O nas
Kontakt

Czy firmy dyskryminują ze względu na wiek? Oto wyniki

Laura Kowalczyk

Recruitment process

Jakie jest stanowisko Europy wobec osób starszych na rynku pracy? TylkoGliwice Business dokonuje przeglądu wniosków z niedawnego badania.

Niedawne badanie ujawniło postawy dotyczące praktyk zatrudniania wśród starszych pracowników.

W ankiecie przeprowadzonej przez specjalistę ds. emerytur Just Group wśród 1000 emerytów i półemerytów w wieku 55 lat i więcej ponad połowa (55%) wyraziła przekonanie, że pracodawcy rzadziej zatrudniają starszych pracowników, podczas gdy tylko 17% nie zgadza się z tym.

Około 31% respondentów uważa, że ​​pracodawcy postrzegają starszych pracowników jako mniej produktywnych i mniej energicznych. 27% z nich uważa, że ​​jest to rozwiązanie oszczędnościowe umożliwiające firmom zatrudnianie młodszych pracowników. Około 19% zauważyło, że dyskryminacja ze względu na wiek wydaje się mniejszym problemem dla przedsiębiorstw niż inne uprzedzenia.

Powody, dla których pracodawcy są mniej skłonni zatrudniać starszych pracowników
Powody, dla których pracodawcy są mniej skłonni zatrudniać starszych pracowników

Mniejszość uważała również, że pracodawcy postrzegają starszych pracowników jako bardziej wymagających i mogących zakłócać kulturę miejsca pracy.

„Sprawiedliwy dostęp do rynku pracy w późniejszym życiu jest ważny, ponieważ daje osobom powyżej 55. roku życia szansę na powrót na właściwe tory, jeśli staną w obliczu nieoczekiwanego wydarzenia życiowego, które zmusi je do opuszczenia rynku pracy. Rynek pracy”, Stephen Lowe, grupa dyrektor ds. komunikacji Grupy Just. , powiedział.

„Bez tej równości szans stają przed potrójnym problemem: utratą dochodów, utratą możliwości oszczędzania większej ilości na emeryturę i prawdopodobnie koniecznością wcześniejszego pobierania emerytury, niż oczekiwano, co połączy obie strony. »

Prawie połowa (45%) ankietowanych zauważyła również, że przeszła na emeryturę wcześniej, niż planowano, z powodów przymusowych, w tym problemów zdrowotnych, zwolnień lub niedoborów pracy oraz obowiązków opiekuńczych.

Jednak według Eurostatu w 2019 r. wskaźnik zatrudnienia osób w wieku od 55 do 64 lat był wyższy niż średnia dla wszystkich dorosłych i wyniosła 66,0% w przypadku mężczyzn i 52,6% w przypadku kobiet. Wzrost wskaźników zatrudnienia w tej grupie wiekowej w latach 2004-2019 był tendencją wspólną dla wielu krajów Europy.

Wskaźnik zatrudnienia według płci i grupy wiekowej, UE-27, 2004–2019 (%)
Wskaźnik zatrudnienia według płci i grupy wiekowej, UE-27, 2004–2019 (%)

W szczególności Słowacja i Austria odnotowały podwojenie wskaźnika zatrudnienia w tej grupie demograficznej. W 2019 r. Szwecja, Niemcy, Estonia i Dania przekroczyły wskaźnik zatrudnienia wynoszący 70,0%, natomiast sześć państw członkowskich UE – Polska, Słowenia, Rumunia, Chorwacja, Grecja i Luksemburg – odnotowało wskaźniki poniżej 50,0% dla tej grupy wiekowej.

Jednak niektóre z tych liczb nie reprezentują całego obrazu.

Badanie przeprowadzone przez Age Platform Europe, stowarzyszenie grup non-profit działających na rzecz osób starszych, sugeruje, że europejskie ramy w dalszym ciągu zaniedbują starszych pracowników. W raporcie wyrażono zaniepokojenie faktem, że decyzje podejmowane przez sądy europejskie i krajowe w dalszym ciągu wydają się odzwierciedlać uprzedzone i przestarzałe poglądy na temat możliwości osób starszych na rynku pracy.

Dwadzieścia lat po wdrożeniu w 2000 r. ramowej dyrektywy UE w sprawie zatrudnienia, która wprowadziła w różnych stanach przepisy dotyczące dyskryminacji ze względu na wiek, nadal istnieją obawy, czy podjęto wystarczające działania w celu ułatwienia zatrudniania starszych pracowników.

Nena Georgantzi, koordynatorka ds. praw człowieka i polityki niedyskryminacji w Age Platform Europe, powiedziała „Financial Times”, że nadal potrzebne są bardziej radykalne zmiany.

„Dyskryminacja ze względu na wiek jest nadal zakorzeniona w systemie i społeczeństwie” – stwierdziła Georgantzi.

„Istnieje brak równowagi pomiędzy dyskursem politycznym a rzeczywistością”.