O nas
Kontakt

Czy grozi nam utrata ostatniego filaru naszego cyfrowego bezpieczeństwa?

Laura Kowalczyk

Czy grozi nam utrata ostatniego filaru naszego cyfrowego bezpieczeństwa?

Biorąc pod uwagę poważne konsekwencje dla życia wielu osób, zwłaszcza tych najbardziej marginalizowanych, niezwykle istotne jest zapewnienie każdemu prywatności, piszą Viktoria Tomova i Chloé Berthélémy.

Jeśli korzystasz z szyfrowanych aplikacji, takich jak WhatsApp, Signal czy ProtonMail, powinieneś się martwić potencjalnym przyjęciem nowego europejskiego prawa.

Ten projekt ustawy grozi zainstalowaniem de facto oprogramowania szpiegującego na każdym urządzeniu i szpiegowaniem Twojej prywatnej komunikacji z przyjaciółmi, współpracownikami i rodziną, nawet jeśli są one zaszyfrowane.

Jest to część szerszej tendencji panującej w Europie, gdzie policja włamuje się do całych sieci komunikacyjnych i gdzie ludzie są sądzeni, przetrzymywani lub przesłuchiwani za używanie zaszyfrowanych narzędzi lub udział w szkoleniach w zakresie umiejętności cyfrowych.

Dziennikarze, przeciwnicy polityczni i obrońcy praw człowieka są celem oprogramowania szpiegującego, które zagraża ich bezpieczeństwu i uniemożliwia zwalczanie nadużyć władzy.

Stany i organy ścigania wywierają coraz większy nacisk polityczny na rzecz stosowania środków inwigilacji i tylnych drzwi do prywatnej przestrzeni każdego człowieka.

W EDRi słyszymy od osób, których życie na co dzień zależy od ich bezpieczeństwa cyfrowego. Są to dziennikarze, obrońcy ziemi, aktywistki, obrończynie praw człowieka, osoby świadczące usługi seksualne i zwykli ludzie, którzy cenią swoją prywatność.

Złamanie szyfrowania i kryminalizacja jego stosowania nie rozwiąże głębokich problemów społecznych, przed którymi stoimy. Zamiast tego rządy powinny chronić i promować właśnie narzędzie, które zapewnia nasze bezpieczeństwo cyfrowe.

Jakie są obecne ataki na szyfrowanie?

Przez dziesięciolecia państwa opowiadały się za tworzeniem backdoorów zapewniających „wyjątkowy dostęp” do zaszyfrowanych danych. Bezskutecznie.

Dziś zwracają się do firm, aby powierzały im bezpośrednie skanowanie całej zawartości i wykrywanie niechcianych.

Na przykład Unia Europejska proponuje nowe prawo – rozporządzenie w sprawie CSA – które rzekomo ma na celu zwalczanie rozpowszechniania materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci.

Bez względu na to, czy jesteś podejrzany o popełnienie przestępstwa, czy nie, będzie to miało wpływ na Ciebie i pozostałe setki milionów ludzi mieszkających w UE.

AP Photo/Jean-Francois Badias
Członkowie Parlamentu Europejskiego głosują w Strasburgu, marzec 2023 r

Jednak zmienia Twój telefon lub smartwatch w maszynę szpiegowską. Bez względu na to, czy jesteś podejrzany o popełnienie przestępstwa, czy nie, będzie to miało wpływ na Ciebie i pozostałe setki milionów ludzi mieszkających w UE.

Rządy Hiszpanii i Cypru dały jasno do zrozumienia, że ​​postrzegają tę ustawę jako szansę na uzyskanie szerokiego dostępu do prywatnych zaszyfrowanych wiadomości obywateli. I na tym by się nie skończyło: Hiszpania również wyraźnie wzywa do zakazania kompleksowego szyfrowania.

Demonizacja szyfrowania jest coraz bardziej widoczna w represyjnych działaniach państw wobec aktywistów.

Czy korzystanie z podstawowych narzędzi cyfrowych może wpędzić Cię w kłopoty?

Niedawne przypadki pokazują, że korzystanie z zaszyfrowanych narzędzi jest postrzegane jako zachowanie „podejrzane” lub „tajne”.

Sean Binder i Sarah Mardini, dwie młode aktywistki, prowadziły akcje poszukiwawczo-ratownicze w Grecji, aby ratować ludzi w drodze.

Jednak od 2021 r. grozi im zarzut szpiegostwa, ponieważ współpracował z innymi organizacjami humanitarnymi za pośrednictwem WhatsApp – usługi szyfrowania wiadomości, z której korzysta 2 miliardy ludzi na całym świecie.

Jak Binder powiedział The Guardian w listopadzie 2021 r.: „Choć zarzuty mogą być absurdalne, rzucają one cień na twoje życie, który uniemożliwia dalszy rozwój”.

Błahe fakty, takie jak korzystanie z Signal i innych popularnych zaszyfrowanych aplikacji, popularne narzędzia zapewniające anonimowość cyfrową, takie jak Tor lub udział w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego, są wykorzystywane jako dowód (ukrywania) działalności przestępczej.

Patrick Sison/Patrick Sison
WhatsApp pojawia się na smartfonie, marzec 2017

Inny przypadek kryminalizacji dotyczy siedmiu osób postawionych przed sądem we Francji za używanie zaszyfrowanych narzędzi.

