O nas
Kontakt

Czatuj GPT-4 Turbo, asystenci AI i Microsoft: wszystko, co musisz wiedzieć o aktualizacjach OpenAI

Laura Kowalczyk

Czatuj GPT-4 Turbo, asystenci AI i Microsoft: wszystko, co musisz wiedzieć o aktualizacjach OpenAI

Dyrektor generalny OpenAI Sam Altman ujawnił swoją wizję technologii ChatGPT, która ma ponad 100 milionów aktywnych użytkowników tygodniowo.

Niecały rok po błyskawicznym rozwoju firma stojąca za ChatGPT zaprezentowała w poniedziałek swoją wizję przyszłości technologii sztucznej inteligencji.

Dyrektor generalny OpenAI, Sam Altman, powiedział 900-osobowemu tłumowi na pierwszej konferencji programistów, że „w końcu po prostu poprosisz komputer o to, czego potrzebujesz, a on wykona wszystkie te zadania za ciebie”.

To wszystko, co warto wiedzieć o najnowszych osiągnięciach OpenAI.

GPT-4 Turbo

Altman zaprezentował ulepszoną wersję swojego modelu GPT-4, z której, jak twierdzi, co tydzień korzysta 100 milionów ludzi z wcześniejszej wersji narzędzia.

GPT-4 Turbo to najnowsza wersja popularnego modelu GPT-4, który według firmy ma większe możliwości i może pobierać informacje o wydarzeniach światowych i kulturalnych aż do kwietnia 2023 r. – w przeciwieństwie do poprzednich wersji, które nie potrafiły odpowiedzieć na żadne pytania po 2021 roku.

Nowy model jest dostępny w dwóch wersjach: jedna przeznaczona wyłącznie do analizy tekstu, a druga do rozumienia tekstu i obrazów.

GPT-4 z wizją, czyli GPT-4V, umożliwia chatbotowi analizę obrazów. We wrześniowym artykule badawczym firma pokazała, w jaki sposób narzędzie to może opisywać obrazy osobom niewidomym lub słabowidzącym.

„Asystenci AI”

Szef OpenAI zaprezentował także nową linię produktów typu chatbot, które można dostosować do różnych zadań i działać jak asystent. Aplikacje AI, zwane GPT, mogą między innymi uczyć matematyki, informować, jak zrobić pranie, a nawet tworzyć naklejki.

Firma podała, że ​​planuje umożliwić użytkownikom publikowanie tych GPT w sklepie – co nastąpi jeszcze w tym miesiącu. Początkowo będzie zawierał dzieła „zweryfikowanych budowniczych”.

Altman mówił także o płaceniu ludziom popularnymi GPT.

Użytkownicy będą mogli tworzyć własne, dostosowane do konkretnych zadań wersje ChatGPT. Firma twierdzi, że jeszcze w tym miesiącu zostanie otwarty sklep GPT, w którym użytkownicy będą mogli dzielić się swoimi GPT i zarabiać pieniądze w oparciu o liczbę użytkowników.

Altman opisał jednak podejście firmy jako „stopniowe, iteracyjne wdrażanie”, które pozostawia czas na zajęcie się zagrożeniami bezpieczeństwa.

Programiści mogą tworzyć asystentów

Assistants API pozwoli programistom tworzyć własne „doświadczenia przypominające agenta”. Oznacza to, że programiści mogą sprawić, że agenci otrzymają wiedzę poza systemem, co zapewni im większą kontrolę.

OpenAi twierdzi, że można zintegrować bazę danych z listami podróży, połączyć skrzynkę e-mail użytkownika lub ułatwić składanie zamówień w handlu elektronicznym.

„Najlepsze partnerstwo w technologii”

Na scenie do Altmana na krótko dołączył dyrektor generalny Microsoft Satya Nadella, który wśród wiwatów publiczności powiedział: „Kochamy was”.

Microsoft zainwestował dotychczas 10 miliardów dolarów (9,4 miliarda euro) w OpenAI.

W swoich komentarzach Nadella podkreślił rolę Microsoftu jako partnera biznesowego wykorzystującego swoje centra danych do zapewnienia OpenAI mocy obliczeniowej potrzebnej do budowy bardziej zaawansowanych modeli.

„Myślę, że mamy najlepsze partnerstwo w dziedzinie technologii. Jestem podekscytowany faktem, że będziemy wspólnie budować AGI” – powiedział Altman, odnosząc się do swojego celu, jakim jest zbudowanie tak zwanej sztucznej inteligencji ogólnej, która będzie w stanie wykonywać różnorodne zadania równie dobrze – a nawet lepiej – niż ludzie.

Obrona przed roszczeniami dotyczącymi praw autorskich

Firma ogłosiła również program o nazwie Copyright Shield, który, jak twierdzi, będzie chronić firmy korzystające z produktów firmy AI przed roszczeniami dotyczącymi praw autorskich.