Mapa przedstawia prognozę śmiertelności z powodu upałów w całej Europie, uwzględniając liczbę zgonów spowodowanych ekstremalnymi upałami w Grecji i Włoszech.
Cztery osoby zmarły w tym tygodniu we Włoszech z powodu ekstremalnych upałów. W Rzymie temperatura sięgnęła 38 stopni Celsjusza.
W wielu regionach obowiązują czerwone ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami, które mają obowiązywać do końca miesiąca w niektórych częściach Morza Śródziemnego.
W zeszłym miesiącu niezwykle gorąca pogoda zabiła sześciu turystów w Grecji, a eksperci przewidują kolejny rekordowo gorący rok spowodowany zmianami klimatycznymi. Ale trudno ocenić, jak niebezpieczne są fale upałów dla Ciebie.
Nowe narzędzie ma na celu wypełnienie tej luki, prognozując, jak prawdopodobne jest, że umrzesz, gdy upały uderzą w różne miejsca w Europie. Dane opierają się na wieku i płci.
Zarówno pogoda, jak i zdrowie publiczne mają wpływ na ryzyko wystąpienia fali upałów
Około 70 000 osób zmarło z przyczyn związanych z upałami latem 2022 r. w Europie, według badaczy z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal). Ten sam zespół wziął wcześniejsze dane dotyczące śmiertelności i połączył je z prognozami pogody, aby stworzyć pierwsze w swoim rodzaju narzędzie, które, jak ma nadzieję, uratuje życie w przyszłości.
„Do tej pory ostrzeżenia dotyczące temperatury opierały się wyłącznie na fizycznych informacjach zawartych w prognozach pogody, a zatem ignorują różnice w podatności na upały i zimno pomiędzy poszczególnymi grupami populacji” – wyjaśnia Joan Ballester Claramunt, główna badaczka grupy adaptacyjnej w ISGlobal.
„Problem polega na tym, że te informacje są takie same dla wszystkich” – mówi – „podczas gdy w rzeczywistości skutki są różne”.
System naukowców z Barcelony „zmienia ten paradygmat” poprzez przeniesienie uwagi z meteorologii na epidemiologię – naukę zajmującą się chorobami i innymi problemami zdrowia publicznego.
Naukowcy twierdzą, że w obliczu coraz częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych modele epidemiologiczne są niezbędne do opracowania nowych, opartych na skutkach systemów wczesnego ostrzegania.
Platforma Forecaster.health, uruchomiona dzisiaj w Internecie, jest pierwszą ogólnoeuropejską, publicznie dostępną platformą umożliwiającą prognozowanie rzeczywistego ryzyka śmiertelności w zależności od temperatury dla różnych grup demograficznych.
Kto jest najbardziej narażony na fale upałów?
Według ISGlobal temperatury otoczenia są przyczyną ponad pięciu milionów przedwczesnych zgonów rocznie na całym świecie, przy czym ponad 300 000 z nich ma miejsce w samej Europie Zachodniej.
Nasza wrażliwość na upały zależy od wielu czynników, m.in. płci i wieku.
„Wiemy na przykład, że kobiety są bardziej wrażliwe na upały niż mężczyźni i że ryzyko zgonu zarówno z powodu upału, jak i zimna wzrasta wraz z wiekiem” – mówi Marcos Quijal-Zamorano, badacz z ISGlobal i jeden z autorów systemu.
Patrząc na 30 czerwca, Forecaster.health wydaje na przykład ostrzeżenie przed ekstremalnym upałem dla kobiet w regionie Campobasso we Włoszech i wysokie ostrzeżenie dla mężczyzn. Prognoza jest ekstremalna dla obu płci w wieku 75-84 lat w pobliskiej Potenza, ale tylko ostrzeżenie o niskim upale jest wydawane dla osób w wieku 65-74 lat w tym regionie.
Dlaczego kobiety są bardziej narażone na śmierć podczas fal upałów?
„Nie jestem w 100 procentach pewien, czy wszystkie starsze kobiety zdają sobie sprawę, że są bardziej narażone niż mężczyźni. A może gdyby wiedziały, mogłyby coś zmienić” – mówi Ballester dla TylkoGliwice Green.
Za tym zjawiskiem stoi szereg czynników, wyjaśnia. Socjoekonomia dostarcza pewnych odpowiedzi: kobiety mają tendencję do niższych pensji, a zatem mają mniej zasobów, takich jak klimatyzacja, aby się chronić. Częściej owdowiały, więc częściej mieszkają samotnie i są odizolowane od pomocy.
