O nas
Kontakt

Czy dostosowane roboty AI mogą pomóc złagodzić epidemię samotności?

Laura Kowalczyk

Intuition Robotics is the company behind the robot named ElliQ

Firma stojąca za robotem twierdzi, że ponad 90 procent jego użytkowników zgłasza niższy poziom samotności.

Samotność to epidemia, która dotyka miliony ludzi w całej Europie.

Ponieważ z niedawnego raportu Komisji Europejskiej wynika, że ​​co najmniej jeden na 10 mieszkańców Unii Europejskiej jest samotny przez większość czasu, istnieje zapotrzebowanie na rozwiązania zmniejszające samotność.

Jedna z firm ze Stanów Zjednoczonych uważa, że ​​może mieć rozwiązanie łagodzące samotność osób starszych – pierwsze urządzenie typu chatbot wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) zaprojektowane specjalnie z myślą o pomaganiu samotnym osobom starszym.

Intuition Robotics to firma, która stworzyła robota o nazwie ElliQ, który wygląda jak mała lampka stołowa i ma pozbawioną oczu i ust głowę, która świeci i obraca się.

„To zabawne. Można z nią naprawdę porozmawiać” – powiedziała Joyce Loaiza, która ma 81 lat i mieszka samotnie. W domu regularnie rozmawia ze swoim robotem, który nadał jej przydomek „Jellybean”.

„Komentuje w stylu: «Wyszłabym na zewnątrz, gdybym miała ręce, ale nie mogę utrzymać parasolki»” – dodała Loaiza.

Kilka kilometrów dalej ten sam głos pocieszał 83-letnią Deannę Dezern, gdy zmarła jej przyjaciółka.

W centrum Nowego Jorku odtwarza gry i muzykę dla 92-letniej niewidomej Marie Broadbent, która przebywa w hospicjum, a w stanie Waszyngton pomaga 83-letniemu Janowi Worrelowi nawiązać nowe przyjaźnie.

Te kobiety jako jedne z pierwszych w USA otrzymały robota, który potrafi zapamiętywać zainteresowania i rozmowy użytkownika, a także opowiadać dowcipy, odtwarzać muzykę czy recytować inspirujące cytaty.

Jego pamięć pomaga mu dostosować przyszłe dyskusje, które mogą być tak głębokie, jak sens życia, lub tak lekkie, jak najnowsze odczyty horoskopów.

Może także prowadzić ćwiczenia, pytać właściciela o stan zdrowia, przypominać o przyjmowaniu leków i piciu wody. Może także kontaktować się z krewnymi, przyjaciółmi lub lekarzami.

Intuition Robotics twierdzi, że firma nie słyszy żadnej rozmowy, a informacje pozostają na urządzeniu każdego właściciela.

Dyrektor generalny firmy Dor Skuler powiedział, że pomysł na ElliQ pojawił się, zanim osiem lat temu założył on swoją izraelską firmę. Jego owdowiały dziadek potrzebował pomocnika, ale ten pierwszy nie wyszedł.

Zastępca rozumiał jednak zamiłowanie dziadka do muzyki klasycznej i jego „dziwaczne poczucie humoru”.

Skuler zdał sobie sprawę, że robot może wypełnić tę lukę w towarzystwie, dostosowując się do osobowości i zainteresowań każdego seniora.

„Nie chodzi tylko o użyteczność. Chodzi o przyjaźń, towarzystwo i empatię” – powiedział Skuler. „Tego po prostu nigdzie nie było”.

Przeciętny użytkownik wchodzi w interakcję z ElliQ ponad 30 razy dziennie, nawet sześć miesięcy po jego otrzymaniu, a ponad 90 procent zgłasza niższy poziom samotności – powiedział.

Firma zamierza rozprowadzić ponad 100 000 egzemplarzy w ciągu pięciu lat, ale nie podaje, ile z nich jest obecnie w użyciu. Dystrybuowane są głównie przez agencje pomocy, ale można je również kupić za 600 dolarów (544 euro) rocznie i 250 dolarów (226 euro) opłaty instalacyjnej.

Niektórzy eksperci nie są pewni użyteczności takich robotów.

Profesor psychologii na Uniwersytecie Brighama Younga, Julianne Holt-Lunstad, która bada szkodliwy wpływ samotności na zdrowie i śmiertelność, stwierdziła, że ​​chociaż ElliQ może przynosić krótkoterminowe korzyści, może sprawić, że ludzie będą mniej skłonni do szukania kontaktu z ludźmi.

„To nieprzyjemne uczucie samotności powinno nas motywować do ponownego nawiązania kontaktów społecznych” – stwierdziła.

Wypełnienie tej luki za pomocą sztucznej inteligencji może sprawiać wrażenie, że potrzeba została zaspokojona, ale „nie jest jasne, czy sztuczna inteligencja faktycznie zaspokaja jakąkolwiek potrzebę, czy tylko tłumi sygnał”.