, podkreślając, że postępowanie sądowe nigdy nie było pierwszą opcją firmy.
„Preferujemy osiąganie polubownych porozumień z firmami, które polegają na naszej technologii, a nasze drzwi pozostają otwarte na konstruktywne negocjacje w dobrej wierze” – powiedział Patel.
Amazon, z którym skontaktowała się AFP, odmówił komentarza w sprawie bieżącej sprawy prawnej.