TylkoGliwice przeprowadził analizę statystyczną, aby zbadać potencjalny związek między liczbą medali zdobytych na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 r. a wydatkami rządowymi i wskaźnikami zatrudnienia w sporcie w Europie.
Który kraj europejski wypadł najlepiej na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Odpowiedź może nie być taka prosta.
Przede wszystkim, wszystko zależy od sposobu liczenia medali — czy według łącznej liczby medali, złotych, czy stosując ważony system punktowy.
Ponadto cechy społeczno-ekonomiczne i demograficzne poszczególnych krajów znacznie się różnią, co utrudnia dokonywanie porównań.
Aby zapewnić bardziej szczegółową analizę, TylkoGliwice zbadał stopę zatrudnienia w sporcie i wydatki rządowe, aby ocenić wyniki olimpijskie krajów europejskich podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
Kto jest najlepszy? Zależy kto liczy
Nie ma formalnego systemu liczenia medali, który pozwalałby porównywać kraje na igrzyskach olimpijskich.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) nie popiera wyraźnie żadnej konkretnej metody. Jednak obecny ranking na oficjalnej stronie internetowej opiera się na liczbie złotych medali.
Media, badacze i eksperci proponują różne systemy punktowe, które pozwalają na liczenie medali i klasyfikowanie krajów.
Ważony system punktowy bierze pod uwagę względną wartość medali, przy czym złoto jest warte więcej niż srebro, a srebro więcej niż brąz. Na przykład w systemie „3:2:1” trzy punkty są przyznawane za złoty medal, dwa punkty za srebrny i jeden punkt za brązowy.
Jednak wartość przypisana złotemu medalowi może się różnić. Na przykład, według artykułu Jarosława Siergiejewa, w 2008 r. The New York Times stosował system „4:2:1”. W 1908 r. brytyjska prasa stosowała ważenie „5:3:1”.
Niedawno Topend Sports zaproponował model „6:2:1”. Ostatecznie wybór systemu ważenia jest subiektywny i może wpłynąć na wynik rankingu.
Jeśli chodzi o liczbę medali, Francja znalazła się na czele rankingu we wszystkich systemach liczenia w Europie, obejmujących UE, EFTA, Wielką Brytanię i kraje kandydujące do UE.
Największa różnica w rankingach w tych systemach występuje między Holandią i Wielką Brytanią (Team GB).
Biorąc pod uwagę tylko liczbę złotych medali, Holandia (15) przewyższa Team GB (14). Jednak biorąc pod uwagę całkowitą liczbę medali, Team GB wyraźnie plasuje się na drugim miejscu.
Dla przykładu: Holandia zdobyła w sumie 34 medale, podczas gdy Wielka Brytania zapewniła sobie 65. W systemie „4:2:1” Holandia zdobyła 86 punktów, podczas gdy Wielka Brytania zgromadziła 129 punktów.
Rankingi Gruzji i Belgii również zmieniają się w zależności od używanego systemu liczenia. Możesz dokonać własnych ocen dla innych krajów w oparciu o wybrany system.
Nawet jeśli istnieje ogólna zgoda co do sposobu liczenia medali, to samo w sobie nie pozwala to na dokładną ocenę osiągnięć danego kraju na igrzyskach olimpijskich, biorąc pod uwagę znaczne różnice w wielkości populacji i zasobach pomiędzy poszczególnymi krajami.
Dlatego też wiele badań bierze pod uwagę inne czynniki, takie jak medale na mieszkańca i produkt krajowy brutto (PKB) na mieszkańca, aby dokonać uczciwej oceny. Jednak podejścia te mają również swoje ograniczenia.
Czy zatrudnianie i wydawanie większych kwot pomaga?
Badamy potencjalny związek między liczbą medali, wskaźnikami zatrudnienia w sporcie i wydatkami rządowymi na sport w Europie.
Przyjrzyjmy się najpierw, jak różnią się one w Europie, głównie wśród państw członkowskich UE, krajów EFTA i krajów kandydujących do UE, dla których dostępne są dane.
W 2022 r. kraje nordyckie były liderami Europy pod względem zatrudnienia sportowców jako udziału w całkowitym zatrudnieniu. Islandia była wyjątkiem z wynikiem 2,6%, podczas gdy cztery inne kraje nordyckie również miały wskaźniki powyżej 1,1%.
Wśród największych gospodarek Europy najwyższy wskaźnik odnotowano w Hiszpanii – 1,2%, następnie we Francji – 1%, natomiast w Niemczech wskaźnik był zauważalnie niższy i wyniósł zaledwie 0,6%.
Patrząc na liczbę osób zatrudnionych w sporcie na 100 000 mieszkańców, pojawia się podobny trend, przy czym kraje nordyckie przodują pod względem wskaźników. Hiszpania i Francja również odnotowały wyższe wskaźniki niż Niemcy i Włochy.
W 2022 r. całkowite wydatki rządowe na usługi rekreacyjno-sportowe w UE i trzech krajach EFTA wykazywały znaczne różnice i były mierzone jako odsetek PKB, odsetek całkowitych wydatków oraz w milionach euro.
Podobnie jak w przypadku zatrudnienia w sporcie, Francja i Hiszpania miały większy udział w PKB i łącznych wydatkach na usługi rekreacyjno-sportowe w porównaniu z Niemcami i Włochami.
Jakie są ustalenia?
TylkoGliwice przyjrzał się sprawie, przeprowadzając kilka podstawowych testów korelacji Pearsona, aby zbadać możliwe powiązania między wynikami na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 a tymi zmiennymi.
W rzeczywistości istnieje bardzo silna dodatnia korelacja między całkowitymi wydatkami rządowymi na usługi rekreacyjno-sportowe (mierzonymi w milionach euro) a liczbą medali zdobytych przez poszczególne kraje na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.
Ta silna korelacja utrzymuje się niezależnie od tego, czy do oceny wyników stosujemy całkowitą liczbę medali, czy system ważony (4:2:1).
Oznacza to, że kraje o większych wydatkach rządowych zdobyły więcej medali na Letnich Igrzyskach Olimpijskich.
Nie stwierdzono jednak istotnej korelacji między wydatkami rządowymi na usługi rekreacyjne i sportowe mierzonymi jako odsetek PKB a odsetkiem całkowitych wydatków.
Odkryliśmy również bardzo silną dodatnią korelację między całkowitą liczbą osób zatrudnionych w sporcie a liczbą medali zdobytych przez każdy kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., niezależnie od tego, czy bierzemy pod uwagę całkowitą liczbę medali, czy stosujemy system ważony (4:2:1).
Nie znaleźliśmy jednak żadnego istotnego związku, gdy analizowaliśmy zatrudnienie w sporcie jako odsetek całkowitego zatrudnienia lub liczbę zatrudnionych osób na 100 000 mieszkańców.
Wyniki te opierają się na wstępnych testach korelacyjnych obejmujących około 30 krajów europejskich, co wskazuje na potrzebę dalszych badań w skali globalnej.
Inwestowanie w sport i zatrudnianie większej liczby profesjonalistów często może poprawić wyniki w zawodach.
Jednak nie zawsze tak jest. Niemcy wydali mniej niż Hiszpania, ale zdobyli ponad dwa razy więcej medali.