Jednym z głównych problemów w rozwoju maszyn jest to, że często borykają się one z błędami danych. IBM twierdzi jednak, że jego chipy mogą coś zmienić.
Gigant technologiczny IBM osiągnął kamień milowy w swoich ambicjach kwantowych i zaprezentował nowy chip i maszynę, które, jak ma nadzieję, pomogą w rozwiązywaniu problemów wykraczających poza możliwości tradycyjnych komputerów.
Zaprezentowanie rozwiązania na poniedziałkowej konferencji IBM w Nowym Jorku następuje w czasie, gdy firmy i kraje ścigają się w opracowywaniu maszyn kwantowych, które mogą wykonywać jednocześnie dużą liczbę obliczeń z niewiarygodną szybkością.
Nowy chip ma ponad 1000 kubitów, co odpowiada liczbie bitów cyfrowych w zwykłym komputerze.
Jednym z głównych problemów w rozwoju maszyn jest to, że często borykają się one z błędami danych. IBM stwierdził jednak, że ma nową metodę łączenia chipów wewnątrz maszyn, która może następnie łączyć maszyny, a dzięki nowemu połączeniu z kodem błędu może w ciągu 10 lat wyprodukować jeszcze wydajniejsze maszyny kwantowe.
Pierwsza maszyna, która je wykorzystała, nazywa się Quantum System Two i wykorzystuje trzy tak zwane chipy „Heron”.
„Wkroczyliśmy w erę, w której komputery kwantowe są wykorzystywane jako narzędzie do odkrywania nowych granic nauki” – powiedział Dario Gil, starszy wiceprezes i dyrektor ds. badań IBM.
„W miarę ciągłego doskonalenia możliwości skalowania systemów kwantowych i dostarczania wartości za pośrednictwem architektur modułowych, będziemy w dalszym ciągu podnosić jakość stosu technologii kwantowej o skali użytkowej – i oddamy go w ręce naszych użytkowników i partnerów, którzy będą przesuwać granice bardziej złożone problemy”.
IBM nie przewidział, kiedy będzie mógł wejść na rynek komercyjny z maszynami kwantowymi.
Odkrycie zmieniające życie
Na dorocznym szczycie IBM Quantum Summit firma zaprezentowała również 10 projektów, które pokazały potencjalną moc obliczeń kwantowych, na przykład w odkrywaniu leków.
Skalowalny Algorithmiq, w ramach którego opracowywane są algorytmy kwantowe do rozwiązywania problemów w naukach przyrodniczych, był jednym z nich i pomyślnie przeprowadził jeden z największych jak dotąd eksperymentów dotyczących łagodzenia błędów skali na sprzęcie IBM. Stwierdzono, że to osiągnięcie stawia ich obok IBM na czele w dążeniu do użyteczności kwantowej, odnosząc się do zdolności komputera kwantowego do wykonywania niezawodnych obliczeń wykraczających poza możliwości zwykłych metod obliczeniowych, w rzeczywistych przypadkach użycia.
„Dzisiejszy dzień stanowi kolejny dowód na to, że podstawowe techniki łagodzenia błędów Algorithmiq są potężne i umożliwią przeprowadzanie na dużą skalę eksperymentów w konkretnych przypadkach użycia, prowadząc nas w erę użyteczności kwantowej do rzeczywistych zastosowań komercyjnych” – powiedziała Sabrina Maniscalco, współzałożycielka i dyrektor generalna Algorithmiq.
„Jako profesor poświęciłam ponad 20 lat swojego życia badaniu zaszumionych układów kwantowych i nigdy nie myślałam, że tego typu eksperymenty będą możliwe tak szybko” – powiedziała w komentarzu dla TylkoGliwice Next.
Kwant i sztuczna inteligencja
Ponadto IBM jest pionierem w zakresie wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji do programowania kodu kwantowego na platformie IBM dla przedsiębiorstw AI watsonx.
„Zarówno generatywna sztuczna inteligencja, jak i obliczenia kwantowe osiągają punkt zwrotny, co daje nam możliwość wykorzystania zaufanego modelu podstawowego firmy Watsonx w celu uproszczenia sposobu budowania algorytmów kwantowych na potrzeby eksploracji w skali użytkowej” – powiedział Jay Gambetta, wiceprezes i IBM Pracownik IBM.
„To znaczący krok w kierunku poszerzenia dostępu do obliczeń kwantowych i udostępnienia ich użytkownikom jako instrumentu badań naukowych”.