O nas
Kontakt

Czy Komisja Europejska egzekwuje praworządność na Węgrzech? | Radio Schuman

Laura Kowalczyk

Euronews

Węgry, a także Słowacja i Włochy, znalazły się pod ostrzałem krytyki za stały upadek standardów demokratycznych, wynika z najnowszego raportu na temat praworządności, opublikowanego w tym tygodniu przez Komisję Europejską.

Czy Komisja Europejska skutecznie czuwała nad poszanowaniem praworządności w państwach członkowskich UE w trakcie swojej ostatniej kadencji?

Raport o praworządności z tego tygodnia ujawnił poważne problemy na Węgrzech, we Włoszech, w Rumunii, na Słowacji i na Malcie, szczególnie w kwestii wolności mediów. Sytuacja na Węgrzech została opisana przez komisarza Didiera Reyndersa jako „problem systemowy” na konferencji prasowej 24 lipca.

Jak Ursula von der Leyen poradzi sobie z tą kwestią podczas swojej drugiej kadencji jako przewodnicząca Komisji? Czy nowe siły zostaną zastosowane wobec państw członkowskich, aby przestrzegały praworządności? Czy tzw. „mechanizm warunkowości UE” powinien zostać wzmocniony w nadchodzących negocjacjach dotyczących wieloletnich ram finansowych (MFF)?

Radio Schuman rozmawiało na ten temat z niemieckim liberałem Moritzem Kornerem, europosłem, który głosował przeciwko ponownemu mianowaniu von der Leyen na stanowisko przewodniczącej, z uwagi na jej działania na rzecz przestrzegania praworządności w państwach członkowskich.

W lżejszym tonie przyjrzyjmy się, jak rozkwitły balkony solarne w Niemczech.