Nowe badanie sugeruje, że większa liczba rodzeństwa jest powiązana z gorszym zdrowiem psychicznym nastolatków.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy obecność braci i sióstr ma wpływ na twoje ogólne szczęście?
Nowe badanie sugeruje, że większa liczba rodzeństwa wiąże się z gorszym zdrowiem psychicznym, chociaż należy wziąć pod uwagę wiele czynników.
W badaniu wzięło udział 9417 chińskich nastolatków i 9191 amerykańskich nastolatków, a każdemu z nich zadano nieco inny zestaw pytań.
„Nie można było łatwo przewidzieć naszych wyników przed przeprowadzeniem badania” – stwierdził w oświadczeniu Doug Downey, główny autor badania i profesor socjologii na Ohio State University.
„Inne badania wykazały, że posiadanie większej liczby rodzeństwa wiąże się z pewnymi pozytywnymi skutkami, więc nasze wyniki nie były pewne” – dodał.
Jednym z czynników, który mógłby wyjaśnić wyniki, jest koncepcja „rozmycia zasobów”.
W psychologii „rozmycie zasobów” sugeruje, że dostępność zasobów rodzicielskich, takich jak czas, uwaga i finanse, maleje wraz ze wzrostem liczby dzieci w rodzinie.
To z kolei może mieć wpływ na różne aspekty rozwoju dziecka, w tym na jego dobrostan poznawczy, społeczny i emocjonalny.
Nastolatki posiadające jedno rodzeństwo lub nie posiadające żadnego rodzeństwa zgłaszają lepsze zdrowie psychiczne
„Jeśli pomyślisz o zasobach rodziców jak o ciastku, jedno dziecko oznacza, że dostanie cały tort – całą uwagę i zasoby rodziców” – powiedział.
„Ale kiedy dodasz więcej rodzeństwa, każde dziecko otrzyma mniej zasobów i uwagi ze strony rodziców, a to może mieć wpływ na jego zdrowie psychiczne”.
„Tej kombinacji wyników nie da się łatwo wyjaśnić. Wciąż musimy się więcej dowiedzieć na temat wpływu rodzeństwa” – stwierdził Downey.
„Jest to szczególnie ważne teraz, gdy w USA i innych krajach współczynniki dzietności są niższe. Zrozumienie konsekwencji dorastania z mniejszą liczbą braci i sióstr lub bez nich jest coraz ważniejszą kwestią społeczną”.
Konieczne są jednak dodatkowe badania, aby określić, jak różne czynniki – takie jak sytuacja społeczno-ekonomiczna – odgrywają rolę w zdrowiu psychicznym.
Jak wykazało poprzednie badanie przeprowadzone przez Downeya, posiadanie rodzeństwa ma również zalety: dzieci w wieku przedszkolnym posiadające rodzeństwo wykazywały lepsze umiejętności społeczne.
Inne badanie z 2016 roku z Uniwersytetu w Umea, którego Downey nie przeprowadził, również wykazało, że w Szwecji dorastanie w dużej rodzinie nie korelowało z szkodliwym wpływem na zdrowie fizyczne i psychiczne w wieku średnim.