Ważne jest też, aby pamiętać, że fale upałów zazwyczaj zabijają poprzez choroby współistniejące – schorzenia podstawowe, takie jak otyłość, cukrzyca, choroby zakaźne i nowotwory – na które upał działa jak dodatkowy, śmiertelny czynnik stresogenny.
U mężczyzn te choroby współistniejące pojawiają się w młodszym wieku – więc młodsi mężczyźni są w rzeczywistości bardziej podatni na ciepło niż młodsze kobiety. Ponieważ więcej kobiet przeżywa i jako grupa ma dłuższą oczekiwaną długość życia, stają się one bardziej podatne w starszym wieku.
Jak naukowcy mogą przewidywać zgony spowodowane falą upałów?
Forecaster.health korzysta z bazy danych o śmiertelności finansowanego przez UE projektu badawczego EARLY-ADAPT, w której obecnie znajdują się dane dotyczące 580 regionów w 31 krajach europejskich.
Użytkownicy mogą wpisać datę w ciągu najbliższych dwóch tygodni, dla której chcą zobaczyć prognozy dotyczące stanu zdrowia, i filtrować wyniki według podgrup populacji.
Następnie narzędzie wyświetla mapę z ostrzeżeniami dla 580 regionów, na której kolory oznaczają cztery poziomy ryzyka śmiertelności z powodu upałów i zimna: niski, umiarkowany, wysoki i ekstremalny.
Za tym stoją prawdziwe liczby, wyjaśnia Ballester. Modele epidemiologiczne obliczają odsetek zgonów przypisywanych temperaturze dla danej prognozy. Ekstremalne ostrzeżenie oznacza, że przewiduje się, że temperatura spowoduje ponad 20 procent zgonów jutro.
W jaki sposób mapa śmiertelności z powodu upałów może pomóc ratować ludzkie życie?
W większości krajów ostrzeżenia przed falami upałów wydawane są przez agencje meteorologiczne, nagłaśniane przez media i podejmowane przez służby zdrowia publicznego oraz społeczeństwo.
Zespół ISGlobal nie stara się zmienić tego systemu, ale samą informację. Zrozumienie, w jaki sposób ta sama temperatura zabija lub wpływa na zdrowie ludzi w inny sposób, pozwala nam podejmować bardziej świadome decyzje, mówi Ballester.
„Zawsze myślę o moim ojcu, który ma 95 lat. I nawet jeśli ma syna, który jest epidemiologiem, a ja zawsze mówię mu (o różnicy wieku), nie zdaje sobie sprawy z ryzyka, jakie to dla niego niesie.
„Wyobrażam sobie więc, że wśród ogółu społeczeństwa istnieje duży brak wiedzy na temat tych kwestii” — dodaje. „Dzięki świadomości to narzędzie ma również na celu zmianę niektórych z tych nawyków”.
„Musimy zapewnić ostrzeżenia dostosowane do cech każdej osoby” – uważa Ballester. Jeśli tego nie zrobimy, „nie zrobimy wszystkiego, co w naszej mocy, aby zapobiec śmierci”.
Naukowcy chcą zbudować platformę wielozagrożeniową
Docelowo Forecaster.health ma stać się platformą obejmującą wiele zagrożeń dla Europy i reszty świata.
W ciągu najbliższych miesięcy i lat naukowcy będą rozwijać platformę w różnych kierunkach, najpierw dodając do niej nowe kraje i mniejsze regiony, gdy tylko uzyskają nowe dane.
Oczekuje się również, że narzędzie pozwoli na zbudowanie nowych modeli epidemiologicznych uwzględniających ostrzeżenia zdrowotne dotyczące kilku substancji zanieczyszczających powietrze, takich jak cząstki stałe, ozon czy dwutlenek azotu.
Wreszcie platforma będzie również publikować ostrzeżenia dotyczące konkretnych przyczyn zgonu – takich jak choroby układu krążenia i układu oddechowego – a także innych skutków zdrowotnych, takich jak hospitalizacja i wypadki przy pracy.
„Nasze podejście zależy w dużej mierze od dostępności danych zdrowotnych, które pasują do naszych modeli epidemiologicznych. Chętnie dodamy dodatkowe wyniki zdrowotne dla większej liczby krajów lub mniejszych regionów, zarówno z Europy, jak i z innych kontynentów, jeśli dane zostaną nam dostarczone” – dodaje Ballester.