O nas
Kontakt

Czerwony alert dla rynku pojazdów elektrycznych: Chiny ograniczają eksport grafitu

Laura Kowalczyk

Chiny odnotowują największy spadek eksportu od 2020 r. przy słabym globalnym popycie

Chiny są największym na świecie producentem grafitu, a surowiec ten jest niezbędny do produkcji akumulatorów pojazdów elektrycznych.

Chiny nałożą wymogi dotyczące zezwoleń na eksport niektórych produktów grafitowych, chcąc chronić swoje bezpieczeństwo narodowe, podało w piątek Ministerstwo Handlu tego kraju.

Oświadczenie następuje w czasie, gdy zagraniczne rządy zwiększają presję na chińskie firmy w związku z ich praktykami przemysłowymi.

Chiny są największym na świecie producentem i eksporterem grafitu, a także rafinują ponad 90% światowego grafitu w materiał stosowany w praktycznie wszystkich anodach akumulatorów pojazdów elektrycznych – ujemnie naładowaną część akumulatora.

Zgodnie z nowymi ograniczeniami od 1 grudnia Chiny będą wymagać od eksporterów ubiegania się o pozwolenia na transport dwóch rodzajów grafitu, w tym grafitu syntetycznego o wysokiej czystości, wysokiej twardości i wysokiej intensywności, a także grafitu naturalnego w brokacie i jego produktach . .

Jednocześnie zrezygnowała z tymczasowych kontroli pięciu mniej wrażliwych produktów grafitowych stosowanych w podstawowych gałęziach przemysłu, takich jak hutnictwo, hutnictwo i chemia.

„Nowe środki zapewnią krajowe dostawy grafitu do zastosowań wojskowych, na przykład w sektorze lotniczym i kosmicznym, a także do krajowej produkcji akumulatorów” – powiedział Reutersowi Chang Ke, analityk w firmie konsultingowej Mysteel.

Dlaczego grafit jest ważny dla światowej gospodarki

Grafit naturalny jest klasyfikowany jako surowiec krytyczny (CRM) przez UE, Japonię, Kanadę i Stany Zjednoczone.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej oczekuje się, że popyt na grafit wzrośnie 20–25 razy w latach 2020–40.

„Grafit o wysokiej czułości to materiał o wysokiej wydajności i szerokim zakresie zastosowań w branżach takich jak półprzewodniki, motoryzacja, przemysł lotniczy, produkcja akumulatorów i chemia” – powiedział agencji Reuters analityk Ivan Lam, dyrektor Counterpoint Research.

Jednak wiele krajów na całym świecie, w tym Europa, polega na imporcie, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na grafit.

Według chińskich danych celnych głównymi odbiorcami grafitu z Chin są Japonia, Stany Zjednoczone, Indie i Korea Południowa.

Czy ta decyzja jest częścią wojny handlowej?

Najnowsza decyzja Chin w zakresie kontroli dostaw wydaje się być odpowiedzią na eskalację wojny handlowej pomiędzy tym azjatyckim krajem a Stanami Zjednoczonymi, a także UE.

Oświadczenie następuje zaledwie kilka dni po zaostrzeniu przez Stany Zjednoczone kontroli eksportu półprzewodników do Chin, w tym wstrzymaniu sprzedaży bardziej zaawansowanych chipów sztucznej inteligencji produkowanych przez firmę Nvidia.

Tymczasem Unia Europejska rozważa nałożenie ceł na pojazdy elektryczne produkowane w Chinach, argumentując, że nieuczciwie korzystają one z dotacji.

Nowe ograniczenie eksportu grafitu jest podobne do tych, które obowiązują od 1 sierpnia dla dwóch metali używanych do produkcji wiórów, galu i germanu. Ograniczenia ograniczyły ostatnio eksport tych metali z Chin i spowodowały wzrost cen poza granicami kraju.

„Odcięcie świata od grafitu byłoby odważnym krokiem, ponieważ myślę, że Chińczycy wiedzą, że spowodowałoby to zatrzymanie pojazdów elektrycznych na całym świecie i prawdopodobnie spowodowałoby raczej eskalację niż deeskalację niektórych toczących się sporów handlowych z Chinami – między UE i Chin, pomiędzy USA i Chinami” – powiedział Christopher Richter, zastępca dyrektora ds. badań w CLSA w Tokio w Japonii.

Ceny prawdopodobnie wzrosną

Ponieważ wydaje się, że decydenci zbroją swoje zasoby naturalne i produkty, rosnąca sprzedaż pojazdów elektrycznych zmusza producentów samochodów do szukania źródeł poza Chinami, aby uniknąć zakłóceń w łańcuchach dostaw, zwiększonych kosztów i przerw w produkcji.

Analitycy stwierdzili jednak, że nie jest jeszcze jasne, jak bardzo Chiny ograniczą eksport grafitu i jaki wpływ będą miały nowe środki dotyczące grafitu w perspektywie krótkoterminowej. Wydaje się jednak prawdopodobne, że będzie to miało wpływ na ceny.

„Grafit ma szerokie zastosowanie w przemyśle, a zapotrzebowanie na jego zastosowanie rośnie” – powiedział Ivan Lam agencji Reuters. „Uważamy, że średnia cena grafitu będzie w przyszłości nadal rosła ze względu na brak równowagi między podażą a popytem, ​​szczególnie w Rosji, która przed wojną między Rosją a Ukrainą była jednym z głównych dostawców grafitu”.

Richter powiedział, że prawdopodobne jest również, że producenci będą dywersyfikować swoje łańcuchy dostaw, w tym „rozglądając się zarówno za alternatywnymi źródłami, jak i alternatywnymi materiałami”.

Gdzie jeszcze sprawdzi się grafit?

Chiny produkują dwie trzecie światowego grafitu, ale w porównaniu do światowych rezerw kraj azjatycki nie jest jedyną opcją.

Według US Geological Survey Turcja (27,3%) i Brazylia (22,4%) posiadają łącznie połowę światowych naturalnych zasobów grafitu.

Chiny zajmują trzecie miejsce z 16%, za nimi plasują się Madagaskar (7,9%), Mozambik (7,6%), Tanzania (5,5%) i Rosja z ponad 4%.

Posunięcie to może szczególnie mocno uderzyć w gospodarkę USA, ponieważ jedna trzecia importu grafitu pochodzi z Chin. Obecnie ma niewielu bliskich sojuszników wśród krajów alternatywnych.