O nas
Kontakt

Czy era podwójnej pracy dobiega końca?

Laura Kowalczyk

Polyworking, or double jobbing, is on the rise, especially in the tech sector.

Może wydawać się zaskakujące, że w obliczu tak zwanej „wielkiej rezygnacji”, podczas której zalew pracowników zmienił pracę lub ją rzucił, zaobserwowaliśmy również wzrost żonglowania pracą, zwłaszcza w branży technologicznej.

Podejmowanie obowiązków na boku to powszechna cecha współczesnego zatrudnienia, szczególnie w przypadku pracowników etatowych, ale dla wielu programistów i specjalistów technicznych „polyworking” – czyli praktyka wykonywania wielu prac na pełny etat – stała się stałym stylem życia.

Podwójna (lub potrójna) praca ma sens finansowy. W obliczu stagnacji płac i rosnących kosztów życia praktyka podejmowania więcej niż jednej formy zatrudnienia w USA stale rośnie w ciągu ostatniej dekady.

Według najnowszych danych opracowanych przez Owl Labs w ramach raportu State of Hybrid Work 2023 prawie połowa ankietowanych pracowników (46 procent) stwierdziła, że ​​ma co najmniej jedną dodatkową pracę lub zajęcie dodatkowe poza główną pracą na pełny etat, a dodatkowe 20 procent przyznało, że chciałoby takiego.

I miało to sens na poziomie praktycznym. Odsetek techników pracujących w pełni zdalnie jest wyższy niż w innych sektorach i taki był jeszcze przed pandemią. Jeśli masz komputer i dobre połączenie internetowe, możesz pracować z dowolnego miejsca na świecie.

Na początek to właśnie przyciąga wiele osób do kodowania. I oczywiście bez menedżerów, którzy fizycznie zaglądali im przez ramiona, niektórzy zdalni pracownicy wykonywali więcej niż jedną pracę na pełny etat – zwykle w nakładających się godzinach – nie powiadamiając o tym swoich pracodawców.

Z podatkowego punktu widzenia Polyworking jest technicznie legalny w UE.

W tym przypadku podjęcie drugiej pracy mogłoby zmienić kodeks podatkowy pracownika, ale nie zostałoby to wyraźnie zgłoszone działowi płac pierwszego pracodawcy jako druga praca na pełny etat i prawdopodobnie pozostałoby niezauważone w większych firmach.

Wady wielopracy

Jednakże wielopraca może naruszać umowy lub umowy o „zakazie konkurencji”. Przyłapanie może kosztować Cię utratę pracy na pełny etat i potencjalnie utrudnić znalezienie kolejnej pracy w przyszłości.

Musisz zadać sobie pytanie, jak zrównoważony jest w dłuższej perspektywie tego rodzaju pracujący styl życia? Może to mieć wpływ na Ciebie osobiście poprzez potencjalne wypalenie zawodowe, a także zawodowo, ponieważ istnieje duży potencjał niskiej produktywności w co najmniej jednym z Twoich innych stanowisk.

Kryzys, który uderza w wielopracujący styl życia, polega na tym, że przez ostatni rok praca zdalna na całym świecie miała cel na karku.

Pierwsze w kolejce do złamania bata są duże firmy technologiczne. Nakaz Google dotyczący powrotu do pracy grozi śledzeniem obecności i uwzględnianiem jej w ocenach wyników.

Amazon, Meta i Lyft chcą, aby pracownicy wrócili do swoich biurek, żądając co najmniej trzech dni w tygodniu w biurze. X (dawniej Twitter) nakazał pracownikom pracę w biurze co najmniej 40 godzin tygodniowo.

Jak na ironię, nawet platforma przesyłania wiadomości wideo Zoom ogłosiła, że ​​zastosuje „ustrukturyzowane podejście hybrydowe”, aby zadziałało.

Czego chcą pracownicy

Jednak cała presja z góry w niewielkim stopniu zmniejszyła apetyt pracowników technologicznych na pracę zdalną i hybrydową. Pracownicy chcą, aby pracodawcy pokazali im pieniądze, znieśli sztywne godziny pracy i zapewnili im elastyczność.

Według niedawnego raportu Young Generation in Tech (w którym wzięło udział 2000 osób w wieku 20–30 lat pracujących w branży technologicznej w siedmiu krajach europejskich) poza wynagrodzeniem ankietowani najbardziej cenią hybrydowe i elastyczne zmiany, a następnie budżety na naukę i rozwój oraz Korzyści zdrowotne.

Na czwartym i szóstym miejscu uplasował się czterodniowy model pracy i możliwość pracy z dowolnego miejsca przez jakiś czas.

Które kraje europejskie są zatem najbardziej otwarte na pracę hybrydową lub zdalną? Holandia może pochwalić się najwyższym odsetkiem pracowników pracujących zdalnie – ponad 50 procent, czyli czterokrotnie wyższym niż w Wielkiej Brytanii.

Zeszłego lata holenderski parlament zatwierdził przepisy uznające pracę z domu za prawo, co czyni Holandię jednym z pierwszych krajów, które zgodnie z prawem przyznały elastyczność pracy zdalnej.

Nowe przepisy wymagają od pracodawców rozważenia wniosków o pracę zdalną i podania powodu odmowy.

Niemcy są drugim najpopularniejszym krajem w bloku, do którego przenosi się do pracy w branży technologicznej – i nie bez powodu. Obecnie prognozuje się, że do 2027 r. niemiecki rynek technologii wzrośnie o 30,34 miliarda dolarów (27,4 miliarda euro), a liczba niemieckich MŚP, które będą dodawać rozwiązania technologiczne do swoich przedsiębiorstw, zwiększy się, co spowoduje pojawienie się na rynku miejsc pracy w branży IT.

3 firmy, które warto sprawdzić pod kątem elastycznej pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy na tablicy ogłoszeń TylkoGliwice w Trusted Shops AG, która ma kilka wolnych stanowisk dla inżynierów i IT. Wszystkie oferują możliwość pracy w 100% mobilnej (lub na miejscu/hybrydowej) na terenie Niemiec.

Trusted Shops jest dumne ze swojej międzynarodowej i zróżnicowanej siły roboczej, wspierającej kolegów z ponad 40 krajów, którzy pracują na 13 rynkach w pięciu biurach w całej Europie.

W pełni zdalny lub hybrydowy model pracy na miejscu jest również dostępny w firmie Star Cooperative z siedzibą w Ingolstadt, specjalizującej się w elektronice samochodowej. W firmie dostępnych jest wiele stanowisk pracy na terenie całych Niemiec.

Nadal czekasz, aby znaleźć europejskie miasto, które śpiewa dla Ciebie? Dlaczego nie zbadać firmy takiej jak EBA Clearing, która opracowuje, zarządza i obsługuje ogólnoeuropejskie rozwiązania w zakresie infrastruktury płatniczej.

Należąca do 48 głównych banków działających w Europie i oparta na modelu zarządzania neutralnym dla kraju, jej systemy płatnicze są z założenia ogólnoeuropejskie i opracowane w ścisłej współpracy z międzynarodową społecznością użytkowników i jej najlepszymi w swojej klasie partnerami technologicznymi.

Firma oferuje pracę na terenie całego bloku, m.in. w Paryżu, Brukseli czy Frankfurcie.

Sprawdź setki ofert pracy dostępnych obecnie na tablicy ogłoszeń TylkoGliwice