Błahe fakty, takie jak korzystanie z Signal i innych popularnych zaszyfrowanych aplikacji, popularne narzędzia zapewniające anonimowość cyfrową, takie jak Tor lub udział w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego, są wykorzystywane jako dowód na to, że próbują ukryć działalność przestępczą.

„W naszym przypadku państwo francuskie próbuje kryminalizować korzystanie z tych narzędzi, aby delegitymizować i usuwać wszelkie możliwości ochrony w Internecie. Jej celem jest zintensyfikowanie i tak już zaciekłych represji wobec działaczy” – powiedziała Camille, jedna z oskarżonych w tak zwanej sprawie z 8 grudnia, francuskiej grupie zwolenników La Quadrature du Net.

Prywatność wzmacnia, nadzór słabnie

Co więcej, państwa UE ociągają się, jeśli chodzi o położenie kresu niebezpiecznemu rynkowi technologii nadzoru.

Rynek ten, nazwany „przemysłem braku bezpieczeństwa” przez Edwarda Snowdena, byłego agenta NSA, który dziesięć lat temu ujawnił szeroko zakrojoną działalność szpiegowską Stanów Zjednoczonych, wymknął się spod kontroli.

Sprowadził na świat niezwykle natrętne oprogramowanie, takie jak niesławny Pegasus, które może zamienić Twój telefon w całodobową maszynę szpiegowską, która słyszy i widzi wszystko, co robisz.

W Hiszpanii narzędzie to dotknęło 65 bezpośrednich ofiar i tysiące dodatkowych ofiar, co doprowadziło do największego w historii przypadku certyfikowanego nadzoru cybernetycznego.

AP Photo/Manu Fernandez
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez słucha przemówienia lidera partii Vox Santiago Abascala podczas sesji parlamentarnej w Madrycie, październik 2020 r.

W Hiszpanii narzędzie to dotknęło 65 bezpośrednich ofiar i tysiące dodatkowych ofiar, co doprowadziło do największego w historii przypadku certyfikowanego nadzoru cybernetycznego. A mimo to nie podejmuje się żadnych działań, aby skutecznie powstrzymać produkcję, sprzedaż i używanie tego rodzaju oprogramowania szpiegującego.

W obliczu takich ataków jeszcze ważniejsza jest ochrona szyfrowania i bezpieczeństwa cyfrowego ludzi.

Szyfrowanie umożliwia poufną komunikację i podtrzymuje naszą zdolność do bezpiecznej pracy, organizowania się, utrzymywania kontaktów towarzyskich, kochania się i dbania o siebie nawzajem.

Na przykład przestrzenie internetowe są niezbędne dla młodych ludzi, ponieważ odkrywają własną tożsamość, kształtują swoje opinie i przekonania oraz łączą się z innymi.

Stworzenie bezpiecznych przestrzeni dla młodzieży w mediach społecznościowych, komunikatorach internetowych i grach wideo będzie możliwe tylko wtedy, gdy prywatne firmy, rządy i inne podmioty będą szanować integralność i prywatność tych przestrzeni.

Poważne konsekwencje dla życia wielu osób

Dowody wskazują, że 80% młodych ludzi nie czułoby się komfortowo odkrywając swoją seksualność lub angażując się politycznie, gdyby władze mogły monitorować ich komunikację cyfrową.

W przypadku obrońców kobiet, rdzennych obrońców ziemi, działaczy na rzecz sprawiedliwości rasowej i obrońców praw migrantów niebezpieczna komunikacja może mieć konsekwencje dla życia lub śmierci.

Na przykład organizatorzy i demonstranci Black Lives Matter stwierdzili, że czują się bezpieczniej, komunikując się dzięki szyfrowaniu typu end-to-end.

Biorąc pod uwagę poważne konsekwencje dla życia wielu osób, zwłaszcza tych najbardziej marginalizowanych, niezwykle istotne jest zapewnienie każdemu prywatności.

AP Photo/Rodrigo Abd
Rdzenne kobiety z prowincji Jujuy podczas obchodów „La Pachamama”, czyli Dnia Matki Ziemi w Buenos Aires, sierpień 2023

Podobnie życie osób świadczących usługi seksualne zależy od prywatnej komunikacji i szyfrowania, ponieważ we wszystkich krajach są one brutalnie kryminalizowane i dyskryminowane.

„W pracy korzystam z Internetu i chcę też zachować bezpieczeństwo. Przyzwyczaiłam się do tego, że mój rząd nie chroni mnie, ale przynajmniej nie przeszkadzajcie mi chronić siebie. Nie potrzebuję tej dodatkowej obawy, że „obserwują wszystko, co robię, a ja nie mogę nic z tym zrobić” – powiedziała Europejskiemu Sojuszowi na rzecz Praw Pracowników Seksualnych Ember, prostytutka.

Biorąc pod uwagę poważne konsekwencje dla życia wielu osób, zwłaszcza tych najbardziej marginalizowanych, niezwykle istotne jest zapewnienie każdemu prywatności.

Jednak rozporządzenie w sprawie CSA mogłoby podważyć szyfrowanie i umożliwić masową inwigilację. Ponieważ Parlament Europejski ma wkrótce głosować nad tym projektem ustawy, ma on niepowtarzalną okazję do ochrony naszego zaufania do bezpiecznej i poufnej komunikacji poprzez jego odrzucenie.