Robert Fico został nowym premierem Słowacji. Jego lewicowo-populistyczna partia Smer zwyciężyła z liberalną, zorientowaną na Zachód Postępową Słowacją o blisko 7 punktów procentowych. TylkoGliwice Węgry wyszło na ulice Bratysławy, aby dowiedzieć się, czego Słowacy oczekują od nowego rządu.
Robert Fico i jego gabinet zostali w środę powołani przez prezydent Zuzanę Caputovą. Jego partia zdobyła 42 mandaty w 150-osobowym parlamencie i utworzyła koalicję z centrolewicową partią HLAS i nacjonalistyczną partią SNS.
Fico utworzył większość parlamentarną, podpisując umowę koalicyjną z partią Hlas, czyli Głos i Słowacką Partią Narodową.
Fico w swojej kampanii wyborczej zobowiązał się do zakończenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy i skrytykował sankcje nałożone na Rosję.
Na ulicach Bratysławy jeden mężczyzna powiedział TylkoGliwice, że popiera tę politykę.
„Nie mamy pieniędzy po wojnie na Ukrainie i po Covid-19, ale może będziemy mieli stabilniejszy rząd i, mam nadzieję, może mniej gniewu” – powiedział.
Inny mężczyzna stwierdził, że nie ma mniejszych nadziei co do przyszłości swojego kraju: „To, czego oczekujemy pod względem gospodarczym w nadchodzących latach, nie jest niczym dobrym, więc miejmy nadzieję, że nie będzie tak źle, jak się obecnie wydaje.
„Z demograficznego punktu widzenia mam nadzieję, że niezbyt wielu młodych, wykształconych ludzi opuści ten kraj i miejmy nadzieję, że nie będzie żadnych ostrych reakcji również w zakresie praw człowieka”.
Fico ustąpił ze stanowiska premiera w 2018 r. w wyniku masowych protestów przeciwko korupcji po zamordowaniu dziennikarza Jana Kuciaka i jego partnerki Martiny Kuśnirowej.
Kuciak był celem śledztwa w sprawie powiązań urzędników państwowych z grupami przestępczymi.
Tym razem Fico prowadził intensywną kampanię pod hasłem zaprzestania słowackiej oficjalnej pomocy wojskowej dla Ukrainy, uniezależnienia polityki zagranicznej od partnerów UE i Waszyngtonu oraz powstrzymania migrantów przedostających się do Europy Zachodniej.
Pod rządami poprzednich rządów Bratysława zapewniła Ukrainie szeroką pomoc humanitarną i wojskową, w tym artylerię i myśliwce.
Fico wypowiadała się także przeciwko liberalizmowi politycznemu, działalności organizacji pozarządowych i większym prawom osób transpłciowych.
Chwalił przywódcę sąsiednich Węgier Viktora Orbana jako polityka, który broni interesów swojego kraju i mógłby zawierać z nim sojusze, jeśli ich interesy są zbieżne.
Mimo że skonstruował Brukselę i USA, Fico wielokrotnie powtarzał, że nie ma zamiaru usunąć Słowacji z Unii Europejskiej lub sojuszu wojskowego NATO.
(Tagstotranslate) Słowacja Polityka (T) Rosja Wojna na Ukrainie (T) Robert Fico