O nas
Kontakt

Człowiek kontra maszyna: sztuczna inteligencja po raz pierwszy pokonuje człowieka w grze mentalnej i fizycznej

Laura Kowalczyk

A labyrinth board game that an AI robot has learned to master faster than humans.

Chociaż sztuczna inteligencja pokonała arcymistrzów szachowych w poprzednich eksperymentach typu człowiek kontra maszyna, nigdy nie była w stanie przetestować także jej zdolności fizycznych.

Sztuczna inteligencja (AI) po raz pierwszy pokonała człowieka w zadaniu fizycznym i umysłowym.

Robot AI nauczył się grać w labirynt, używając rąk robota do kontrolowania dwóch pokręteł, aby sterować kulką przez labirynt bez wpadania do dziur.

Ucząc się na swoich błędach, a nawet próbując oszukać grę, robotowi udało się ukończyć zadanie od początku do końca w ciągu sześciu godzin, czyli krócej niż ludzie, aby wygrać grę.

Naukowcy z Uniwersytetu ETH w Zurychu w Szwajcarii zaprezentowali we wtorek robota AI o nazwie CyberRunner.

Chociaż sztuczna inteligencja pokonała arcymistrzów szachowych w poprzednich eksperymentach typu człowiek kontra maszyna, nigdy nie była w stanie przetestować również swoich zdolności fizycznych.

W labiryncie robot może ćwiczyć swoje umiejętności motoryczne i mięśnie logicznego myślenia przestrzennego.

Robot uczy się poprzez doświadczenie i wykorzystuje oparty na modelu algorytm uczenia się przez wzmacnianie, aby lepiej radzić sobie w grze. Następnie rozpoznaje strategie, a nawet opanowuje, jak używać swoich motorycznych rąk, a umiejętność ta poprawia się z każdym użyciem.

Naukowcy twierdzą, że robot AI osiąga o ponad 6 procent najszybszy zarejestrowany czas osiągnięty przez niezwykle utalentowanego gracza-człowieka.

„Wierzymy, że jest to idealne stanowisko testowe do badań nad uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją w świecie rzeczywistym” – powiedział jeden z badaczy, profesor Raffaello D’Andrea.

Naukowcy zapowiedzieli, że udostępnią projekt na otwartym kodzie źródłowym i udostępnią go na stronie internetowej.

„Za mniej niż 200 dolarów każdy może zaangażować się w najnowocześniejsze badania nad sztuczną inteligencją. Co więcej, gdy tysiące CyberRunnerów znajdzie się w prawdziwym świecie, możliwe będzie zaangażowanie się w eksperymenty na dużą skalę, podczas których nauka będzie przebiegać równolegle, na skalę globalną. Najwyższy poziom nauki obywatelskiej!” – powiedział D’Andrea.